Kam zasadit saturejku?

Na co je saturejka zahradní

Její použití je vhodné na nakládání zelí, okurek nebo hub. Lístky saturejky čerstvě natrhané můžeme přidat do omáček, pikantních polévek a salátů. Tato bylinka by se měla používat kvůli jejímu výraznému aroma umírněně. Velmi často je také součástí směsí koření, jako jsou například provensálské koření nebo čubrica.

Jak množit saturejku

Vytrvalou saturejku je před zimními mrazy vhodné ochránit přikrývkou z listí, slámy či chvojí. Saturejky se snadno množí semeny i vrcholovými a stonkovými řízky, na jaře a na podzim také dělením trsů.

Kdy stříhat saturejku

Jak správně stříhat Dřevnatějící bylinky, jako je rozmarýn, tymián, šalvěj, levandule, yzop či saturejka udržíme husté, košaté a kompaktní pravidelným zastřihováním, které je zároveň sklizní. Poslední vhodný čas na tuto úpravu nastává v srpnu, neboť bylinky do zimy ještě obrazí a snáze ji přečkají.

Jak sušit saturejku

Sběr a sušení

Nať seřezáváme v době květu (obvykle od července) a rychle ji suší ve stínu při teplotách do 35 °C. Můžeme ji sklízet postupně při slabším seřezávání nebo i jednorázově asi ve druhé polovině léta s celkovým ukončením kultury. Saturejku nejlépe sklízíme ráno kolem osmé hodiny.
Archiv

Kdy zasadit Saturejku

Saturejku lze snadno pěstovat na zahrádce nebo i v truhlíku v bytě za oknem, jde o relativně nenáročnou bylinu. Nejlépe se jí daří v slunném a teplém prostředí, proto je ideální vysazovat ji v průběhu jara, abyste ji mohli v době květu, tj. cca od července do září, sklízet.

Co se Saturejkou

Přidává se do luštěnin, k bramborům, slaným pomazánkám. Saturejka se používá do uzenin a k zelenině, zejména k zelí a kapustě. Do luštěniny je oblíbená nejen pro svoje specifické aroma, ale i pro pozitvní účinky saturejky proti nadýmání.

Jak voní saturejka

Svoji vůní připomíná mátu a tymián. S. montana (saturejka horská) – je to vytrvalá bylina s úzkými listy jasně zelené barvy. Kvete světle fialovými nebo bílými kvítky.

Kdy zasadit saturejku

Saturejku lze snadno pěstovat na zahrádce nebo i v truhlíku v bytě za oknem, jde o relativně nenáročnou bylinu. Nejlépe se jí daří v slunném a teplém prostředí, proto je ideální vysazovat ji v průběhu jara, abyste ji mohli v době květu, tj. cca od července do září, sklízet.

Kdy kvete saturejka

Květy jsou bílé až fialové a rozkvétají od července do záři. Celá bylina příjemně voní. Saturejka patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Jak vypada saturejka

Saturejka zahradní vypadá tak, že její lodyha je zelená, ale může být i fialová, dřevnatí na bázi a je větvená. Dosahuje výšky asi 30 cm. Světle fialové květy mají květenství v podobě klasu. Kvete od července až do prvních mrazíků.

Jaké bylinky pěstovat na zahradě

Které bylinky na zahradu vysaditmátu a levanduli.kopr a meduňku.petržel a tymián.majoránku a šalvěj.pažitku a libeček.mateřídoušku a oregano.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Které bylinky se nesnesou

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Které bylinky se nesnáší

Bylinky, které spolu nepěstujte

Máta peprná – brzdí růst fenyklu, dále pak se rozrůstá odnožemi a může vám zaplevelit celou zahrádku. Je potřeba ji včas protrhávat a ponechávat jen na jejím původním místě. Kostival – velmi invazivní bylinka, která by vytlačila všechny ostatní (podobně jako máta).

Jaký květináč na bylinky

Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.

Jaké bylinky k sobě do truhlíku

Mezi nenáročné druhy, které vám budou prospívat i v truhlíku, patří listová petržel, pažitka, bazalka, kopr, koriandr, majoránka, šalvěj, tymián, estragon, ale třeba i meduňka a máta, které oceníte především při přípravě osvěžujících nápojů. Vertikální záhony umožní pěstovat rostliny i bez vlastní zahrady.

Které bylinky lze pěstovat v květináči

Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.

Jak zasadit pažitku do truhlíku

Pažitka ze semínek

Truhlík nebo květináč naplňte zeminou či substrátem. Pažitka potřebuje lehkou a propustnou půdu. Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek.

Jak stříhat petržel v květináči

Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, můžeme odstranit plodiny mezi nimi a vyjednotit petrželku na rozestupy 6-8 cm. Jakmile víc povyrostou, vyjednotíme je na 25 cm.

Kam zasadit pažitku

Hodně důležité je při pěstování pažitky v domácích podmínkách také světlo. Na stanoviště za oknem ho totiž dopadá mnohem méně, než na místo, kde rostlinu pěstujeme na zahrádce. Pažitka patří mezi bylinky, které v obecné rovině vyžadují hodně světla, na zahradě ji tedy vysazujeme na slunné či polostinné stanoviště.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Proč neklíčí petržel

Mrkev a hlavně petržel často neklíčí tak, jak byste si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech.

Kam zasadit petržel

Petrželka nejlépe prospívá v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Před výsevem zapracujeme do záhonu trochu vyzrálého kompostu. Daří se jí nejlépe na světlém nebo i částečně zastíněném místě; nemá příliš ráda přímé slunce.