Kde hoří v Evropě?

Proč hoří v Českém Švýcarsku

Podle studie z ledna 2023 byla primární příčinou rychlého a v prvních dnech nezvladatelného šíření požáru kombinace vysoké rychlosti větru, nízké vlhkosti vegetace, vzduchu i půdy a vysoké teploty. V květnu 2023 Policie České republiky obvinila muže podezřelého ze založení požáru.

Kde hoří na světě

Co do počtu požárů už od pohledu vítězí především rovníková Afrika, ale třeba i jihovýchodní Asie. Animace požárů na Zemi od roku 2000: Stručně řečeno, ačkoliv jsou současné požáry v Jižní Americe a Rusku poměrně rozsáhlé, z globálního hlediska a hlavně v delším časovém úseku už to taková katastrofa není.

Kde hořelo v Českém Švýcarsku

O vzniku požáru je shoda, že se tak stalo v neděli 24. 7. 2022 ráno, v Malinovém dole, který leží východně u Hřenska a ústí k silnici s turistickou stezkou nad parkovišti, kudy směřují hlavní davy turistů k Pravčické bráně.

Co způsobuje lesní požáry

Příčinou lesního požáru může být přírodní jev (blesk), ale v naprosté většině se jedná o lidskou nedbalost. V takovém případě jde nejčastěji o odhozený nedopalek cigarety nebo nerespektování zákazu zakládání ohňů v lese či následně jejich nedostatečné uhašení.

Jak dlouho horelo České Švýcarsko

Rozsáhlý lesní požár v Národním parku České Švýcarsko se ani po třech dnech nedaří dostat pod kontrolu. Oheň zasáhl území o rozloze 1 000 hektarů. Další vývoj požáru podle hasičů záleží zejména na síle a směru větru.

Proč hoří v Hrensku

„Podmínky pro vznik požáru byly příznivé. V této oblasti delší dobu panuje sucho; v minulých týdnech i velmi vysoké teploty a zároveň se tam nevyskytly významnější srážky,“ komentuje pro Forum meteorolog Michal Žák, proděkan MFF UK pro vnější vztahy a propagaci. „K šíření požáru navíc napomohl vítr.

Jak vznikají požáry v přírodě

Příčinou lesního požáru může být přírodní jev jako je např. blesk, vznícení při vysokých teplotách, ale ve většině případů se jedná o lidskou nedbalost (např. nedopalky od cigaret, žhářství). Podle toho, v jakém druhu lesa se oheň šíří, se požáry rozdělují na pozemní, podzemní a korunové.

Jak může vzniknout požár

Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.

Kam se nesmí v Českém Švýcarsku

V národním parku České Švýcarsko jsou nově vymezena klidová území, která po změně zákona o ochraně přírody nahradila sedm prvních zón s nejpřísnějším režimem. Jedná se o dvě lokality, a sice oblast kolem soutěsek říčky Kamenice a území od Pravčické brány po soutěsku řeky Křinice.

Kde hoří v Itálii

Letovisko na Sicílii musely na člunech opustit stovky turistů Přes 700 turistů muselo kvůli požáru opustit letovisko na Sicílii. Lesy hoří i v dalších jihoitalských regionech, třeba na úpatí sopky Vesuv. Hasiči proti plamenům nasadili helikoptéry a pomáhají jim také jednotky civilní obrany nebo vojáci.

Proč hoří Hřensko

Na vině byla již zmíněná studená fronta a vítr: „Noční vítr foukal ve spodní vrstvě atmosféry, zhruba v jednom kilometru, a byl poměrně intenzivní, proto se zápach a zplodiny dobře rozptylovaly do šířky a byly cítit i ve středních a východních Čechách či na Vysočině.

Jak se chovat při požáru v lese

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.

Jak se šíří požár

Obecně lze říci, že nejvyšší rychlost šíření požáru je při hoření plynných látek, menší při hoření kapalin a nejmenší při hoření pevných hořlavých látek, je to tím, že hoření probíhá především v plynné fázi. Tuhé látky se musí do tohoto stavu teprve připravit.

Co je to požár

„Pro účely požární ochrany se za požár považuje každé nežádoucí hoření, při kterém došlo k usmrcení či zranění osob nebo zvířat, anebo ke škodám na materiálních hodnotách. Za požár se považuje i nežádoucí hoření, při kterém byly osoby, zvířata nebo materiální hodnoty nebo životní prostředí bezprostředně ohroženy. “

Jak rychle se šíří požár

Pokud se rychlost větru zvýší na 20 km/h, rychlost šíření požáru vzroste na 0,8 km/h. Při rychlosti větru 40 km/h, je rychlost postupu ohně již 1,8 km/h. Vítr také ovlivňuje šíření ohně v závislosti na topografii (viz. dále).

Co vidět v Českém Švýcarsku

Možná se inspirujete našimi tipy na prodloužený víkend.Hrad nad Českou Kamenicí Česká Kamenice může být startem tem nebo cílem řady výletů do blízkého i vzdáleného okolí.Dolský mlýn. Dolský mlýn.Soutěsky na řece Kamenici.Brtnický neboli Loupežnický hrádek.Pravčická brána.Růžovský vrch.Labské údolíMariina vyhlídka.

Co dělat v Hřensku

Hřensko je výchozím místem pro výlety do oblasti Labských pískovců a na Pravčickou bránu, největší přírodní skalní most v Evropě a zároveň symbol národního parku České Švýcarsko. Dostanete se sem také z osady Mezná, kde děti objeví lesní zážitkový areál.

Kde hoří na Tenerife

Na ostrově Tenerife, kde se oheň vznítil v pondělí, skončilo v plamenech 13 000 hektarů převážně piniových lesů. Z desítky vesnic bylo evakuováno více než 8500 obyvatel a některé domy zasáhl oheň. Plameny nezasáhly národní park kolem hory Teide, která je s 3718 metry nejvyšším vrcholem Španělska.

Co dělat když začne hořet

Základní věc je, že je třeba se jej ihned pokusit uhasit. Když ale člověk nezvládne uhasit požár vlastními prostředky, je nutné, aby okamžitě zavolal na hasiče, tedy linky 112 nebo 150. Následně je třeba opustit místnost, kde k požáru dochází, a uzavřít dveře tak, aby se zpomalilo jeho šíření.

Jak se plní kouř v místnosti při požáru

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Co mám dělat když hoří

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.

Co je to Sprinklers

Protipožární sprinklerový systém je aktivní metoda protipožární ochrany. Je sestaven z vodovodního systému, který zajišťuje odpovídající tlak a průtok do rozvodů vody, na který jsou připojeny požární sprinklery. Historicky byl použit jen v továrnách a velkých komerčních budovách, nyní je využíván i mimo ně.

Jak projít České Švýcarsko

Pěší turistika – k hlavním turistickým cílům národního parku České Švýcarsko patří 20-ti kilometrová okružní naučná stezka Okolím Hřenska. Součástí stezky jsou atraktivní skalní rokle říčky Kamenice Edmundova a Divoká soutěska. Část soutěsek je zpřístupněna pouze zpoplatněnou jízdou na pramicích.

Kam jít v Českém Švýcarsku

Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy v Českém ŠvýcarskuPravčická brána a zámeček Sokolí hnízdo.Soutěsky Kamenice.Skalní hrad Šaunštejn a Malá Pravčická brána.Jetřichovické vyhlídky.Zřícenina hradu Falkenštejn.Kyjovské údolíBrtnický hrádek a Brtnické ledopády.Dolský mlýn.

Jak se chovat při požáru

Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.