Kam odnest stary mobil?

Kam se starými mobily

Na některých místech v České republice najdete vedle standardních kontejnerů na tříděný odpad speciální červené kontejnery. Do nich lze vhazovat drobnou elektroniku, tedy také mobilní telefony.

Jak se recyklují mobily

Prodejci telefony uloží do speciálních sběrných nádob. Poté telefony putují ke společnosti Remobil, která se na recyklaci mobilů specializuje. Ta telefony diagnostikuje, případně smaže veškerá data a následně rozebere na náhradní díly a zbytek zrecykluje.

Co s použitým telefonem

Jak probíhá recyklace mobilního telefonu

Zvlášť se vytřídí sklo, plast, hliník, železo, drahé kovy a další složky, které mohou být opětovně použity. Díky recyklaci jsou suroviny použité v mobilním telefonu vráceny zpět do oběhu.

Jak získat zlato z mobilních telefonů

Plastové kartičky s kontakty jsou při ní nadvakrát potřeny speciální látkou, která se stará o spolehlivější oddělení kovu od plastu. Následně je SIM karta ponořena do vody a vystavena ultrasonickým vlnám, přičemž zlato po malých mikročásticích odpadá.

Kam se vyhazuje elektronika

Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.

Jak darovat mobil

Vezměte jakoukoli krabičku, dejte do ní mobily a zajistěte např. novinami proti pohybu. Krabičku zavřete a důkladně přelepte lepící páskou. Pak už jen stačí balíček odnést na jakoukoli podací pobočku Zásilkovny ve vašem okolí.

V čem se nachází zlato

Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři. Viz také zlato (minerál). V současné době jsou rýžovatelná ložiska zlata již většinou vyčerpána.

Kde hledat stribro

Nejznámější lokalitou je patrně Kutná Hora – kromě dobývání a rafinace stříbra zde vznikla i královská mincovna, kde byly raženy známé stříbrné groše. Další lokality s výskytem stříbrných rud nalezneme i v Krušných horách a na Českomoravské vysočině.

Kam s rozbitou televizi

Kam odevzdat televizi

Pokud ale nový televizor nekupujete, nebo máte doma více přijímačů a některý z nich zrovna „odešel“, nezbude vám nic jiného, než se vydat do nejbližšího sběrného dvoru. Zařízení provozovaná zpravidla radnicí nebo magistrátem vybírají staré televizory zdarma.

Kam vyhodit Powerbanku

Elektrozařízení nesmí být odstraňována spolu se směsným odpadem, ale musí být odkládána na místech k tomu určených, tj. ve sběrných dvorech nebo místech jejich zpětného odběru (viz výše). Uvedená zařízení a odpady budou dále využity k výrobě nových zařízení.

Kde se dá najít zlato v ČR

▶ Zajímavost: česká zlatá ložiska rýžovali už Keltové a to poblíž řek v jižních a středních Čech a zřejmě i v západních Čechách a na Vysočině a Slezsku. Rýžování zlata je u nás populární nejvíce na těchto vodních tocích: Otava, Opava (Zlatá i Černá), Olešnice a Zlatý potok.

Jak zjistit jestli je to zlato

Puncovní značka je v podstatě razítko vyražené do šperku, díky kterému i laik snadno pozná ryzost materiálu. Punc najdete u prstenů a náušnic na jejich vnitřní straně, u náhrdelníků a náramků pak zpravidla blízko zapínání. Ryzost zlata se značí v karátech a poznáte jej podle čísel 585 a 750.

Co se tezilo ve Stříbře

Z počátku se zde těžilo Stříbro, po vytěžení povrchových partií však obsahy tohoto kovu klesly natolik, že se po roce 1410 již většina autor zmiňuje výhradně o dolech na olovo. Během 700 let existence zdejších dolů lze vydělit 4 různě dlouhá období konjunktury.

Co dělat se starou elektronikou

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.

Kam vyhodit router

Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik). Další možností, jak ekologicky vytřídit elektrospotřebič, je odvézt ho do sběrného dvora.

Kam vyhodit baterie z mobilu

V České republice už je přes 27 000 sběrných míst. Stále nejvíc jich najdete v obchodech. Ty mají dokonce ze zákona povinnost ve svých provozovnách sběrné nádoby umísťit. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie.

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Kde je nejvíce zlata

Dosud vytěžené množství zlata se na celém světe odhaduje na 150 000 tun. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři.

Jak se pozná bílé zlato od stříbra

Jako spolehlivé poznávací znamení slouží puncovní značky. Zlaté šperky od váhy 0,3 g musí mít kromě orientačního puncu i státní punc. V případě stříbra nemusí být státní punc přítomen. Potom nám poslouží orientační značka 925, která značí sterlingové stříbro, tedy u nás nejpoužívanější slitinu.

Co je to bílé zlato

Bílé zlato je slitina zlata s nejméně jedním bílým kovem, obvykle niklem, manganem nebo palladiem. Stejně jako u žlutého zlata je čistota bílého zlata udávána v karátech. Vlastnosti bílého zlata se liší v závislosti na kovech a rozměrech použití.

Kde hledat stříbro

V zemské kůře se stříbro vyskytuje pouze vzácně. Jako zdroj pro průmyslové získávání stříbra jsou však rudy olova, mědi, niklu nebo zinku. Nejvíce používanou metodou pro získávání i čištění ryzího stříbra je elektrolýza. Největšími světovými producenty stříbra jsou Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA.

Kdy se vytěží stříbro

Všechno stříbro se vytěží za 20 let.

Kam vyhodit elektrospotřebiče

Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.

Kam dát plynové kartuše

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.