Jakou zeminu na chilli papričky?

Co potřebují chilli papričky

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je.

Kde pěstovat chilli papričky

Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu.
Archiv

Jak pěstovat chilli papričky na zahradě

Po vyklíčení přesaďte semenáčky – buďto do substrátu v květináči a nebo ven na záhon, pokud tomu teplotní podmínky odpovídají. Doporučuje se výsev na záhon po 15-tém květnu. Samozřejmě můžete použít jednodušší postup pro pěstovaní chilli papriček a to je zasít osivo přímo do kompostu na záhon.
Archiv

Jak často zalévat chilli papričky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Jak velký květináč na chilli papričky

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm. Doporučujeme vyzkoušet namísto levných plastových květináčů provzdušněné květináče, například HERCULES.

Jak stříhat chilli papričky

Zaštipování chilli papriček

Pokud pěstujete chilli papričky ze semínek a rostlina se ještě nezačala rozvětvovat, zaštípněte centrální výhon, který najdete uprostřed zcela nahoře. Díky tomu vám po stranách vyraší další dva až tři výhony a získáte tak košatější korunu.

Kdy Zaštipovat chilli papričky

Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.

Čím hnojit chilli papričky

Hnojení paprik a chilli papriček

Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.

Jak Zastipovat chilli papričky

Velmi často se setkáte s překotným rašením výhonů od nejspodnějších částí rostliny papriky, pod prvními / nejstaršími listy a nebo dokonce od kořenové části. Všechny tyto nové výhony pečlivě zaštipujte, rostlina zde nebude ztrácet zbytečně energii a přesune ji do nejvyšších pater a to za velmi krátkou dobu.

Jak namlít chilli papričky

Pokud jsou chilli papričky velmi dobře suché, je možné je nejprve nahrubo rozdrtit například v hmoždíři a poté ve starém mlýnku na kávu. Výsledkem je jemný prášek, který je možné použít při přípravě pokrmů.

Kdy začít hnojit chilli papričky

Aby měly rostliny dost živin, můžeme je po cca 4 týdnech začít hnojit. V jakém množství a intervalech už záleží na vybraném druhu hnojiva. Pro košatější chilli papriky můžeme rostliny také zastřihávat. Po zastřihnutí se totiž většinou rostlina rozdvojí.

Jak velký květináč na chilli

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm.

Kde sušit chilli papričky

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit. Sušení na slunci: Dalším způsobem, jak sušit papričky, je na slunci.