Jakou má chuť koriandr?

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.
Archiv

Co se jí z koriandru

Koriandr můžeme přidávat do polévek, dušených pokrmů se zeleninou i masem, k rybám, do ovocného chutney, zeleninových salátů, či k ochucení příloh jako jsou brambory a rýže. Semínka a kořen se hodí zejména k dušení, kdežto lístky koriandru se vždy přidávají až na závěr, aby neztratily chuť a aroma.
Archiv

Co použít místo koriandru

Koriandr patří do čeledi petrželové, proto má smysl zařadit petržel jako náhradu. Zatímco čerstvá petržel je dobrou náhražkou listů koriandru (alias koriandru), sušená petržel je nejlepší jako náhrada semen koriandru. Sušená petržel dodá zemité tóny a vůně koriandru.

Kam se dává koriandr

Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky. Plod koriandru se také používá do sladkých pokrmů – je součástí sušenek, dortů s ovocem (jablka, hrušky), také se přidává do ovocných kompotů.
Archiv

Jak užívat koriandr

Způsob použití: Používají se zásadně drcená semena. Čaj z koriandru: buďto se z nich dělá odvar (1 polévková lžíce na 2-3 dl vody), nebo se polykají čerstvě nadrcená v množství jedna moka lžička 3x denně.

Co obsahuje koriandr

Koriandr obsahuje vitamíny A, B1, B2, C a látky prospěšné trávení, např. silice, třísloviny, mastné oleje, kumariny (nesmí užívat lidé s poruchami srážlivosti krve). Dominantní látkou je linalon, který působí proti bakteriím a plísním. Ničí škodlivé bakterie ve střevech a pročišťuje tělo.

Kdy stříhat koriandr

Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněte se sklizní aromatických lístků. Ustřihněte během jednoho týdne zhruba třetinu lístků, podpoříte tím rostlinku v dalším růstu. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžete si vysít do nového květináče novou várku.

Co to je koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Co kdyz koriandr kvete

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Jak stříhat koriandr

Zelenou nať koriandru sklízíme odstřižením listů a stonků blízko země, když jsou stonky 10 až 15 cm vysoké. Nestříháme najednou více než třetinu listů, protože to může oslabit rostlinu. Při jarním výsevu rostlina dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete bíle či růžově v červnu až červenci.

Jak voní koriandr

Chuť a vůně koriandru připomíná pomerančové květy s nádechem šalvěje. Je příjemně aromatický a voní nasládle. Využít se dá celá rostlina. Semena se třeba využívají do nálevu při zavařování nebo jsou součástí koření, třeba perníkového nebo kari koření.

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.

Jak se používá koriandr

Jsou velice aromatická a mají výraznou, nasládlou chuť. Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.

Jak moc Zalevat koriandr

Tahle jedno- až dvouletá bylina patří do teplých krajin, kde (například ve Středomoří) roste i planě. I proto je zapotřebí pěstovat koriandr na propustné, zásadité a výživné půdě s dostatkem vláhy, ale na plném slunci, kde se mu bude dařit nejlépe. Nesnažte se ale koriandr zalévat moc, lehce mu uhnívají kořeny.

Jak naklíčit koriandr

Semínka rozsypeme rovnoměrně po povrchu a zakryjeme je půlcentimetrovou vrstvou substrátu. Semínka vyséváme hustě, rostlinky nemusíme protrhávat. Půdu při klíčení zvlhčujeme rozprašovačem. Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků.

Jak zmrazit koriandr

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku.

Jak dlouho roste koriandr

Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžeme vysítnovou várku. Během růstu zaléváme odstátou vodou do spodní misky, aby si bylinka čerpala vodu zespodu.

Jak sklízet koriandr

Protože koriandr roste rychle, měli byste zasadit novou várku semínek každé 2 až 3 týdny, abyste zajistili, že budete mít čerstvou bylinku během sezony stále po ruce. Sklízejte odstřižením jednotlivých listů a stonků blízko země, když jsou stonky 10 až 15 cm vysoké.

Co potrebuje koriandr

Důležitou zásadou u pěstování koriandru je, že nemá rád převlhčenou půdu, vítr a tropické teploty. Půda by měla být řádně vyživená kompostem, humusem nebo substrátem s hnojivem. Semínka sázejte do řádků v závětří, řádky by od sebe měly být vzdáleny alespoň 20 cm. Osivo sázejte od 1,5 cm až zhruba 8 cm hloubky půdy.

Jak uchovat koriandr

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Kdy se sklízí koriandr

Vegetační doba koriandru je 20 – 28 týdnů, při podzimním výsevu je samozřejmě delší. Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou.