Kde žije zajíc polní?

Kde žijí zajíci

Zajíc polní (Lepus europaeus) je hojný druh zajíce žijící na velkém území Evropy a západní Asie. Jeho přirozeným biotopem jsou otevřené krajiny, především pole, louky, okraje lesů aj., kde je díky svému hnědému zbarvení velmi dobře zamaskován.

Čím se živí Zajíc polní

Jsem býložravec, přes léto požírám zejména různé byliny, zbytky plodin po sklizni, přes zimu okusuji i větve a na jaře vyhledávám také mladé pupeny.
Archiv

Jak žije zajíc

Způsob života a potrava

Nepohrdne ani jinými rostlinami, trávou, plody, houbami, nebo malými živočichy jako jsou například žížaly. Zajíci většinou žijí samotářsky, výjimkou je pouze období páření. Před predátory ho chrání nejen jeho zbarvení, ale i jeho přirozená bázlivost. Naproti tomu je zajíc veselý a chytrý tvor.
Archiv

Co jí zajíc v zimě

Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.

Jak se jmenuje mladé zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Co loví zajíce

Pro lišku, jako naši nejběžnější šelmu, je ulovení dospělého zajíce spojeno s neúnosně vysokým výdajem energie. Mnohem snadněji se nasytí lovem bažantíků, hlavně v místech jejich větší koncentrace, konzumací nemocných nebo zhaslých jedinců.

Kdy se rodí zajíci

První mláďata zajíců se rodí ještě do sněhu už koncem měsíce ledna, začátkem února a dál. Mláďata zajíců, na rozdíl od mláďat králíků, rodí samice do pelechu v křoví, suché trávy či remízů, přičemž malí zajíci od prvního dne vidí, jsou plně osrstěni a volně se pohybují.

Co dělá zajíc

Zajíc má v přírodě řadu nepřátel, kterým se může bránit pouze útěkem. Dokáže utíkat až sedmdesátikilometrovou rychlostí. Nejlépe se mu běží do kopce, protože má zadní běhy delší než přední. Loví ho hlavně jestřáb, výr a orlové.

Co jí mladé zajíce

Většina dotazovaných zajíčky po krmení masírovala, aby se snáze vyprázdnili. Pevnou potravu mláďatům nabízelo hned od počátku odchovu až 83 % dotazovaných. Předkládali jim nejčastěji seno, granule pro králíky, obilniny a tvrdé pečivo. Dále také trávu, zeleninu a ovoce.

Co dělat když najdu zajíčka

Pokud ale opravdu zajíček potřebuje pomoc a nemáte ji, jak zajistit přes záchranou stanici, nebo se do ní můžete dovolat až ráno, můžete se pokusit zajíče dokrmit doma. Ideální je sušené mléko pro koťata/štěňata od RoyalCanin (koupíte u veterináře). Případně čerstvé kozí mléko.

Jak se jmenuje mládě zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Co jí mládě zajíce

Většina dotazovaných zajíčky po krmení masírovala, aby se snáze vyprázdnili. Pevnou potravu mláďatům nabízelo hned od počátku odchovu až 83 % dotazovaných. Předkládali jim nejčastěji seno, granule pro králíky, obilniny a tvrdé pečivo. Dále také trávu, zeleninu a ovoce.

Co delat když najdu maleho Zajicka

necháme ho na místě, nesaháme na něj a místo tiše opustíme.

V opačném případě, tedy pokud mládě kňučí, jde za námi, či je viditelně poraněné, voláme nejbližší záchranou stanici [aplikace na zvíře v nouzi]. Ideálně jim mládě po domluvě sami dopravíme.

Jak poznat stáří zajíce

Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.

Jak se anglicky řekne zajíc

zajíc

Hlavní překlady
Čeština Angličtina
zajíc hare
greenhorn

Kdy mají zajíci mládě

O zajícíchZajíc polní patří do skupiny hlodavců. První mláďata zajíců se rodí ještě do sněhu už koncem měsíce ledna, začátkem února a dál. Mláďata zajíců, na rozdíl od mláďat králíků, rodí samice do pelechu v křoví, suché trávy či remízů, přičemž malí zajíci od prvního dne vidí, jsou plně osrstěni a volně se pohybují.

Co dělat když najdu zajíce

V případě, že naleznete mládě na otevřeném prostranství v blízkosti cest, je vhodné zvíře přemístit (avšak nepříliš daleko od místa nálezu). Mláďata zajíce žijící ve městech nebo v jejich blízkosti je možné přemístit i rukou (na lidský pach jsou zvyklá) a odnést do nejbližšího křoví, kam se nedostane např. pes.

Čím krmit zajíce

Doporučují během odchovu nechat zajíčkům volně dostupné seno a trávu, eventuálně cékotrofy zdravých dospělců, které mohou být zamíchány do náhražky mléka. Od věku 1 – 2 týdny jim lze přidávat i listy pampelišky, mrkev, jablka, jetel, mléč zelinný apod. Po krmení by mělo být pomáháno k vyprázdnění.