Jak fotit v zimě
JAK FOTIT V ZIMĚ JAKO PROFESIONÁL- techniky a rady, část 2.Fotografujte ve formátu RAW.Fotografujte v režimu MANUAL.Jemně přeexponovaný snímek = dobrá fotografie.Nefotografujte pouze sníh.Zima je ideální čas pro HDR.Jako vodicí čáry použijte stín.Fotografie zmrzlých krystalků a režim MAKRO.Fotografie padajícího sněhu.
Jak fotit zimní krajinu
Při focení zasněžené zimní krajiny dominuje bílá barva, která ráda mate expozimetr. Kvůli tomu jsou při využití automatických nebo poloautomatických režimů expozice výsledné snímky zimní krajiny šedé, ne bílé. Nastavte si tedy na fotoaparátu korekci expozice do plusu, tím se zbavíte šedého nádechu a sníh bude bílý.
Jak fotit padající sníh
Padající sněhové vločky nejvíce vyniknou před tmavým pozadím, například před jehličnany, tmavou oblohou, před tmavými budovami. Experimentujte i s nastavením clony. Pomocí nastavení malého clonového čísla hezky rozmažete pozadí a mimo hloubku ostrosti budou i zadní padající vločky.
Jak fotit v dešti
Jak fotit v dešti
Dešťové kapky každopádně vyniknou nejlépe proti tmavému pozadí nebo naopak v protisvětle. Zkuste najít takové místo, které jednu z těchto podmínek splní. Skvěle ale vypadají i upršené fotky z města. Opět si stačí pohrát s pozadím a protisvětlem, fotit třeba u okna, výlohy nebo jakékoliv vodní plochy.
Jak správně fotit krajinu
Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.
Jak fotit na horách
Při fotografování na horách určitě doporučuji strávit tam alespoň jednu noc. Fotografie noční oblohy a vycházejícího slunce jsou odměnou samy o sobě. Ale k přenocování v horách samozřejmě potřebujete patřičné zásoby a vybavení. Dostatek vody je první nezbytností, proto nosím v batohu takzvaný camelbag.
Jak vyfotit padajici listi
V případě, že by vám štěstí nepřálo a listí bylo všude kolem, jen ne na vlnkách fotografovaného potůčku, můžete nasbírat hromádku listí do větrovky a vysypat ji do vody pár metrů proti proudu. Na fotoaparátu se dá nastavit odložená expozice pomocí samospouště.
Kde fotit krajinu
Jak fotit krajinu před východem a po západu slunce
V takovou chvíli je nejlepší fotit přímo ke sluneční záři, kde je obloha nejdramatičtější. Stativ je v takovém případě nutností. A kvůli obrovským rozdílům ve světlosti nebe a zbytku krajiny se opět vyplatí HDR skládání více snímků.
Jak fotit noční krajinu
Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.
Jak fotit mobilem krajinu
Při focení krajiny použijte manuální nastavení
Jednou z nejlepších možností fotografování krajiny je focení do formátu RAW s manuálním nastavením fotoaparátu. Jestliže ve svém mobilu objevíte možnost nastavit měření expozimetru, čas, hodnotu ISO či dokonce clonu, máte v rukou opravdový malý a skladný fotoaparát.
Jak správně fotografovat krajinu
Efektní fotky pořídíte proti slunci nebo se sluncem po straně. Naopak při fotografování po směru slunečních paprsků zmizí z velké části stíny. Vyfotíte tak rovnoměrně nasvícenou krajinu, což působí nudně. Záleží ale i na faktorech, jako je sklon kopců a celkový charakter krajiny, kterou máme před sebou.
Jak fotit Perseidy
Jak na fotografování Perseid
Upevněte fotoaparát s objektivem na stativ, zapojte dálkovou spoušť a namiřte ideálně na souhvězdí Persea, odtud budou meteory vylétávat. Manuálně zaostřete na nekonečno, případně pomocí živého náhledu na nejjasnější hvězdy, nastavte vysokou citlivost ISO.
Co fotit na podzim
Velmi populární jsou fotografie tekoucích potůčku a bystřin na dlouhý čas, kdy rozmáznutá voda kontrastuje se zbytkem statické kulisy. Pokud se vám podaří dostat do záběru barevné listy, které se na podzim prohání na vlnkách lesních tůněk, pak vám při dlouhé expozici vykreslí velmi zajímavé barevné šmouhy.
Kam uložit fotografie
Online úložiště pro vaše fotografieV dnešní době asi to nejpoužívanější na ukládání fotek, jak z vašeho foťáku tak i například z mobilu. Dropbox je na trhu už od roku 2007.Google Photos. Taková klasika, kterou znají snad všichni.iCloud.Adobe Creative Cloud.Microsoft OneDrive.Canon Irista.
Jak fotit ve tmě bez blesku
Používejte světelné objektivy
Doporučujeme fotografovat s objektivy, které mají co nejnižší clonové číslo (alespoň 2,8 a méně, ideálně pod 1,8). Tím docílíte kratšího času závěrky a hrozí menší riziko rozmazaných snímků.
Kde fotit hvězdy
Proto je ideální fotit noční oblohu v takových místech, od kterých jsou zdroje umělého osvětlení vzdálené a nížeji položené. Nejlépe z toho vychází hory a výše položená místa, daleko od větších měst (relativně dobře jsou na tom ještě oblasti na Šumavě).
Jak fotit bez odlesku
Polarizační filtry
Polarizační filtr má pomoci věrněji zachytit barvy, protože zvyšuje jejich sytost a živost. Odstraňuje opary, odlesky a celkově ztmavuje velmi světlá místa. Nasazuje se přímo na objektiv fotoaparátu, proto pokud máte zrcadlovku, uvažujte o jeho pořízení.
Jak držet telefon při focení
Držte telefon správně
Focení s mobilem je dnes zcela běžnou záležitosti, věděli jste však, že základem povedené fotografie je správné držení telefonu Samozřejmě musíte telefon držet tak, abyste prsty neměli položené na objektivech. Také je vhodné telefon držet v obou rukách, aby byla zajištěna co největší stabilita.
Jak fotit hvězdy
Nastavte si fotoaparát na stativu tak, aby směřoval k obloze. Nastavte clonu, tak aby byla co nejširší, jak jsme psali výše, nejlepší je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2 a také nezapomeňte na ISO – něco mezi 1600 a 6400 (záleží to na schopnostech vašeho fotoaparátu).
Kdy budou padat Perseidy
Nejoblíbenější kosmický „ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy – se v roce 2023 (po dvou letech) opět těší skvělým podmínkám! Maximum roje vychází na dopolední hodiny 13. srpna a měsíční fáze připadá na 2 dny před novem.
Kde fotit podzimní fotky
Do lesů, skal a svahů Nejkrásnější podzimní fotografie a výhledy vás čekají tam, kde jsou smíšené nebo listnaté lesy, obrovský efekt mají také modříny. Ideální proto jsou hory s dostatkem vyhlídek, tajným tipem pak bývají pískovcová skalní města.
Kde fotit na Šumavě
Vrchol: Nejkrásnější vrcholy na Šumavě pro mě jsou Lůzný, Třístoličník, Velký Javor, Roklan. Obec: Hodně se pohybuji kolem Modravy, kde jsou zajímavé slaťtě a potoky. Nejčastěji přespávám na horské chaty prášily. Takže moje oblibená města jsou Modrava a Prášily ☺.
Jak nejlépe uchovat fotografie
Klidně tedy fotky v počítači uchovávejte, raději je ale uložte třeba i na externí disk nebo do cloudu. Externí disk je rozhodně spolehlivější varianta, než předchozí zmíněné. Pozor ale na to, jak ho používáte: Zálohovaná data byste měli mít vždy na samostatném disku, který nepoužíváte pro jiné účely.
Jak skladovat fotografie
Jak skladovat fotografie
Jedním ze způsobů jsou fotoalba. Album si můžete vytvořit sami pomocí fotorůžků či fotoštítků anebo si můžete koupit rovnou hotové album. Fotoalba si můžete pořídit i na e-shopu vyvolej.to, kde najdete mimo jiné i dřevěná fotoalba. Další možností je fotografie skladovat v krabici.
Jak na noční focení
Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.