Kam umístit budku pro sovy
Umístíme ji na statný strom (raději stojící ve skupině či v aleji než osamocený), alespoň do výšky 8 m. Vchod by měl směřovat na jih či východ a poskytovat sovám dobrý rozhled. Mírný sklon budky dopředu zabrání zatékání deště.
Jak velkou budku pro sýkorky
Vnitřní rozměry dutiny
vnitřní rozměry budky) dostatečně prostorná, a to i pro dospívající mláďata. Jako minimum pro běžné druhy sýkor se uvádí 12 x 12 cm, optimum je však o něco větší – 13 x 14 cm. V málo prostorné dutině se mláďata vzájemně utiskují, za horkých dnů se dusí a hynou.
Jak nalákat sýkorky do budky
Sýkorky, lejsky či rehky můžeme nalákat do zahrady umístěním budek nebo vysázením hustých listnatých keřů. Nejen ptákům, ale i řadě dalších zvířat skýtají volně rostoucí křoviny a keře úkryt a útočiště, ve kterém mohou hnízdit. V mnohých dřevinách žije přes sto druhů brouků, které lákají různorodé druhy ptáků.
Jak vyrobit ptačí budku pro sýkorky
Zapomeňte na plast nebo kov, budku je nejlepší vyrobit z neošetřeného dřeva nebo lepených dřevěných desek. Dřevo „dýchá“ a zároveň dobře izoluje. Dřevěná deska, ze které budeme řezat jednotlivé díly budky, by neměla být příliš tenká (minimálně 20 mm) a dřevo by mělo být vyschlé, aby se budka nekroutila.
Kdy vyčistit ptačí budku
Po skončení každé hnízdní sezóny je potřeba všechny budky obejít, vyčistit a zkontrolovat jejich technický stav, popřípadě odstranit závady. Nejlepším obdobím je asi konec léta a začátek podzimu, tedy od konce srpna do konce října.
Jak Pridelat budku
Pro nejběžnější druhy sýkor obvykle zavěšujeme budku ve výšce 2-3 m. Tam, kde hrozí nebezpečí od nenechavců je lépe umístit budky ještě výše, ale musíme počítat s tím, že se při kontrole a čištění neobejdeme bez žebříku. Orientace vletového otvoru – na směru vletového otvoru vůči světovým stranám příliš nezáleží.
Kdy hnízdí sýkory
Hnízdo staví samotná samice z mechu prokládaného trávou, kořínky a lišejníky, hlubokou hnízdní jamku navíc vystýlá rostlinným chmýřím, srstí a někdy peřím. Stavba trvá obvykle 2–6 dnů, ale při prvním hnízdění může trvat mnohem déle (až 20 dnů). Běžně hnízdí dvakrát ročně od dubna do července.
Kdy hnízdí sýkorky
Hnízdí 1–2× ročně od dubna do července. Snůška je v porovnání s mnoha jinými pěvci poměrně početná a většinou obsahuje 9–13 bílých, červenohnědě skvrnitých vajec. Snášena jsou denně, někdy i ve vícedenních intervalech.
Čím se živí sýkorky
Potrava. Sýkora modřinka patří mezi cenné požírače rostlinných škůdců, jako jsou např. motýlí housenky, křísci nebo mšice, ačkoli na jaře oštipuje i mladé pupeny a listy stromů a vyhledává různá semena. V zimním období si na krmítku potravu ráda zpestří burskými oříšky nebo živočišným tukem.
Jak udělat ptačí budku
Na čelní straně budky vyřežeme v požadované velikosti a výšce ode dna vletový otvor, který následně vyhladíme smirkovým papírem. Prkna náležící na čelní i zadní stranu budky nahoře ohoblujte do šikmého úhlu tak, aby na ně přesně dosedla stříška. Úhel si můžete vyznačit přiložením boční stěny.
Jak má vypadat ptačí budka
Pro stavbu dřevěné budky jsou nejlepší prkna o tloušťce 20–25 mm. Prkna by měla být z vnější strany hoblovaná, budka tak bude dobře odolávat vnějším vlivům. Zevnitř však nechte prkna neopracovaná, hrubá. Jinak se mláďata nedostanou jednoduše ven z budky.
Jak dezinfikovat ptačí budku
Na hodně znečištěnou budku použijte klidně mýdlový roztok a horkou vodu a vnitřek budky pomocí kartáče vymyjte. Po čištění vodou je samozřejmě nutné nechat budku pořádně vyschnout, aby nezačala plesnivět. Úklid ptačích budek během podzimu má tu výhodu, že v zimě pak mohou ptáci budku využít jako přístřešek.
Jak pověsit budku
Pro nejběžnější druhy sýkor obvykle zavěšujeme budku ve výšce 2-3 m. Tam, kde hrozí nebezpečí od nenechavců je lépe umístit budky ještě výše, ale musíme počítat s tím, že se při kontrole a čištění neobejdeme bez žebříku. Orientace vletového otvoru – na směru vletového otvoru vůči světovým stranám příliš nezáleží.
Jak vyrobit ptačí budku ze dřeva
Nejlepší materiál pro výrobu ptačí budky je samozřejmě dřevo. Je to přírodní materiál, který nejvíce evokuje přirozená obydlí ptáků – dutiny stromů. Pro výrobu jednoduché budky budete potřebovat prkno o tloušťce nejlépe 20 mm, vruty a šrouby a případně lazuru pro natření vnějších stran budky.
Co jedí sýkorky
Všechny naše sýkory se živí pavouky, hmyzem a všemi jeho přezimujícími stadii (vajíčky, kuklami), mláďata krmí především měkkými housenkami. Hmyz důkladně sbírají z větví stromů i keřů, v letu loví výjimečně. Nepohrdnou ani zbytky z úlovků větších predátorů.
Kam odlétají sýkorky
Živí se hmyzem, na podzim i bobulemi a v zimě olejnatými semeny. Je stálá a přelétavá (podniká mimohnízdní potulky do 50 km); mladí ptáci odlétají do jižní a západní Evropy. Na zimu k nám přilétají modřinky ze severovýchodu.
Kdy snáší vajíčka sýkorka
Samička snáší v dubnu nebo květnu 10 – 13 bělavých kropenatých vajíček. Jsou sice maličká, přibližně 1,7cm dlouhá, ale vzhledem k velikosti koňadry, která měří často jen 14 cm, vlastně velká. Každý den snese samička jedno vajíčko a vždy ho pečlivě přikryje peřinkou z chlupů a pírek, aby neprochladlo.
Co mají rádi sýkorky
Všechny naše sýkory se živí pavouky, hmyzem a všemi jeho přezimujícími stadii (vajíčky, kuklami), mláďata krmí především měkkými housenkami. Hmyz důkladně sbírají z větví stromů i keřů, v letu loví výjimečně. Nepohrdnou ani zbytky z úlovků větších predátorů.
Jak vyrobit krmítko
Na krmítko snadno využijete i starý hliněný květináč, šišku nebo třeba půlku skořápky z kokosového ořechu. Šišku přivažte na provázek, do kokosu vyvrtejte díru. Dírkou v květináči nebo ořechu protáhněte provázek. Za horní konec provázku později krmítko uvážete, za spodní stranu se mohou ptáčci při krmení zachytit.
Jak vyrobit budku pro vrabce
Například pro sýkorky a vrabce je dobré tvarovat vlet tak, aby znemožňoval přístup predátorům, jako jsou kočky či kuny. Velikost budky by měla být cca 28 x 19 x 23 cm, vletový otvor by měl mít průměr cca 2,8 – 3,4 cm. Budku pak musíme umístit do výšky alespoň 1,5 metru nad zemí.
Kdo hnízdí v budkách
Na jimi vytesaných dutinách jsou až na výjimky závislé sýkorky, lejsci, vrabci, rehci, šoupálci, holubi, kavky, poštolky a mnoho dalších druhů. Jenže starých stromů je strašně málo, proto jsou hnízdní budky pro ptáky skutečnou záchranou.
Jak dezinfikovat krmítko
Krmítko se musí pravidelně čistit od zbytků potravy, obzvlášť pokud krmíme čerstvou potravou. Krmítko je také potřeba čas od času dezinfikovat, v letních měsících častěji než v zimě. K dezinfekci se dá použít například ocet v rozprašovači, po dokonalém uschnutí je opět připravené k předkládání potravy.
Jak často hnízdí sýkorky
Hnízdí 1–2× ročně od dubna do července. Snůška je v porovnání s mnoha jinými pěvci poměrně početná a většinou obsahuje 9–13 bílých, červenohnědě skvrnitých vajec.
Co do krmítka pro sýkorky
Sýkory milují různé druhy semen, jako je například slunečnice, brhlíci sekané ořechy a kosi sušené i čerstvé ovoce. Sušené ovoce by mělo být neslazené – seženete v obchodech se zdravou výživou či si nasušíte sami. Do krmítka můžeme přidat i obilná zrna třeba pro vrabce a stehlíky – oves, proso a pšenici.
Čím krmit mladé sýkorky
Ke krmení použijeme pinzetu, kterou mu potravu strčíme hlouběji do zobáku, což by mělo ptáčka přimět potravu spolykat. Ptáče krmíme nejlépe každou půl hodinu, jíst by však měl minimálně každé tři hodiny a pravidelně. V noci ptáče nekrmíme, spí.