Kde fotit portrét?

Jak fotit portrét v interiéru

V interiérech fotografujte hlavně v blízkosti oken. Ve vzdálenosti půl až jednoho metru od okna můžete fotografovat 2–3× kratším časem než na konci místnosti. To znamená, že model je krásně nasvícený a pozadím se nemusíte příliš zabývat, protože bude výrazně tmavší a nebude fotografii nijak výrazně rušit.

Jak správně fotit portrét

Na portrétní fotografii se tedy nejčastěji používají objektivy s ohniskovou vzdáleností 40 mm až 105 mm a světelnost mezi f/0,95 – f/2,8. Nejrozšířenějšími ohnisky portrétních objektivů jsou: 35 mm f/1,8 – f/1,4. 50 mm/1,8 – f/1,4 – f/1,2.
Archiv

Kde fotit portréty v Praze

11 nejlepších fotogenických míst v PrazeGrébovka (Havlíčkovi sady) Když opustíme turisty exponované centrum, můžeme se vypravit na svatební natáčení i do Havlíčkových sadů na Praze 2.Nový Svět.Dripstone Wall – Vadštejnské Záhrady.Radotínský most.Karlův most.Trojský most.Staré Město.Nábřeží

Jak fotit portrét při západu slunce

Začněte tím, že si na fotoaparátu vypnete blesk a fotoaparát namíříte na oblohu. Následně částečně zmáčknete spoušť, změříte tak expozici na obloze. Se stále zmáčknutou spouští (můžete použít i funkci pro blokování expozice) překomponujte tak, aby se v záběru nacházel i focený objekt a blesk opět zapnete.

Jak fotit v interiéru bez blesku

Vysoká citlivost ISO pomůže

Nastavení vysoké citlivosti ISO vám pomůže k tomu, abyste za špatného světla mohli dosáhnout krátkých expozičních časů, bohužel má ale vliv na kvalitu obrazu. Čím vyšší ISO nastavíte, tím více bude výsledný snímek poznamenán digitálním šumem, takže při jeho zvětšení zjistíte, že je „zrnitý“.

Jak fotit s bleskem v interiéru

Při použití studiového blesku se dá předpokládat, že budete mít dostatek světla a proto není nutné mít nastavenou citlivost (ISO) na příliš vysoké hodnoty. Ideální je nastavit hodnotu ISO manuálně a použít co nejnižší hodnoty (80, 100, 125, … ), pomůže to minimalizovat digitální šum na fotografiích.

Na jakou clonu fotit portrét

Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.

Jak fotit portrét v přírodě

Stačí mít oči otevřené, když jste venku. Samotné pozadí nemusí být většinou nijak zvlášť fotogenické – k portrétu často potřebujete jen malou část. Kromě toho je pozadí často spíše rozmazané. Dokonce i rákos na nedalekém rybníku je ideální jako pozadí, i když samotné místo je docela nenápadné.

Kde fotit vlaky

Zachytit projíždějící vlak mezi stanicemi bez podpůrné aplikace bude náročnější. Železniční nadchod dobře poslouží pro zachycení projíždějícího vlaku. Vytipujte si daný vlak a následně i místo, odkud budete fotit. I tady jsou dobrými pomocníky online mapy jako Google Earth nebo Mapy.cz.

Kam jít fotit

Moderní jsou všechny lokace ve městech – ulice, podloubí, náměstí, budovy a zákoutí. Městské parky jsou na pomezí moderních a přírodních oblastí, ale pokud je v nich vidět okolní město, pak patří spíše sem. Na tahle místa se vydejte fotit fashion, street portrét nebo prostě jen portrét.

Jak fotit při Ostrem slunci

Pokud je slunce hodně ostré a hodně vysoko, fotím spíše subjekty nasvícené zboku. Pokud chci zvýraznit barvy, používám polarizační filtr, který pří focení se sluncem v boku působí nejvíce (ztmavuje oblohu, ruší odlesky a tudíž zvýrazní barvy). Tuto strategii jsem použil při focení dymnivek.

Jak fotit na Ostrem slunci

Jak ostré světlo řešitFoťte ve stínu.Foťte ve stínu s odrazkou.Foťte tak, aby lidem svítilo do zad.Noste bílé oblečeníDívejte se kolem sebe a hledejte…A pokud není jiné řešení, tak…Jak ostré světlo ještě víc zjemnitPoužijte externí blesk.

Jak fotit ve tmě bez blesku

Používejte světelné objektivy

Doporučujeme fotografovat s objektivy, které mají co nejnižší clonové číslo (alespoň 2,8 a méně, ideálně pod 1,8). Tím docílíte kratšího času závěrky a hrozí menší riziko rozmazaných snímků.

Jak fotit při špatném světlé

Pokud fotíme v špatném světle, kde vychází příliš dlouhé časy expozice (a fotky jsou již rozmazané), je tu jedno elegantní řešení. Nejjednodušší je nasadit na fotoaparát světelný objektiv. Tudíž ideálně nějaký 30mm nebo 50mm, kterým lze odfotit vše od reportáže až po portrét, se světelností f/2 nebo raději i méně.

Jak správně fotit blesky

Použijte režim priority času, nastavte čas například 20s a citlivost ISO 100 a pořiďte jednu zkušební fotku – blesk na ní nejspíš nebude. Pomocí korekce expozice upravte jas snímku tak, aby to odpovídalo vašemu záměru a zkoušku opakujte. Clonové číslo by mělo vycházet cca na střední hodnoty (zhruba f/8, f/11).

Jak pracovat s bleskem

Pokud by aktivace blesku sama zkracovala expozici, nastavte si režim blesku na "Slow", neboli pomalá synchronizace. Díky tomu budete mít vždycky správně exponované pozadí i popředí. Nic nebude přeexponované ani podexponované. Takže se vám nestane, že byste měli přesvíceného člověka s černým pozadím.

Jak správně fotit postavu

Každý fotograf potvrdí, že ideální je fotit z úrovně očí objektu. Pokud si lehce přidřepnete a snímek pořídíte z mírného podhledu, prodloužíte postavu a zároveň bude člověk na fotografii působit vážněji. Pozor ale na přílišný podhled, ten může zachytit i nelichotivou dvojitou bradu.

Jaký objektiv na portréty

Jako nejlepší z dostupných objektivů mohu na Full Frame doporučit objektiv 85 mm f/1,8 a jako nejlepší s čím jsem kdy portrét fotografoval 105 mm f/1,4. Někteří svatební fotografové používají na portrét dlouhé profi zoomy 70-200 mm f/2,8. A to při ohnisku 200 mm a plně otevřené cloně f 2,8.

Jak fotit lidi venku

Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu. Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry.

Jak fotit vlaky

Pokud je podél trati rovná silnice, můžete vyfotit snímek z jedoucího automobilu. I přes dobré světelné podmínky můžete zkusit snímek doblesknout. Blesk dokáže zdůraznit linie vlaku a posíleným kontrastem vytvořit dojem vyšší ostrosti.

Jak fotit auto v noci

Pokud chcete fotit večer, asi se nevyhnete nastavování expozice. Expozice se dá nastavit v poloautomatických nebo manuálním režimu. V automatickém expozičním režimu nastavuje expozici za vás fotoaparát. Automatický režim funguje celkem obstojně ve dne, kdy je světla dostatek.

Jak fotit za slunečného počasí

Slunečné letní počasí

Po velkou část dne ale nebude světlo až tak zajímavé svým charakterem a je vhodné fotit spíše z rána či v podvečer, kdy se stíny prodlouží a intenzita světla poklesne. Fotit v létě za slunečného počasí během poledne samozřejmě lze, ale většinou nebudete z výsledku příliš nadšeni.

Jak fotit při západu slunce

Při fotografování východu nebo západu slunce vyzkoušejte nastavit clonu f/16 nebo f/22. Proč tak vysokou clonu Použité clonové číslo má totiž vliv na vzhled slunce. Konkrétně vysoká clona dokáže sluneční paprsky pěkně zvýraznit.

Jak fotit při špatném světle

Pokud fotíme v špatném světle, kde vychází příliš dlouhé časy expozice (a fotky jsou již rozmazané), je tu jedno elegantní řešení. Nejjednodušší je nasadit na fotoaparát světelný objektiv. Tudíž ideálně nějaký 30mm nebo 50mm, kterým lze odfotit vše od reportáže až po portrét, se světelností f/2 nebo raději i méně.

Jak fotit mlhu v noci

Mlhu dobře využijete třeba v noci, kdy s pomocí protisvětla můžete dobře pracovat se siluetami. Je to další způsob, jak vytvořit něco tajemného. A jelikož světlo v mlze vytváří paprsky, otevírají se vám další zajímavé možnosti. Noční silueta v lese vytváří tajemnou atmosféru.