Jaký je Golfský proud
Golfský proud je silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud v Atlantském oceánu. Vzniká v Mexickém zálivu a severozápadně od Azor se dělí na dvě větve. Je nedílnou součástí severoatlantského proudového koloběhu.
Jak proudí Golfský proud
Golfský proud je součástí většího systému proudů, které odvádějí vodu z tropických oblastí na sever, kde se ochlazuje a klesá, a po oceánském dně se přepravuje zase zpátky. Jde o nejvýznamnější proudění vody na planetě. Jeho přerušení tak neovlivní jen Evropu a Karibik, ale celý systém cirkulace.
Archiv
Z jakého zálivu proudí Golfský proud
Golfský proud – gigantická "řeka" přinášející z Mexického zálivu přes Atlantik teplou vodu k evropským břehům – v posledních desetiletích výrazně zeslábl.
Jak funguje Golfský proud
Golfský proud je topením, které ohřívá celou Evropu. Je 10 000 km dlouhý a patří k největším a nejrychlejším mořským proudům na planetě. Za jedinou vteřinu přepraví směrem k Evropě 100 000 000 m3 teplé vody. Na vznik mořských proudů má vliv vítr, rotace Země, rozdíly v teplotě vody, v salinitě, a tedy i v její hustotě.
Archiv
Co pohání Golfský proud
Golfský proud pohání rozdíly v hustotě mořské vody. Teplá, lehčí voda teče z jihu na sever, tam se ochlazuje, tím se stává hustší a těžší, klesá do hlubších vrstev a teče zpět na jih. Toto obrovské oběhové čerpadlo se nyní zadrhává.
Co způsobuje mořské proudy
Hlavními příčinami mořských proudů jsou vítr nad povrchem moře, tlakový gradient ve vodě, přílivové a odlivové síly Měsíce a Slunce. Směr mořských proudů je určován zemskou rotací a směrem pravidelných větrů.
Odkud proudí Severoatlantský proud
Od Newfoundlandu pokračuje napříč Atlantským oceánem jako Severoatlantský proud, omývá pobřeží Velké Británie, Islandu, Norska, poloostrov Kola, západní pobřeží ostrova Špicberky. Při pobřeží Floridy dosahuje rychlosti až 5 námořních mil/hod., u mysu Hatteras přenáší přes 55 mil.
Který mořský proud nejvíce ovlivňuje Evropu
Severoatlantský proud pokračuje na sever podél pobřeží severozápadní Evropy, kde to má značný vliv na místní klima. Zmírňuje v západní Evropě zimy, obzvláště pak na severu. Ty jsou tak teplejší než na jiných místech Země se stejnou zeměpisnou šířkou.
Čím jsou způsobeny mořské proudy
Jak vznikají mořské proudy
Stálý koloběh a pohyb vody v oceánech a mořích v horizontálním a ve vertikálním směru. Hlavními příčinami mořských proudů jsou vítr nad povrchem moře, tlakový gradient ve vodě, přílivové a odlivové síly Měsíce a Slunce.
Který oceánský proud ovlivňuje podnebí České republiky
Přesto i naše malá země uprostřed Evropy podléhá jeho vlivu. Právě Atlantiku a teplému Golfskému proudu totiž vděčíme za naše poměrně mírné podnebí s dostatkem vláhy a nepříliš velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou.
Jak působí vlny na pobřeží
Pod zlomem s sebou strhává vzduch, čímž dochází k jejímu zpěnění. Místo, v němž se vlna láme se označuje jako vlnolam. U pobřeží s relativně stálými větry dochází k lomu ve stále stejné vzdálenosti od břehu a v místě vlnolamu se na dně vytváří výrazný písečný val. Vlna pak prudce naráží na břeh a vzniká příboj.
Co pohání mořské proudy
Mezi hlavní příčiny proudění řadíme působení pravidelných větrů v atmosféře, odlišnou teplotu a salinitu (slanost) vody, slapové jevy a vlnění vyvolávající periodické proudy. Směr proudů je určen rozložením pevnin a oceánů, tvarem pobřeží, terénem mořského dna a rotací Země.
Co je to Oceansky proud
Mořský proud označuje masu vody, která se v mořích a oceánech přemísťuje z jednoho místa na druhé.
Kde je Benguelský proud
Benguelský proud je studený mořský proud Atlantského oceánu vznikající jihozápadně od mysu Dobré naděje, kde se odděluje ze Západního příhonu. Poté sleduje západní pobřeží Afriky až ke Guinejskému zálivu, kde se podél rovníku stáčí k západu.
Co způsobuje oceánské proudy
Hlavní příčinou tohoto pohybu je proměnlivá teplota vody a obsah solí v ní, tedy její hustota. Teplejší voda je lehčí, má nižší hustotu a stoupá vzhůru nad vrstvy chladné vody, po nichž klouže podobně jako led po hladině.
Kdy jsou největší vlny
Díky nárazům velké masy vody na strmé stěny kaňonu vznikají ty největší vlny světa. V období podzimu a zimy, kdy je moře nejrozbouřenější, dosahují vlny výšek mrakodrapů.
Kde jsou největší vlny na světě
Pod útesem v portugalském Nazaré formují oceánské proudy největší surfovatelné vlny na světě. Praia do Norte a červený maják na staré pevnosti se staly symbolem big wave surfingu a obrázky z tohoto místa každoročně obletí i mainstreamová média.
Co ovlivňují mořské proudy
Jak vznikají mořské proudy
Hlavními příčinami mořských proudů jsou vítr nad povrchem moře, tlakový gradient ve vodě, přílivové a odlivové síly Měsíce a Slunce. Směr mořských proudů je určován zemskou rotací a směrem pravidelných větrů.
Jak se nazývá mořský proud
Golfský proud a jeho severní větve – Irmingerův, Norský a Severoatlantický proud – je silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud Atlantského oceánu. Vzniká v Mexickém zálivu, díky čemuž má i své jméno (gulf = anglicky záliv).
Co to je mořský proud
Mořský proud označuje masu vody, která se v mořích a oceánech přemísťuje z jednoho místa na druhé.
Jaké jsou mořské proudy
Povrchové proudy
Povrchový proud je buď teplý (proudící od rovníku k některému z pólů) nebo studený (proudící z pólů k rovníku). Převážně ale přenášejí teplo od rovníku k pólům. Cirkulace vody (ale i větrů) se v posledních letech zvyšuje převážně u rovníku. Byť menší proudy jsou větry bržděny.
Proč se dělají vlny
Mořská vlna je pohyb částí vody. Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.
Kdy jsou v Nazaré největší vlny
Jde o místo, do kterého ústí 240 km dlouhý podvodní kaňon, který se táhne skrz Atlantik a jehož stěny jsou nejstrmější právě u portugalského Nazaré. Díky nárazům velké masy vody na strmé stěny kaňonu vznikají ty největší vlny světa. V období podzimu a zimy, kdy je moře nejrozbouřenější, dosahují vlny výšek mrakodrapů.
Kde jsou nejvetsi vlny v Evrope
Pod útesem v portugalském Nazaré formují oceánské proudy největší surfovatelné vlny na světě. Praia do Norte a červený maják na staré pevnosti se staly symbolem big wave surfingu a obrázky z tohoto místa každoročně obletí i mainstreamová média.
Jak se dělí mořské proudy
Nejznámější dělení proudů je na studené (např. Labradorský, Peruánský aj.) a teplé (Kuro-šio, Golfský aj.), dle toho, zda se jedná o vody teplejší nebo chladnější než vodní masy, které tyto proudy obklopují.