Kde žádat o příspěvek na pohřeb?

Kde a jak žádat o prispevek na pohřeb

Žádost o pohřebné se podává na k tomu určeném tiskopise na místně příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa bydliště oprávněné osoby (dítěte).
Archiv

Co je potřeba k vyřízení pohřbu

Pro pohřební službu mějte připravenýobčanský průkaz zesnulého (pokud nezůstal v daném zdravotnickém zařízení),rodný a oddací list zesnulého (jsou-li dostupné, pouze k okopírování, budou Vám vráceny),občanský průkaz vypravitele pohřbu (osoby, která pohřeb zařizuje).

Kdo dostane pohřebné

Pohřebné náleží osobě, která vypravila pohřeb, jestliže se jedná o rodiče nezaopatřeného dítěte anebo nezaopatřené dítě. V obou případech však musí být splněna podmínka, že má daná osoba trvalý pobyt na území České republiky. Jedinou výjimku tvoří případy, kdy jde o dítě, které se narodilo mrtvé.
Archiv

Kdo vypravil pohřeb

Pohřeb může vypravit kdokoli. Vypravitelem pohřbu je ten, kdo pohřeb zajistí a náklady na něj uhradí – v každém případě je dobré vědět, že objednavatele pohřbu posléze vyzve písemně notář k pozůstalostnímu řízení. Povinnost zajistit pohřeb zákon neukládá nikomu.
Archiv

Co když nemám peníze na pohřeb

Co když na pohřeb nemám peníze Není vaší povinností pohřeb zařizovat ani jej platit. Pokud do 96 hodin od úmrtí nesjednáte pohřeb, přechází tato povinnost na obec. Ta má ze zákona povinnost zajistit důstojný pohřeb a pietu.

Kdo platí sociální pohřeb

Sociální pohřby v Česku

Jeden sociální pohřeb stojí v průměru téměř 7 tisíc korun, cena je regulována ministerstvem financí. Běžný pohřeb včetně obřadu stojí většinou nejméně 25 tisíc korun. Sociální pohřeb zajišťují obce, ministerstvo pro místní rozvoj jim pak náklady proplácí.

Jak dlouho trvá vyřízení pohřbu

Urna bude k vyzvednutí v provozovně, kde byl pohřeb sjednán, za 10 pracovních dnů po konání obřadu nebo zpopelnění. K jejímu vyzvednutí nebudete vyzváni. Urnu může vyzvednout pouze objednavatel pohřbu. Pokud se nemůže dostavit, vystaví příslušné osobě plnou moc k vyzvednutí urny (plná moc nemusí být notářsky ověřena).

Co je pohřebné

Pohřebné je jednorázová dávka, kterou vám stát přispěje na náklady pohřbu, pokud jste vypravili pohřeb nezaopatřenému dítěti, rodiči nezaopatřeného dítěte, plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů. Váš příjem nebo příjem vaší rodiny se při posuzování nároku nezohledňuje.

Co dělat když nejsou peníze na pohřeb

Co když na pohřeb nemám peníze Není vaší povinností pohřeb zařizovat ani jej platit. Pokud do 96 hodin od úmrtí nesjednáte pohřeb, přechází tato povinnost na obec. Ta má ze zákona povinnost zajistit důstojný pohřeb a pietu.

Jak uspořádat pohřeb

S sebou budete potřebovat svůj platný OP a také OP a rodný list zesnulého, protože pohřební služba za vás může (chcete-li) zařídit záležitosti na matrice, která bude vystavovat úmrtní list. I když je třeba v takové chvíli zařídit formální věci, je dobré najít si čas na rozloučení se zemřelým.

Kdy se dělá pohřeb

Optimální dobou pro vykonání pohřebního obřadu je zpravidla 5 až 6 dní po úmrtí. Pohřeb je možné zadat u kterékoli pohřební služby. Pohřební službu si vybírá rodina.

Jak se platí pohřeb

Poslední rozloučení zaplatíte sami, nebo necháte náklady na veřejných rozpočtech. Mladé tuzemské rodiny mají ještě kompromisní možnost. Pokud pochovávají nezaopatřené dítě nebo jeho rodiče, od státu dostávají jednorázové pohřebné: 5 000 Kč, zatímco celková cena pohřbu bývá několikanásobně vyšší.

Co se děje s tělem po pohřbu

Popel se poté předává ve speciální schránce — urně — příbuzným. Pokud si přejete uložení urny, je možné ji uložit v kolumbáriích, urnových sklípcích nebo hrobech. Urnu s ostatky vašeho blízkého můžete uložit i jinde, třeba také u vás doma. Popel zesnulého je možné rozprášit.

Kdy se vyplácí pohřebné

Pohřebné je jednorázová dávka, kterou vám stát přispěje na náklady pohřbu, pokud jste vypravili pohřeb nezaopatřenému dítěti, rodiči nezaopatřeného dítěte, plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů. Váš příjem nebo příjem vaší rodiny se při posuzování nároku nezohledňuje.

Jak dlouho trvá vydání urny

Vyzvednutí urny

Urna bude k vyzvednutí v provozovně, kde byl pohřeb sjednán, za cca 14 pracovních dnů po konání obřadu nebo zpopelnění. K jejímu vyzvednutí nebudete vyzváni. Urnu může vyzvednout pouze objednavatel pohřbu nebo jím zplnomocněná osoba, která předloží doklad k vyzvednutí urny.

Jak dlouho může trvat pohřeb

Obvykle obřad trvá 20-30 minut. Na základě vašich přání ale může být i kratší. Pokud byste si naopak přáli větší prostor pro poslední rozloučení, měli speciální přání na průběh obřadu, hovořilo by více smutečních řečníků z lidu (např.

Kdo platí náklady pohřbu

Náklady pohřbu se hradí z pozůstalosti; nestačí-li pozůstalost ke krytí nákladů pohřbu, uhradí je ten, kdo je ochoten náklady uhradit, popř. obec, není-li nikdo jiný ochoten uhradit náklady pohřbu dobrovolně.

Jak se rozloučit se zemřelým

Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.

Jak dlouho po smrti je pohřeb

Pokud si zesnulý přál mít pohřeb, měli bychom mu jej vypravit do 96 hodin od oznámení úmrtí a současně umožnit uctění památky také ostatním příbuzným a osobám blízkým. Náklady pohřbu a opatření pohřebiště se hradí z pozůstalosti.

Co se děje s tělem při kremaci

Spalovací pece

Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve.

Co se dává do urny

Obsahem urny jsou vlastně rozemleté kosti a popel z těla, které po nebožtíkovi zbudou po zpopelnění a mezi nimi se objeví i malé černé části, zbytky dřevěné rakve. Ani zlaté zuby, pokud je nebožtík má, nevydrží žár, kterému je tělo během kremace vystaveno.

Kdy přijít na pohřeb

Doporučujeme vám k vystavení nebo identifikaci přijít s dostatečným předstihem, tedy 15-20 minut před začátkem obřadu, aby byl dostatek času na důstojné rozloučení a následně na úpravu obřadního sálu.

Co se děje s tělem v rakvi

Poté, co rakev s tělem překročí práh krematoria, je odvezena do chladicího či mrazicího boxu – záleží na stupni rozkladu těla. V chladicí místnosti je 12° C, v menší mrazicí místnosti podstatně méně, až -20° C. Zde těla v rakvích, ve stabilní nízké teplotě, tráví naprostou většinu pobytu v krematoriu.

Kam volat při úmrtí doma

Zaopatřením mrtvého lidského těla se rozumí jeho umytí, oblečení do šatů či rubáše, uložení do rakve a konečná úprava. Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení: Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.

Proč se nedávají boty do rakve

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.