Jakou vysílačku na loď?

Jakou vysílačku si vybrat

Nejlepší vysílačky

Pořadí Název Hodnocení
1. Motorola TLKR T42 3ks ⭐ 97 %
2. Baofeng UV-5R ⭐ 91 %
3. GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená ⭐ 90 %

Archiv

Na jakých frekvencích můžu vysílat

Původně u nás bylo povolené pouze základní pásmo 40 kanálů na frekvencích 26,965 až 27,405 MHz. Dnes můžeme používat rozšířené pásmo 80 kanálů v rozsahu 26,565 až 27,405 MHz. Ale do ruky se vám snadno dostane i vysílačka disponující 200 (příp. 240) kanály.
Archiv

Jak spravne mluvit do vysilacky

vstupem do existujícího hovoru – vstoupit do hovoru můžeme pouze slůvkem “brejk”, které řekneme do mezery mezi dialogy jednotlivých stanic. Pak už záleží pouze na slušnosti stanice, aby vás pustila ke slovu například výzvou “Pojď brejku”.

Jakou PMR Vysilacku

Zjednodušeně řečeno je to vysílání legální PMR vysílačkou při kterém stojíš na zemi (použití ve vzduchu – balon, paraglajd a pod. je zakázané). Taková vysílačka musí být ve shodě s všeobecným oprávněním pro pásmo PMR (odkaz na něj najdeš i v odpovědi na další otázku).

Jak daleko dosahne vysílačka

V České republice pro jejich používání není třeba žádné ohlašování a provoz je zcela zdarma. Vysílačky je možné používat v celé EU. JAK DALEKO SE VYSÍLAČKY DOVOLAJÍ Výkon radiostanic je 0,5 W, což umožňuje celkem spolehlivé spojení, v otevřeném terénu na 3 až 5 km, v zástavbě nebo v lese na 0,5 až 1,5 km.

Jak zvýšit výkon vysílačky

V případě vysílaček se pro zlepšení dosahu a pokrytí může používat radiová síť se základnovými stanicemi, které se v tomto případě obvykle označují termínem převaděče. Příkladem může být například systém propojených převaděčů MultiSite, které Hytera nabízí pro svou technologií DMR Tier II.

Jak daleko dosáhne vysílačka

Praktický dosah mezi sebou bývá cca 2–5km, při vhodném stanovišti výrazně více. Vysílačky pracující v pásmu 448MHz se spíše hodí do zastavěných oblastí a stavebních objektů, vysílačky pracující v pásmu 172MHz jsou vhodnější do terénu.

Jak používat CB vysílačku

Kanál c19 v některých zemích používají řidiči, jinde slouží jako tísňový. Tři základní ovladače na čele síbíčka jsou „volume“ (hlasitost reproduktoru, příp. zapnutí stanice), „channel“ (volba kanálu) a „squelch“. Když squelch otevřete (otočíte doleva), je reproduktor pořád aktivní, a když nikdo nevysílá, tak šumí.

Co je to Ctcss

CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) je zvukový kód používaný v radiokomunikaci, který slouží k utlumení nežádoucího šumu a rušení na kanálech vysílačů a přijímačů. CTCSS je také známý jako subtonový kód, a slouží k identifikaci určitého kanálu v radiokomunikaci.

Co je to UHF

Ultrakrátké vlny (UKV, anglicky Ultra High Frequency, tj. UHF) je v radiokomunikacích označení rozsahu frekvencí podle definice Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Kmitočtový rozsah elektromagnetických vln pro rozsah UKV je stanoven od 300 MHz do 3 GHz (3000 MHz), tj.

Jak naladit anténu na čb vysílačka

U CB antén se provádí ladění změnou délky zářiče, vysouváním nebo zkracováním, případně ladění pomocí kroužků na těle antény. Záleží zda anténa ladí pod pásmem = zkracujeme nebo nad pásmem = prodlužujeme.

Jak vybrat CB anténu

Jak vybrat CB anténu

Volíme tedy anténu co nejdelší, v rámci možností na jakém vozidle nebo stroji ji budeme montovat. Nejvhodnější a nejvíce používané jsou antény v délkách kolem 120-140 cm. Pokud taková délka není možná (např na vysokých kamionech, traktorech, kombajnech apod), jsou v nabídce antény kratší 70-100cm.

Jak naladit anténu na CB vysílačka

U CB antén se provádí ladění změnou délky zářiče, vysouváním nebo zkracováním, případně ladění pomocí kroužků na těle antény. Záleží zda anténa ladí pod pásmem = zkracujeme nebo nad pásmem = prodlužujeme.

Co je to Skvelč

Další velmi důležitou funkcí je monitor ("MON"), někdy nazývaný squelch (skvelč), nebo šumová brána. Tato funkce přepíná přijímající stanici do režimu trvalého šumění.

Co je dPMR

Civilní certifikované digitální systémy se dělí do tří základních úrovní (tříd). Tento systém používají civilní digitální radiostanice v pásmu 446 MHz označené jako dPMR (Digital Personal Mobile Radio) tedy moderní nástupce občanských radiostanic pro pásmo 27 MHz.

Co je to VHF

VHF (Very High Frequency) je zkratka označující nízkofrekvenční pásmo, které je využíváno pro rozhlasové a radiové vysílání. Českým ekvivalentem je zkratka VKV (velmi krátké vlny).

Co je VHF a UHF

Rozdíl mezi VHF a UHF není v dosahu, ale spíš ve způsobu šíření signálu. UHF se uplatní spíše v hustější zástavbě, kde dochází k častým odrazům signálů od budov a podobně. Na dálkové spojení je již třeba, aby mezi stanicemi nebyla překážka (kopec, les, …) VHF se hodí spíš do otevřenějšího terénu.

Co je to VKV

Velmi krátké vlny (zkratka VKV nebo též VHF z anglického Very High Frequency) je oblast elektromagnetického záření používaná především pro přenos rozhlasového a radiového signálu v atmosféře. Označení vyplývá z toho, že jeho vlnová délka je poměrně velmi krátká.

Co je UHF

Ultrakrátké vlny (UKV, anglicky Ultra High Frequency, tj. UHF) je v radiokomunikacích označení rozsahu frekvencí podle definice Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Kmitočtový rozsah elektromagnetických vln pro rozsah UKV je stanoven od 300 MHz do 3 GHz (3000 MHz), tj.

Jak vznikají rádiové vlny

Rádiové vlny (též rádiové záření) jsou částí spektra elektromagnetického záření s vlnovými délkami od 1 milimetru až po tisíce kilometrů. Vzniká mimo jiné v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rádiových vln je v prostoru přibližně rovna rychlosti světla ve vakuu.

V jakém kmitočtovém rozsahu je pásmo velmi krátkých vln

"rádiové vlny" – v praxi se využívají kmitočty řádově od desítek kHz do desítek GHz. Radioamatéři používají jednak část vln středních (pásmo 1,8 MHz), jednak vlny krátké (3 – 30 MHz), jednak vlny velmi krátké a mikrovlny (od 30 MHz výše, v praxi zatím do cca 100 GHz).

Jak nastavit anténu na DVB T2

Anténu natočíte předpokládaným směrem k nejvhodnějšímu vysílači (nejbližší s minimem překážek). Na propojení antény s přijímačem použijete koaxiální kabel s příslušnými koncovkami. Pokud nemá televizor DVB-T2 tuner, potřebujete ještě set-top-box.

Které záření má vyšší frekvencí

Elektromagnetické spektrum se skládá ze všech druhů záření ve vesmíru. Záření gama má nejvyšší frekvenci, zatímco radiové vlny nejnižší. Viditelné světlo je zhruba uprostřed tohoto spektra a pokrývá jen jeho velmi malou část.

Jakou rychlostí se šíří rádiový signál ve vesmíru

Vlnová délka: menší než 1 pm

I když mají jednotlivá elektromagnetická vlnění různé vlastnosti, jedno mají společné: ve vakuu (a přibližně i ve vzduchu) se všechna šíří rychlostí c = 300 000 km/s. V jiných prostředích je jejich rychlost menší.

Jak se šíří dlouhé vlny

Dlouhé vlny se šíří povrchovými vlnami do vzdálenosti několika set kilometrů, prostorové vlny mají dosah větší, jsou často rušeny atmosférickými výboji. Střední vlny se šíří povrchovými vlnami s ještě menším dosahem. V noci se šíří i prostorovými vlnami.