Jakou hlínu potřebuje kávovník?

Jak pestovat kávovník v květináči

Připravte si květináč s kyselejší půdou (pH 5–6,5) a vhodné místo, kde je stálá teplota kolem 20 stupňů a zároveň dostatečná vlhkost. Umístěte do něj semena. Pohlídejte si ale, že v jednom květináči budete mít vždy vysazených maximálně 5 semen. Zahrňte zeminou a umístěte třeba k topení.
Archiv

Proč u kávovníku hnědnou listy

Hnědnutí listů bývá nejčastějším problémem a mívá různé příčiny: Objeví-li se na listech hnědé skvrny, často ohraničené červenými nebo hnědými okraji, jde většinou o houbovou chorobu vzniklou přílišnou vlhkostí a zpravidla nižší teplotou. Listově pletivo odumírá, listy žloutnou, opadávají.
ArchivPodobné

Jak stříhat kávovník

Řez – u kávovníku se řez neprovádí, pokud je příliš vysoký lze vrchol kdekoliv zaříznout, podroste. Od poloviny listopadu do poloviny ledna by neměl kávovník růst – zakládat květenství. Kávovník nesnáší průvan.

Jaké hnojivo na kávovník

Vhodné je hnojiva střídat, můžete použít i listové hnojivo. Řez je také důležitý a věnuje se mu malá pozornost. Kávovník musí mít dostatek dlouhých a plodných větví. Stejně důležité je i množství listů.

Jak zalévat kávovník

Nejlepší je voda dešťová, kávovník se ale spokojí i s tou z vodovodu, jen ji musíte nechat odstát, rostlina totiž špatně snáší chlor. Přelívanou rostlinu poznáte podle žlutých listů. V zimě zálivku omezte, aby mu nezačaly zahnívat kořeny.

Jak rozmnožit kávovník

Množení Kávovník se množí semeny z dobře vyzrálých peckovic. Semena by měla být co nejčerstvější, rychle totiž ztrácejí klíčivost. Doporučuje se užití semen maximálně měsíc starých.

Jak se starat o arabicu

K dobrému růstu potřebuje kávovník arabský (Coffea arabica) světlé stanoviště a teplotu kolem 28°C. Vyhýbáme se místům s plným sluncem, které by mohlo rostlinu spálit. Vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, ale zaléváme opatrně. Kávovník je náchylný k přemokření, ale zároveň nesmí přeschnout.

Jak zasadit kávová zrna

Semena zasaďte do kyselého substrátu, denně je zavlažujte a umístěte je na světlé místo, kde panuje konstantní teplota okolo 23 stupňů Celsia. Ideálně do blízkosti topení nebo k oknu, které je orientované na jihozápad až jihovýchod. Jakmile se objeví první lístky a rostlinka zesílí, je čas ji přesadit.

Jak zasadit kávovník

Vytvořte malý otvor v půdě a vložte do něj semeno kávovníku. Semeno zakryjte tenkou vrstvou půdy a jemně ji zatlačte. Pokud máte více semen, můžete je vysadit ve větší vzdálenosti od sebe. Po výsadbě semen důkladně zalijte půdu, aby byla vlhká, ale ne přemokřená.

Kdy přesazovat kávovník

Rostlinu přesazujte jednou ročně, nejlépe v době, kdy neroste. Na jaře také kávovník můžete dle potřeby ostříhat.

Jak množit kávovník

Další je vypěstovat kávovník z řízku. Ty se berou z postranních větví. Řízky stačí zapíchnout do směsi rašeliny a písku, udržovat při stabilní teplotě okolo 23–25 °C a relativně vysoké vlhkosti (90 %). Zakoření asi za 3–4 měsíce.

Jak pěstovat kávovník venku

Kávovník vyžaduje rozptýlené světlo, nesnáší však přímé sluneční paprsky. Umístíme ho na světlejší místo. Na teplotu není náročný. V létě snese teploty od 22 °C a zároveň vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto v tomto období rostlinu intenzivně rosíme.