Kam umístit Paropropustnou fólii?

Kam umístit parotěsnou fólií

Používají se jako podstřešní fólie, ale také do konstrukcí stěn. K zabránění nechtěné kondenzace vodních par v izolaci domu, umisťujeme parotěsnou fólii na interiérovou stranu. Tak dokážeme vzduch udržet při teplotě, při které dokáže absorbovat potřebné množství vlhkosti, aby nedošlo k její kondenzaci.
Archiv

Jak se poklada Paropropustna fólie

Fólie se připevňuje ke krovu mechanickou sešívačkou, nebo pomocí kontralatí. Opět se doporučuje dodržovat přesah jednotlivých pruhů 10-15cm. Tyto přesahy se pak musí přelepit lepící páskou- dle pokynů výrobce fólie. Pro ukončení styku s obvodovým zdivem se používá speciální oboustranně lepící páska.

Jak na parotěsnou fólií

Parozábrana se na podklad přichytí pomocí sponkovačky. Některé typy parotěsných fólií jsou také vybaveny samolepicí vrstvou pro pohodlnější aplikaci na podklad. Důležité je, aby každá sponka v parotěsné fólii byla přelepena speciální lepicí páskou dle pokynů výrobce fólie.
Archiv

Na co je parotěsná fólie

Parotěsné fólie se používají jako ochrana tepelné izolace proti pronikání vodních par z interiéru do konstrukce a nadměrné kondenzaci.

Kam Parozabranu

Pozor na správnou pozici parozábrany

Měla by se umísťovat co nejblíže do teplého interiéru a zároveň by se neměla nikde propíchnout. Lze ji zabudovat i dovnitř střechy, kde ji posuneme max. do první pětiny tloušťky izolace.

Kdy je potřeba parozábrana

Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny).

Jak Prichytit stresni fólií

Fólie se připevňují ke spodní konstrukci hřebíky, kterými jsou zároveň připevněné kontralatě. Tento spoj není vodotěsný, a proto může při delších deštích, v případě že není položená krytina, provlhnout spodní dřevěná konstrukce, což však při dočasném provlhnutí neovlivní její životnost.

Jakou fólií pod plechovou střechu

Pro montáž střešních krytin doporučujeme používat difúzní fólie, které nabízejí jednotliví výrobci (ve vvýrobním programu alterntivně folie od specialistů – Dörken, Tyvek® Solid).

Jak utěsnit parozábranu

Parotěsná zábrana by měla dosahovat až k podlaze a zde být utěsněna lepící páskou nebo tmelem . Místo spoje je ideální trvale stlačit buď součástí konstrukce obkladu nebo samostatným prvkem. Jakékoliv prvky nosné konstrukce obkladu prostupující skrze parotěsnou zábranu je nutné dokonale utěsnit lepící páskou.

Kdy je nutné použít parozábranu

Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny). Aplikací parozábrany se předchází vnikání interiérové vzdušné vlhkosti do konstrukce a její případné kondenzaci.

Proč se dává parozábrana

Parozábrana zabraňuje pronikání vodní páry obsažené ve vzduchu a musí spolehlivě vyloučit jakoukoliv difuzi, aby se zabránilo vlhnutí konstrukce. Parotěsná zábrana (fólie) je umístěna v konstrukci před tepelnou izolací směrem z interiéru.

Co jsou latě a kontralatě

Když se řekne „střešní latě“, každému by se měly vybavit latě, na které se pokládají střešní tašky. To je správně. Kromě těch jsou pak ve střešní konstrukci použity také latě, které zajišťují odvětrání střechy. Ty jsou přibité na krokvích a jsou tedy kolmo na střešní latě, a proto se tyto nazývají kontralatě.

Co se dává pod strechu

Parotěsné fólie

Tyto fólie mají za úkol chránit zateplovací vrstvy před vodní párou vznikající v interiéru domu. Parotěsná fólie je upevňována mezi zateplovací vrstvu a sádrokartonové desky. Takto je zateplení chráněno před vlhkem z obou stran – zvenčí a z interiéru domu. Oba druhy fólií se tedy vzájemně doplňují.

Co pod plechovou střechu

Jako podklad pod tyto druhy krytin se používá laťování nebo bednění a to podle druhu krytiny. Krytiny lze z hlediska tvaru v zásadě rozdělit na tři druhy: tvar tašek, tvar falcované krytiny a tvar trapézového profilu. Krytina ve tvaru tašek se dále dělí na maloformátové a velkoformátové.

Co dát pod trapézový plech

Plech může být rovnou, ale také pod něj můžete dát asfaltovou lepenku. Trapézový plech se osazuje na rošt z latí.

Jak funguje paropropustná fólie

Funkce parozábrany

Parozábrana zabraňuje pronikání vodní páry obsažené ve vzduchu a musí spolehlivě vyloučit jakoukoliv difuzi, aby se zabránilo vlhnutí konstrukce. Parotěsná zábrana (fólie) je umístěna v konstrukci před tepelnou izolací směrem z interiéru.

Kdy davat parozábranu

Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny). Aplikací parozábrany se předchází vnikání interiérové vzdušné vlhkosti do konstrukce a její případné kondenzaci.

Jak daleko od sebe kontralatě

Kontralatě, které určují tloušťku vzduchové mezery se používají s průřezy 30 x 50 mm až 40 x 60 mm. Rozteče kontralatí jsou určeny vzdáleností jednotlivých krokví, do kterých jsou kontralatě upevňovány. Osová vzdálenost krokví by nikdy neměla činit více než 120 cm.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).

Jakou fólií na střechu

Paropropustné jsou fólie s menším odporem proti prostupu vlhkosti a jsou tedy určené spíše pro vlhkostně nenáročné prostředí. Zpravidla slouží jako doplňková hydroizolace, tedy chrání konstrukci před deštěm a sněhem. Zároveň jsou ale schopné propouštět vlhkost do odvětrávaného prostoru střešního pláště.

Jak chodit po plechové střeše

Po krytině lze chodit, je však dobré našlapovat ve spodní části vlny a v místě kde krytinu podpírají latě. Doporučujeme používat boty s měkkou podrážkou. Pokud dojde k poškození povrchové úpravy je třeba toto místo opatřit správkovou barvou.

Jak odvětrat plechovou střechu

Dostatečné větrání se uskutečňuje pomocí vzduchové mezery mezi krytinou a difuzní folií, která je vytvořena kontralatí o minimálním průřezu 40 x 60mm. Takto vzniklé nasávací otvory opatříme v místě okapové hrany ochrannou větrací mřížkou a ochranným větracím pásem, který zabrání vniknutí ptactva, hmyzu, listí atd.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak Pridelat střešní latě

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.