Kam se obrátit na podvodný e-shop?

Co dělat když narazíte na podvodný eshop

Nejlepší způsob, jak to udělat, je zkontrolovat recenze ostatních zákazníků, dívat se na datum založení e-shopu a ověřit si, zda má platnou licenci a kontaktní informace. Pokud jsou tyto údaje nedostupné nebo podezřelé, je nejlepší se od e-shopu raději držet dál.

Jak nahlásit podvodný internetový obchod

Pokud na internetu narazítena závadný web nebo podvodný e- shop, můžete jej od 1. srpna nahlásit policistům přímo na webu policie.cz. Jen vyplníte krátký fotmulář a policisté už pak budou pokračovat.

Jak dostat peníze zpět od podvodníka

Podejte trestní oznámení na Policii České republiky. Možná si řeknete, že se jedná jen o malou částku, např. 400 Kč, ale když si ji vynásobíte např. 30 podvedenými lidmi, dostanete se na částku 12 000 Kč, kterou podvodník získal.

Jak poznat podvodný e shop

Při nákupu online buďte opatrní. 9 tipů, jak poznat podvodný e-shopKusé údaje o zbožíAdresa neodpovídá obsahu. Když e-shop viladumbohdalec.Nezabezpečený přístup.Chybějící kontakty.Chybějící obchodní podmínky a pekelná čeština.Nic moc grafický styl.Falešná doporučeníPlatba jen kartou.
Archiv

Jak poznat kvalitní eshop

Certifikát kvality

Ověřené e-shopy na svých webech mívají i takzvaný certifikát kvality. Ten v Česku pod záštitou Mnisterstva průmyslu a obchodu vydává Asociace pro elektronickou komerci – zkráceně Apek.cz. Právě na těchto stránkách si certifikát můžete ověřit.

Jak poznat bezpečný e shop

Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.

Jak poznat bezpečný e-shop

Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.

Jak si ověřit eshop

Doménu, na které e-shop běží, si můžete ověřit – pro české domény na www.nic.cz, pro zahraniční třeba na www.whois.net. Seriózní e-shop nemá důvod skrývat údaje o vlastníkovi domény. Stejně tak můžete při kontrole domény například zjistit, že byla zaregistrována před několika dny či týdny.

Co dělat když jsem poslal peníze podvodníkovi

Kromě peněz získávají podvodníci také citlivé osobní údaje, které mohou kdykoliv zneužít. Setkáte-li se tedy s podvodným jednáním s popisovaným průběhem, neváhejte kontaktovat Policii ČR, ale také svojí banku. Včasné kroky ještě mohou zvrátit ztrátu peněz.

Jak fungují podvody na bazarech

Vystupují tak, aby si oběť myslela, že je to zájemce o zboží, které jste nabízeli nebo ještě nabízíte na inzertních portálech typu Bazoš, Sbazar, Facebook Market a jiné. Oběť je často kontaktována prostřednictvím služeb Messenger nebo Whatsapp a informována, že má dotyčná osoba zájem o některé vaše zboží.

Jak si ověřit e shop

Registraci českého podnikatelského subjektu si lze ověřit v obchodním rejstříku na adrese www.justice.cz nebo živnostenském rejstříku na adrese www.rzp.cz. V případě zahraničních internetových obchodů je vhodné si údaje o registraci podnikatele ověřit v obdobě obchodního rejstříku daného státu.

Jak ověřit pravost eshopu

Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.

Co by měl mít eshop

Jde především o název firmy, fakturační údaje, kontakt, případně informace o volných místech nebo kamenných pobočkách. Každý e-shop by měl mít vlastní záložku s přepravními podmínkami, kde si může zákazník snadno spočítat balné a poštovné. To totiž bývá až ze 60 % nejčastějším důvodem, proč zákazník zboží neobjedná.

Jak postupovat při podvodu na Marketplace

Pokud jste poznali, že máte co do činění s podvodníkem, doporučujeme jeho účet nahlásit Facebooku a následně si jej zablokovat. Mimoto doporučujeme upozornit na podvod své přátelé a blízké.

Jak fungují podvody na internetu

Podvodníci na internetu využívají nepozornosti a neznalosti lidí, díky které od nich získávají citlivé nebo osobní údaje. Samozřejmě je nejvíce zajímají údaje o platební kartě a bankovním účtu, ale ani ostatní osobní data nejsou k zahození a dají se většinou zpeněžit nebo jinak zneužít.

Kde nahlasit podvodne číslo

Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

Co nesmí chybět na eshopu

e-mail.Cenu zboží doplněnou o informaci, je-li s daní či bez ní.Všeobecné obchodní podmínky – vzor naleznete zde.Náklady na dodání zboží.Způsoby platby a dodání.Poučení o právu na odstoupení od kupní smlouvy.Náklady na použití komunikačních prostředků na dálku.

Co musí splňovat e-shop

V tuto chvíli by již měly být jasně určeny smluvní strany, zboží a cena. Zejména u ceny musí již v tuto chvíli být jednoznačně zřejmé, zda je uvedena včetně všech daní (DPH) a poplatků (např. recyklačních, ale také údajů o dopravném a balném), mají-li k ní být připočítávány.

Co dělat když mě okradli na Marketplace

1) Podat trestní oznámení na policii.

Důležité je písemně uvést žádost o vyrozumění o výsledku šetření, jinak můžete čekat několik měsíců nebo taky navěky. Policie si vás následně předvolá k výslechu, sepíše protokol a pošle vás domů. Tento protokol budete potřebovat, aukro ho vyžaduje, požádejte proto o kopii.

Na co si dát pozor na internetu

Ujistěte se předtím, než si z internetu stáhnete jakýkoliv obsah, že je URL adresa stránky napsána správně, bez překlepů a na jejím začátku je „https“. Věnujte pozornost příponě stahovaného souboru. Pokud si stahujete film nebo seriálový díl, v žádném případě by se nemělo jednat o soubor ve formátu .exe.

Kdo je podvodník

(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Co nesmí chybět v obchodních podmínkách

Obchodní podmínky e-shopu musí vždy obsahovat:Název a identifikační údaje vašeho e-shopu.Údaje o příslušném kontrolním orgánu, podléhá-li činnost dodavatele režimu povolování.Název a základní charakteristiky zboží nebo služeb, které nabízíte.Částku, kterou zákazník zaplatí.Náklady na dodání.

Jak funguje vrácení zboží přes internet

Zboží zakoupené přes internet, tedy tzv. distančním způsobem, resp. na dálku, můžete podle zákona bez udání důvodu do 14 dnů vrátit. A nehraje v tom roli, zda vám bylo zboží doručeno kurýrem, poštou nebo jste si ho vyzvedli osobně.

Jakou živnost na eshop

Podnikání s živnostenským oprávněním

Jedná se o nejjednodušší formu podnikání. U drtivé většiny typů podnikání na internetu vám postačí živnostenské oprávnění pro fyzickou osobu na obor činnosti „Velkoobchod a maloobchod“. Jde o volnou živnost, tedy není potřeba dokládat žádná osvědčení o odbornosti či něco podobného.

Jak fungují podvody na Marketplace

Podvodník skrývající se za kupujícím tak navrhne provést platbu přes službu nějakého dopravního přepravce, např. s názvem zabezpečená transakce. Obdobně může žádat o zaplacení dodatečného pojištění. Problém je, že se jedná pouze o službu fiktivní.