Kam čert nemuze tam Nastrci bábu film
Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil.” Lucifer: Kam čert nemůže, tam nastrčí bábu!
Co znamená kde nic není ani smrt nebere
Kde nic není, ani smrt nebere – aneb nespoléhejme na finanční zázraky, naopak věřme v zdravý selský rozum a důvěřujme základním kupeckým počtům. Peníze nevznikají z ničeho, nedají se vykouzlit, vyčarovat, nepomůže ani složitá matematika, ani sofistikovaný algoritmus, ani rádoby geniální nápad.
Kam čert nemůže Hrad
Kastelána Pernštejna, který schovával klíče od brány pod lavičkou, hrál Vlastimil Brodský. Spolu s předsedou zemědělského družstva (Jiřím Sovákem) řešili záhadu, proč se v noci na hradě svítí. Jana Hlaváčová a Miroslav Horníček v komedii Kam čert nemůže z roku 1959.
Kdo neseje ten nesklízí
Kdo neseje, ten nesklízí. Varianta: Kdo neseje, ten nevěje. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nemá, nic neztratí.
Kam vítr tam plast Co to znamená
Nepěkné chování se oplácí stejným nevybíravým způsobem.
Co znamená každý pes jiná ves
Každý pes, jiná ves. Kdo s čím zachází, s tím také schází.
Kdo lže ten krade
Kdo lže, ten krade.
–> Člověk schopný i malé lži je schopný mnoha dalších špatností.
Kdo hledá nesnáze snadno se trefí
Nepěkné chování se oplácí stejným nevybíravým způsobem. Musí se to opravit tak, aby to nebylo poznat.
Kam vítr tam rceni
Kam vítr, tam plášť, za to by dal ruku do ohně, i kámen by se nad ním ustrnul, tichá voda břehy mele. Nejen lidová rčení prozrazují, jakou roli hrály čtyři živly – oheň, voda, země a vzduch – v životě člověka. Koncept, starý jako lidstvo samo, nachází uplatnění i dnes.
Co je to pořekadlo
Pořekadlo je obrazný ustálený krátký výrok vyjadřující lidskou zkušenost a neobsahující mravní ponaučení. Pojem se používá v literatuře a ve frazeologii.
Kdo nic nedělá
kdo nic nedělá, nic nezkazí – Wiktionary.
Co tě nepálí
"Nehas, co tě nepálí", dle F. Čermáka, nevměšuj se, neplet se do věcí, které se tě přímo netýkají.
Co to znamená pýcha předchází pád
přísloví pýcha předchází pád znamená, že kdo se chlubí a vytahuje, kdo je pyšný a namyšlený, ten nakonec špatně dopadne. Pýcha, zpupnost, přehnané sebevědomí apod. se nevyplácejí a končí špatně. Tedy nebuď pyšný, nechovej se pyšně, jinak budeš za to potrestán.
Co neví to nepoví význam
Srov.: Co neví, nepoví. Středověké úsloví týkající se původně vztahu věřících k duchovenstvu, později užíváno i obecněji. Tak se označuje skutečnost (událost), která je v konfliktu použita jednou stranou jako formální důvod k vyhlášení války.
Co znamená není všechno zlato co se třpytí
A přísloví "Není všechno zlato, co se třpytí" se používá, pokud něco při důkladnějším zkoumání není tak dobré, jak se to jevilo na první pohled. Ne vše, co se zdá jako výhodné a dobré, ve skutečnosti pak takové i je.
Jaký je rozdíl mezi rčením a pořekadlem
přísloví tvoří celé formalizované věty, které nelze rozdělit, přeformulovat, skloňovat či časovat; rčení a pořekadla se stávají částmi vět a lze je časovat.
Kdo nic nezkusí
“
Kdo nic nedělá nic nezkazi
Kdo nic nezkazí, je povýšen.
Co jsi z úst vypustil to ani párem koní nedostaneš zpět
Domníváme se, že přísloví "Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět" vyjadřuje, že člověk by měl přemýšlet nad tím, co říká, protože slova, která řekne unáhleně, lehkomyslně už nikdy nemůže vzít zpátky a člověk, kterému byla určena, si je bude pamatovat, byť se za ně můžeme omluvit.
Co znamená Kdo se bojí nesmí do lesa
Kdo se bojí, nesmí do lesa
A nebo naopak! Kdo se bojí, ten do lesa vyrazí, a svůj strach tím porazí.
Co to je pýcha
Pýcha (též povýšenost, namyšlenost, zpupnost, latinsky Superbia) je vlastnost spočívající v nadhodnocení vlastní osoby. Prakticky všechny etické a náboženské systémy pohlížejí na pýchu negativně. Křesťanství ji jmenuje jako první ze sedmi hlavních hříchů a považuje ji za prapůvod všeho zla.
Co je lidové rčení
Rčení je útvar lidové slovesnosti. Je to krátká průpovídka, vyjadřující určitou životní zkušenost. Rčení úzce souvisí s úslovím a pořekadlem. Rčení je produktem lidové fantazie.
Jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá
Přísloví nás upozorňuje na to, že všechny naše činy mají své následky. Co člověk dělá, to se mu vrátí. Při hlasitém volání do lesa, to v praxi může být třeba rozzlobený hajný nebo lesník, který se objeví.
Kdo nic nedělá nic nezkazí anglicky
He who makes no mistakes, makes nothing. Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí.
Co jsi z úst vypustil
Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.