Jaký průměr šňůry na sumce
Určitě by měl být s průměrem alespoň 0,50 mm a více. Dále se při výběru vlasce musíme upřít i na to, jakým způsobem chceme lovit. Pokud lovíme na krátké vzdálenosti- do 20 metrů, zvolme si vlasec hrubší a hlavně tvrdý.
Archiv
Jaký prut na sumci přívlač
Rybářský prut pro sumčí přívlač
Ukazuje se, že pro rybolov z lodi jsou jednoznačně vhodnější kratší pruty v délce do 2,5 m. Při vláčení na širokých řekách nebo jezerech oceníme zase nějaký ten centimetr navíc. Umožní nám delší náhozy, a tak se nemusíme bát sáhnout po prutu délky 3,3 m.
Jak navázat prut na sumce
Stručný popis navázání montáže:
Na kmenovou šňůru připevníme zarážku, navlékneme splávek, opět dáme zarážku, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky s nástražní rybkou. Háčky zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.
Jak začít chytat sumce
Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.
Jak vybrat naviják na sumce
Při lovu sumců byste měli jednoznačně zvolit naviják, pokud budete nahazovat. Sumcový naviják je totiž mnohem praktičtější a jednodušše ovladatelný jako multiplikátor. Nezapomeňte zvolit velkokapacitní naviják, do kterého navinete alespoň 150 m šňůry o nosnosti 50 kg.
Jakou snuru na úl Privlac
Nejlepší je použít multiplikátor, který má schopnost pojmout hodně šňůry i při menších rozměrech a váze. U smekacího navijáku je rozumný limit tloušťky sumcové šňůry pro přívlač kolem 0,25 mm. To už je celkem silné lano, se kterým z vody vytáhnete kdejaké monstrum.
Jak chytit sumce na přívlač
Sumce potřebujeme důkladně napíchnout na háček, hrot háčku se musí zapíchnout do dost tvrdého materiálu a tak je třeba používat šňůry, které ani i píď nepovolí. Ostrý a kavlitní háček, který se při námaze nenarovná, by měl být samozřejmostí, i když více stojí!
Jakou velikost háčků na sumce
Pro lov kaprů jsou ideální háčky o velikostech 8, 6 a 4, při lovu na feeder mezi 12 až 22, a při lovu na plavanou můžete volit i menší háčky, např. 14, 16 nebo 18 a menší. A pokud se vydáte na sumce, optimální bude háček o velikosti 4/0 až 6/0. Na dravce postačí háčky o velikosti 4 nebo 2.
Jak nahodit Bojku na sumce
Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.
Jak velký háček na sumce
Pro lov kaprů jsou ideální háčky o velikostech 8, 6 a 4, při lovu na feeder mezi 12 až 22, a při lovu na plavanou můžete volit i menší háčky, např. 14, 16 nebo 18 a menší. A pokud se vydáte na sumce, optimální bude háček o velikosti 4/0 až 6/0.
Jak vláčet na sumce
Vláčet můžeme ze břehu, ovšem jen tam, kam si pro něho můžeme vlézt do vody, nebo tam, kde ho dokážeme šetrně vytáhnout na břeh. Rozhodně tedy nechytáme na skále trčící 3 metry z vody :). Důležité je, hlavně při nočním chytání, důkladně poznat své stanoviště a vědět, kde je jaká překážka.
Kdy sekat sumce
Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.
Jakou velikost cívky navijáku
Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 – 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost.
Jak namotat Pletenku na naviják
Namotáme jen tolik vlasce či kmenové šňůry, aby, při pohledu ze předu navijáku, nebyl vlasec (šňůra) na navijáku vůbec vidět. Vlasec (pletenka) by měl být maximálně zarovnán s horním okrajem cívky. Pokud namotáme méně, než se vleze na cívku, nebudeme nahazovat tak daleko, jak by to šlo s plnou cívkou.
Jak silný vlasec na štiku
Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.
Jakou šňůru na kapry
V případě, že budete vyrážet na větší ryby, feeder, kapry či dravce, je ideální vybírat v průměrech od 0,18 do 0,25 mm kdy i pevnější vlákno vydrží větší nápor při nahazování větších a těžších nástrah, krmítek či zátěží.
Kdy jít na sumce
Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.
Na co se dá chytit sumec
Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.
Jak napíchnout rybu na sumce
Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.
Jak se loví sumec
Je dobré vědět, že sumec je velmi krátkozraký a lov je založen především na jeho velmi vyvinutém sluchu, čichu a vnímáním vjemů svými charakteristickými vousy. Proto je důležité, aby se vaše nástraha pohybovala, byla cítit, nebo vytvářela zvuky, na které sumci reagují.
Jak nejlépe na sumce
Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.
Jak zaseknout sumce
V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.
Jak správně nastavit brzdu na navijáku
Zadní brzda navijáku se reguluje pomocí matice umístěné na spodní straně navijáku. Zadní brzda navijáku se povoluje doleva a utahuje doprava. Je to tedy přesně naopak, než u přední brzdy. To může být pro začínající rybáře trochu matoucí, ale je to jen otázka zvyku.
Jak navázat vlasec na naviják
Připevněte naviják na jakýkoliv prut, protáhněte vlasec největším očkem, udělejte na konci smyčku a při navíjení držte vlasec mezi dvěma prsty nebo kouskem hadříku. Při navíjení díky vodě nedochází ke tření a mokrý vlasec si parádně ukládá na cívku navijáku, přesně tak, jak potřebuje.
Kdy berou nejvíc štiky
Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.