Kam volat o lékařskou radu?

Kam volat při zdravotních potížích

Tísňová telefonní linka 155 slouží k přivolání odborné zdravotnické pomoci v případě zdravotních potíží, které bezprostředně ohrožují život nebo hrozí-li bezprostřední ohrožení života v případě prodlení.

Kam volat sanitku

Nechte se vést operátorem a odpovídejte na jeho otázky. Vždy raději popisujte, co vidíte (např. „má křeče“), než co si myslíte („má epileptický záchvat“).

Kdy si můžu volat sanitku

Jde zejména o následující příznaky:

bolesti nebo tlak na hrudi, vysoký krevní tlak s doprovodnými příznaky, jako tlak na hrudi, dušnost nebo točení hlavy. vážná zranění, silná krvácení a velké rány, cizí těleso obzvláště v partiích jako je trup, břicho nebo stehna.
Archiv

Jak volat rychlou pomoc

Linku 155 volejte co nejdříve, pokud možno přímo od postiženého a nechte se vést operátorkou tísňové linky. Během volání uvádějte pokud možno jen to, co víte (např. „Tatínka bolí na hrudníku…“) – ne to, co si myslíte („…to bude asi od páteře.
Archiv

Kdy volat sanitku při prujmu

Kdy lze postup použít: náhle vzniklé průjmové onemocnění dospělého, který je bez dalších celkových příznaků (porucha vědomí, pocit horšího dechu, tendence ke kolapsu, výrazně oschlé sliznice…), bez trvalé silné (křečovité) bolesti břicha, bez horečnatého stavu trvajícího děle než 24 – 48 hodin, bez závažného …

Kam se dovoláte na 155

155 Zdravotnická záchranná služba, 158 Policie ČR. 156 Obecní (městská) policie.

Jaké je číslo sanitky

V České republice jsou pro tísňová volání vyhrazena tato telefonní čísla: 150 Hasičský záchranný sbor ČR, 155 Zdravotnická záchranná služba, 158 Policie ČR.

Kam volat při nevolnosti

„Tísňovou linku 155 je vhodné volat vždy, když dojde k náhlému zhoršení zdravotní stavu a pacient si neví rady. Dispečerky na lince 155 jsou zdravotnice s vysokou odborností a zkušeností – pacientovi poradí a v případě potřeby pošlou posádku sanitního vozu.

Kdy se má volat 112

Kdy volat linku 112 Pokud potřebujete pomoc hasičů, v případě rozsáhlejších mimořádných událostí, kdy je nutná spolupráce dvou a více záchranných složek. Při cestách do zahraničí. Pokud si v krizi nedokážete vzpomenout na jiná tísňová čísla nebo si nejste jisti.

Kdy je průjem infekční

U virové střevní chřipky je nakažlivost nejvyšší během prvních 4 dnů. Virus se přenáší dotykem – buď přímým kontaktem s nemocným nebo s nábytkem a jinými plochami, kterých se nemocný dotýkal.

Kdy jet na pohotovost s Prujmem

Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:

Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé

Jaký je rozdíl mezi voláním na linku 112 a 155

V České republice je linka 112 obsluhována Hasičským záchranným sborem. Pokud tedy potřebujete zdravotnickou záchrannou službu a zavoláte na číslo 112, dovoláte se k hasičům. Váš telefonát odtud proto musí být přepojen na linku 155, což představuje vždy jisté zdržení.

Co je číslo 156

155 Zdravotnická záchranná služba, 158 Policie ČR. 156 Obecní (městská) policie.

Kdy volat na linku 155

Kdy volat. Linku 155 použijte k přivolání záchranné služby vždy, pokud došlo k vážné poruše zdraví či přímému ohrožení lidského života.

Kdy volat na 158

Kdy volat 158 Číslo 158 byste měli vytočit, pokud došlo k narušení veřejného pořádku a bezpečnosti, jestli jste svědky nebo oběťmi trestného činu. Vytočit byste ho měli i v případě, že je potřeba vyšetřit dopravní nehodu nebo usměrňovat bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Kdy jet na pohotovost s průjmem

Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:

Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé

Kdy jet při zvracení na pohotovost

Pokud dítě zvrací opakovaně, je malátné, jeho stav se nelepší, má nafouklé a citlivé bříško, horečku, bolesti hlavy a potíže s dýcháním, volejte ihned záchranku. Pokud není situace tak závažná, můžete konzultovat jeho obtíže s pediatrem i telefonicky.

Kdy volat 112 a kdy 158

Měli byste volat tedy pouze v případě, že potřebujete pomoc hasičů, policie nebo zdravotnické záchranné služby, a to na známá čísla 150, 158 nebo 155. Pokud si nejste jisti nebo jste se dostali do situace, kdy je nutné využít všech složek integrovaného záchranného systému, volejte na číslo 112.

Jak na vodnatý průjem

Základním režimovým opatřením při průjmu je zvýšení příjmu tekutin, nejlépe obohacených minerály. Vhodné jsou neslazené minerální vody nebo speciální roztoky pro rehydrataci. Ztráta vody a minerálů, ke které při průjmu dochází, může být velmi nebezpečnou komplikací průjmu, která ohrožuje především starší lidi a děti.

Co je považováno za průjem

Průjem je definován jako vyprázdnění více než 3 neformovaných stolic za den, nebo jako časté vy- prazdňování řídké stolice, nebo častější a naléhavěj- ší pocit potřeby s překotnou evakuací neformované stolice a přetrvávajícím pocitem nucení.

Kam se dovolat na 112

Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému – policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.

Kdy volat na 156

Kdy volat na linku 156:

drobné krádeže. poškozování či úmyslné ničení majetku. buzení veřejného pohoršení útok agresivního psa.

Co pomáhá na bolavý žaludek

V první řadě zapomeňte na alkohol a kávu, které žaludek silně dráždí. Ideální jsou bylinné čaje a dostatek obyčejné neslazené vody. Na zklidnění žaludku pomáhají především čaje z listů máty peprné, květu heřmánku pravého, meduňky lékařské, slézu, kořene lékořice, jitrocele a listu jahodníku.

Co dát dítěti k jídlu když zvrací

Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových. Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.

Jak poznat infekční průjem

Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.