Jaké reformy provedl Solon
Solónovy reformy přinášejí do Athén mnoho revolučních změn – rolníci získávají politická práva, zástupci všech čtyř občanských tříd mají právo účasti na soudech a moc starého sněmu je omezena na úkor občanského sněmu, úředníci jsou pak vybíráni losem.
ArchivPodobné
Kdo to byl Solon a co udělal
Záhy začal Solón konat velké množství reforem. Především zrušil dlužní otroctví – bylo běžnou praxí, že člověk neschopný splácet své dluhy byl prodán do otroctví. Kromě toho prohlásil za neplatné všechny dlužní úpisy a všechny athénské občany, kteří se dostali do otroctví kvůli dluhům, dal za státní peníze vykoupit.
ArchivPodobné
Co zavedl Solon
Podpořil rozvoj obchodu a pěstování plodin na úkor obilnářství tím, že zakázal vývoz obilí a povolil vývoz olivového oleje. Tímto krokem také zajistil výživu obyvatel. Dále zavedl nový systém měr a vah a dal razit stříbrné mince (nejisté).
Co to je Athény
Athény, česky též Atény, řecky: Αθήνα , jsou hlavní město Řecka. Rozkládají se na poloostrově Attika poblíž Sarónského zálivu. S okolními městy, jako je například přístav Pireus, vytvářejí aglomeraci čítající přes 4 miliony obyvatel.
Co to je dlužní otroctví
Dlužní otroctví
Lidé se dostávají do dlužního otroctví tím, že svými službami či otrockou prací musejí splatit dluhy. Úroky mohou narůstat a lidé jsou pak nuceni pracovat až 365 dní v roce za základní stravu či ubytování. V některých případech přechází tato povinnost z generace na generaci.
Jaké byly hlavní příčiny Řecko perských válek
Řecko-perské války | |
---|---|
Trvání | 499 př. n. l. – 449 př. n. l. (51 let) |
Místo | Řecko, Malá Asie, Kypr a Egypt |
Příčiny | Iónské povstání maloasijských Řeků proti perské nadvládě |
Výsledek | Zmaření perských snah o podrobení Řecka a osvobození řeckých obcí v Malé Asii |
Kdo proti sobě bojoval v peloponéské válce
Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.
Co ve starověkém Řecku znamenalo slovo tyran
V dobách antického Řecka to bylo chápáno jako označení neoprávněného vládce (na rozdíl od monarchie). Tyran se opíral o nespokojené vrstvy obyvatelstva a jeho cílem se stalo konečné odstranění nadvlády rodové šlechty. Tyranové se snažili udržet svou moc a podporovali hospodářský rozvoj obce.
Proč jet do Athén
Athény si udržují svá nej i v oblasti dramatické tvorby. A je jich hned několik, divadelní hry se na tomto místě prakticky narodily, pochází odtud nejvýznamnější dramatici všech dob a našli byste zde také nejstarší divadlo starověkého světa.
Kdo stál v čele Athén
Politické zřízení v Athénách prošlo složitým vývojem. Původně vládla aristokracie (v čele stál král, vládli archonti (úředníci) a areopag (rada starších)). Ti sídlili na Akropoli (viz foto).
Jak dlouho trvalo otroctví
Jako první zrušila definitivně v roce 1833 otroctví Británie, v roce 1848 ji ve svých državách následovala Francie, o patnáct let později následovalo Nizozemsko a v Brazílii zrušili otroctví v roce 1888. Část osvobozených otroků stála v roce 1847 za vznikem Libérie, která se stala první nezávislou republikou v Africe.
Jak dopadly Recko Perske valky
Bitva skončila po západu slunce naprostým řeckým vítězstvím. Řekové přišli v tomto zápase o 40 triér, naproti tomu perské ztráty činily 200 lodí a kolem 50 000 mužů. I přes porážku na moři perské vojsko dosud okupovalo Attiku a jejich loďstvo nadále převyšovalo řecké svým počtem.
Kdo vyhrál v peloponéské válce
Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.
Jaký je rozdíl mezi Spartou a Athénami
Zatímco síla a moc Sparty stála výlučně na její moci, vojenská síla a moc Atén vznikala na bázi kulturní a obchodní. Atény nebyly nikdy tak dobrými válečníky jako byli Sparťané. Zato byli velice dobří zemědělci, řemeslníci a především obchodníci. Svoboda měla pro ně velký význam. .
Kdo chodil v Athénách do školy
Vzdělávání Škola byla jen pro svobodné chlapce. Hlavní předměty vyučování byly čtení, psaní a hudba.
Jak se pozna tyran
Zesměšňuje vás nebo uvádí do rozpaků na veřejnosti. Kritizuje a znevažuje vaše úspěchy a vaši práci. Obviňuje vás ze svých vlastních chyb a z toho, že za ně nepřijímáte zodpovědnost. Vyvolává ve vás pocit viny, abyste pro něj něco udělali jen proto, že on něco udělal pro vás.
Kdo to byl tyran
Principy. Hlavou takového systému byl tyran (řecky τύραννος – tyrannos). V dobách antického Řecka to bylo chápáno jako označení neoprávněného vládce (na rozdíl od monarchie). Tyran se opíral o nespokojené vrstvy obyvatelstva a jeho cílem se stalo konečné odstranění nadvlády rodové šlechty.
Kam nejlepe do Řecka
Kam se vydat o letní dovolené Na nejlepší řecké ostrovy!Skiathos: lenošení na pláži s knihou.Lefkada: potěšení nejen pro surfaře.Milos: dramatické a fotogenické pobřežíAmorgos: kouzlo hlubokého modrého moře.Korfu: kulinářské umění a svěží krajina.Ithaka: mýtické útočiště hrdinůRhodos: cesta do historie.
Co ochutnat v Athénách
CO OCHUTNAT
Výborné jsou zdejší tradiční pokrmy jako např. musaka (nákyp zmletého masa, baklažánů a bešamelu), gyros (kořeněné maso vpita chlebu se zeleninou, hranolky a tzatziki), souvlaki (grilované maso na špejli) nebo řecký salát (zelenina sfeta sýrem, olivami, olivovým olejem a kořením).
Jaký kmen založil Spartu
Původně šlo o achajské město, avšak zřejmě na konci 12. století př. n. l. vpadly do Lakónie kmeny Dórů ze severu. Dórové učinili ze Sparty své hlavní město a zhruba do poloviny 8.
Kdy bylo zrušeno otroctví v ČR
Právní svobody se otroci dočkali v prosinci 1865, kdy se třináctý dodatek o zákazu otroctví stal součástí ústavy.
Kdo zrusil Otrokarstvi v USA
Od roku 1808 začal platit zákaz dovozu otroků. Prezident Abraham Lincoln vydal během občanské války Prohlášení o zrovnoprávnění otroků vyhlašující, že počínaje 1. lednem 1863 budou všichni otroci v konfederovaných státech nebo oblastech aktivně zapojených do vzpoury svobodní.
Kdo zvítězil v bitvě u Salamíny
Bitva u Salamíny byla rozhodující bitva řecko-perských válek, ve které v roce 480 př. n. l. 22., 23., 24., 27. nebo 28. září (nejisté) zvítězilo řecké loďstvo nad perským.
Jak se žilo ženám ve Spartě
Spartské dívky i po sedmém roce života žily u matky, cvičily se ve sportech a hudbě, účastnily se závodů ale také obřadných tanců a sborových zpěvů s chlapci. Říká se, že přísná výchova se odrazila v jejich oddanosti a pečlivosti, v Řecku byly spartské ženy považovány za pečlivé matky a hospodyně.
Kdo vládl v Řecku
Republika (od 1974)
prezident | život | trvání úřadu |
---|---|---|
Karolos Papulias (PASOK) | 1929–2021 | 12. března 2005 – 13. března 2015 |
Prokopis Pavlopulos (Nová demokracie) | * 1950 | 13. března 2015 – 13. března 2020 |
Katerina Sakellaropulosová (nezávislá) | * 1956 | od 13. března 2020 |