Kam zasadit mátu?

Kde vysadit mátu

Mátě se daří ve vlhkých oblastech s dobře odvodněnou půdou, ale také na místě s plným sluncem nebo v polostínu, jedná se tak o poměrně nenáročnou rostlinu na vnější podmínky. Co ale vaše rostlina máty rozhodně ocení je úrodná půda obohacená o kompost.
Archiv

Kdy a jak sadit mátu

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.
Archiv

Jak hluboko zasadit mátu

Máta má poměrně mělké kořeny, takže není nutné kopat příliš hluboko do země. Jednotlivé rostliny byste měli vysazovat s dostatečným rozestupem, přičemž podle zahrádkářů by se mělo jednat zhruba o vzdálenost 45 až 50 centimetrů, aby měla každá sazenička kolem sebe dostatek prostoru.
Archiv

Jak zasadit semínka máty

Semínka máty se sází ideálně na jaře nebo na podzim, ale můžete je vysadit prakticky kdykoliv během roku. Semínka se předpěstují doma a vzrostlé rostlinky se vysazují na záhon. Máta je nenáročná na pěstování. Má ráda slunečné až polostinné stanoviště s bohatou, vlhkou a propustnou půdou.
Archiv

Co zasadit vedle máty

Kuchyňské bylinky

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jakou hlínu potřebuje máta

Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Jak zastřihnout mátu

Jak stříhat mátu

Mátu lze stříhat kdykoliv během roku, tedy vždy, když potřebujete čerstvé lístky. Otrhávají se buď jednotlivé lístky, nebo se stříhají celé větvičky. Není se třeba obávat, při správné péči velice rychle vyrostou listy nové. Kromě toho máta nevyžaduje žádný speciální střih nebo řez.

Jak pěstovat mátu doma

Jak pěstovat mátu uvnitř bytu či domu

Rostlinu po výsadbě dobře zalijte vodou a umístěte ji na místo s nepřímým slunečním zářením, na jaře a v létě je dobré okno orientované na západ a na podzim a v zimě zase okno orientované na jih. Vaše rostlina ocení teplotu 18-21 °C během dne a 13-15 °C v noci.

Jak často pít mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak často se zalévá máta

Pokud je horní část půdy suchá na dotek, je zapotřebí zalévání. V opačném případě se snažte o rovnoměrnou vlhkost. Rostlinu byste měly každé tři až čtyři dny otáčet, aby rostla rovnoměrně a netáhla se za sluncem.

Co s čerstvou mátou

V potravinářském průmyslu se máta peprná používá k výrobě bonbonů, mátových žvýkaček a také likérů s osvěžující mátovou příchutí. Čerstvou mátu lze přidat i do limonády nebo jakéhokoli jiného nápoje na uhašení žízně v horkých letních dnech. Lístky máty jsou skvělé i jako doplněk do salátů, masitých pokrmů nebo tvarohu.

Kdy se sbírá máta

Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.

Jak dlouho louhovat mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak skladovat čerstvou mátu

Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.

Jak sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak dlouho vydrzi máta

Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.

Jak se mnozi máta

Rozmnožujeme řízkováním (odříznout část rostliny, spodek obrat od listů, dát do vody nebo do mokrého písku, nechat zakořenit, zakořeněnou rostlinu umístit do substrátu), odkopky (hlínu s kořeny odkopneme a zasadíme na námi zvolené místo nebo semínky.

Co s květy máty

Nejvyšší obsah aromatických látek se nachází v mladých lístcích, proto mátu zaštipujeme nebo střiháme, abychom podpořili růst nových výhonků. Když rostlina na konci léta odkvete, ostřiháme ji až po úroveň půdy a pohnojíme hnojivem, čímž podpoříme růst nových výhonků pro podzimní úrodu.