Co nesmí dělat učitel
Není také vhodné kritizovat kolegy nebo zpochybňovat jejich postupy a metody. Pracovníci školy by navenek měli vystupovat jednotně. Pokud spolu mají nějaké neshody, je třeba je vyřešit osobně nebo za pomoci vedení školy nebo poradenských pracovníků. Takové informace však nesmí nikdy sdělovat rodičům žáků.
Jak uklidnit třídu
Základem je nekřičet, který se věnuje Plevinovým metodám, jsme poukázali na to, že je důležité nekřičet a pokusit se žáky spíše pozvolna zklidnit tím, že si s nimi chvilku neformálně popovídáme, vyhneme se konfrontacím a vyzdvihneme chování, které od nich očekáváme.
Jak nastavit pravidla ve třídě
Při tvoření pravidel se napřed rozdělíme do menších skupinek, potom o nich diskutujeme v každé třídě. Doporučuji, aby si svá pravidla formulovala každá třída, protože pak k nim mají opravdu osobní vztah,“ dodává ředitelka Renzová. Pravidla se ve Školamyšli často dotýkají soukromí a hranic svobody každého člověka.
Jak pracovat s problémovou třídou
Nejúčinnější strategií při práci s dítětem, které učitel chápe jako problémové, je tzv. pozitivní přístup. Takový pozitivní přístup znamená snahu vnímat tyto děti ne jako rušivé elementy, ale jako osobnosti, které potřebují Vaši podporu a pomoc a neumí si o ni říkat jinak než chováním, které je těžko akceptovatelné.
Co má dělat třídní učitel
Třídní učitel se podílí podstatnou měrou na utváření klimatu školní třídy. Řeší konfliktní výchovné situace včetně problematiky sociálních patologií, provádí průběžnou diagnostiku při výchovných a vzdělávacích potížích. Každý učitel má co nejlépe poznat všechny své žáky v rámci svého předmětu.
Jak nechat vyhodit učitelku
Písemná výzva k odstranění nedostatků musí být natolik konkrétní, aby zaměstnanec věděl, co se od něho konkrétně požaduje a v čem zaměstnavatel spatřuje jeho neuspokojivé pracovní výsledky. Přiměřenost lhůty k odstranění nedostatků ponechává zákoník na posouzení u konkrétního případu.
Jak si získat respekt ve třídě
Sebereflexe, nastavení pravidel a přirozená autorita jsou klíčem k udržení kázně ve třídě. Dlouhodobé a běžné vyrušování a hluk žáků ve třídě dokáže učiteli poměrně dost ztížit práci, navíc to může zpomalovat proces výuky.
Jak učit první třídu
Učte se raději méně, ale pravidelně. Dítě by si mělo zvyknout na to, že má nějaké povinnosti a že se vždy musí připravit na další den. Připravte mu vhodné podmínkyPokud chcete, aby se dítě naučilo učit, musíte mu k tomu také připravit vhodné místo, kde ho nic nebude vyrušovat.
Co nedělat ve škole
Při hodině bychom bez dovolení neměli mluvit. Neměli by jsme používat sprostá slova. Měli bychom se chovat dobře k věcem, které nám nepatří. Nemáme běhat, prát se, znečišťovat školu, mluvit při hodině, jíst při hodině, malovat po lavicích, malovat po tabuli.
Jak se chovat ke spolužákům
Chováme se k sobě slušně a s úctou, nepoužíváme mezi sebou nevhodná, vulgární ani ponižující slova, toto pravidlo mám hlavně na paměti, pokud hovořím s dospělými ve škole (kouzelná slova nepatří jen do čítanky, pozdravit, poprosit a poděkovat se učíme už od 1. třídy).
Jak se chovat ve vyučovací hodině
V rámci jakékoliv komunikace ve škole zbytečně nezvyšuji hlas – NEKŘIČÍM – chráním tak zdraví své i ostatních v okolí. Neporušuji osobní svobodu ostatních, neskáču nikomu do řeči, nechám ostatní říci svůj názor, abych i já pak mohl říct názor svůj.
Jak pracovat s třídním kolektivem
Práce se třídním kolektivem spočívá:V rozhovorech s dětmi/žáky.V prvcích ze zážitkové pedagogiky a sociálním výcviku, kdy je potřeba zachovat princip hry a dobrovolnosti.V dotazníkových metodách a sociometrii, která slouží k zjišťování, popisu, směru a intenzity preference ve vztazích v malých sociálních skupinách.
Jak vyzdobit třídu na 2 stupni
Myšlenkové mapy, tematické koláže, výukové listy, ilustrace, bilboardy, mapy, kmeny a kořeny, Vennovy diagramy, názorná schémata, obrázky, komiksy a mnohé další žákovské produkty vzdělávacích aktivit – to je správná výzdoba třídy! Neustále se měnící, zajímavá, inspirující.
Jaké jsou povinnosti třídního učitele
Třídní učitel zodpovídá za komplexní výchovně vzdělávací činnost zaměřenou na rozšíření vědomostí, dovedností a návyků žáků školy s využitím specifických diagnostických vzdělávacích a kontrolních metod stanovených rezortním předpisem. Je nutno, aby se neustále vzdělával odborně, pedagogicky, ale i všeobecně.
Jak zlepšit vztahy ve třídě
Budovat dobré vztahy ve třídě můžete prostřednictvím komunitního kruhu. Tento přístup vychází z myšlenky, že škola není jen místem předávání znalostí v různých předmětech, ale slouží i sociálnímu učení.
Jak si získat respekt
Co dělat, když chcete mít větší respektDávejte více, než dostáváte.Respektujte sami sebe.Respektujte lidi okolo sebe.Udržujte si integritu.Dodržujte sliby.Vaše přidaná hodnota pro ostatní znamená i jejich respekt.Pamatujte na základní věc – milý přístup k lidem.Dodávejte ostatním odvahu.
Co se dělá v prvni třídě
Hlavními předměty v první třídě jsou český jazyk, matematika a kreslení forem. V českém jazyce se děti učí poznávat a psát velká tiskací písmena. Postupují přitom tak jako kdysi naši předkové – od obrázku k písmenu.
Jak se představit ve třídě
Ideální je, když se učitel předem domluví s asistentem, jak budou děti asistenta oslovovat a jak ho má tedy i představit – většina škol volí neutrální oslovení „pan asistent / paní asistentka“, některé školy s více rodinnou atmosférou přidávají křestní jméno „pan asistent Tomáš / paní asistentka Radka“.
Jak se chovat v hodině
Chováme se k sobě slušně a s úctou, nepoužíváme mezi sebou nevhodná, vulgární ani ponižující slova, toto pravidlo mám hlavně na paměti, pokud hovořím s dospělými ve škole (kouzelná slova nepatří jen do čítanky, pozdravit, poprosit a poděkovat se učíme už od 1. třídy).
Proč máme pravidla
Proč jsou tu pravidla Pravidla umožňují lidem účinné dosahování jejich cílů. Jsou tu proto, abychom dokázali dosahovat svých cílů bez poškozování práv druhých lidí. Stejně tak chrání nás, aby druzí lidé nepoškozovali nás při dosahování svých osobních cílů.
Proč dodržovat pravidla
Když dodržujeme společenská pravidla, děláme radost nejen druhým, ale i sobě. „Je to vzájemné. Člověk je tvor společenský, takže když vyšle pozitivno, pozitivno se k němu vrátí,“ zdůrazňuje Alena Špačková. Dodržování pravidel etikety má tak podle ní v moderní době rozhodně smysl.
Jak má vypadat správná vyučovací hodina
Každá vyučovací hodina by měla mít v ideálním případě níže uvedenou strukturu:Úvodní motivační aktivita (5 minut) Každá hodina začíná přivítáním žáků.Kontrola domácích úkolů (5 minut)Procvičení minulé látky (10 minut)Nová látka (20 minut)Zadání domácího úkolu (2 minuty)Shrnutí a zhodnocení hodiny (3 minuty)
Jak začlenit žáka do kolektivu
Každý žák napíše na papírek několik vět o sobě: co rád dělá, co ho baví, čemu se chtěl v budoucnu věnovat… Kvůli ztížení identifikace nepíše nic o původu, o prostředí ve kterém žije, o sourozencích. Hotové popisy všichni vhodí do připravené nádoby a pak se vše zamíchá. Postupně se losují popisy, který se čtou nahlas.
Jak vyzdobit školní třídu
Myšlenkové mapy, tematické koláže, výukové listy, ilustrace, bilboardy, mapy, kmeny a kořeny, Vennovy diagramy, názorná schémata, obrázky, komiksy a mnohé další žákovské produkty vzdělávacích aktivit – to je správná výzdoba třídy! Neustále se měnící, zajímavá, inspirující.
Co dát na nástěnku do školy
Na nástěnku můžete vyvěsit fotky z loňského roku. Děti si určitě rády zavzpomínají, jaké výlety a zážitky v uplynulém školním roce měly. U fotek můžete zůstat a využít je jako lákadlo na nadcházející školní rok. Připněte na nástěnku fotky míst, na které letos chcete naplánovat výlety.