Kde je v naší republice nejvíce lesů
Švédsko mělo v roce 2020 největší plochu lesů ze všech států: 30,3 milionů hektarů, což je více než desetinásobek rozlohy lesů v Česku.
Archiv
Které oblasti Evropy jsou nejvíce zalesněné
Přes tři čtvrtiny rozlohy tvořily lesní plochy ve Finsku a Švédsku, za nimi následovalo Slovinsko se 63 procenty. Do nejvíce zalesněné „sedmičky“ patřily také Estonsko, Lotyšsko, Španělsko a Portugalsko s podílem lesů, který se pohyboval v rozmezí od 54 do 56 procent celkové rozlohy.
Jaké jsou druhy lesů
Typy přirozených lesních porostů světa (lesní biomy)Tropický deštný les.Mlžný les.Tropický střídavě vlhký les.Tvrdolistý les.Opadavý les mírného pásu.Severský jehličnatý les (tajga)
Jaký význam mají lesy v krajině
Jejich funkce v krajině je nezastupitelná – zpomalují odtok povrchových vod, zabraňují erozi, snižují vysychání půdy či rychlost větru, ovlivňují klima ve svém okolí a v neposlední řadě pohlcují CO2 a produkují kyslík.
Kdo spravuje les
Lesy v České republice pokrývají 33 % rozlohy státu. Z celkové výměry lesů stát spravuje 54,9 %, obce 17,2 %, kraje 0,06 %, církevní subjekty 4,4 %, družstva 1,2 %, jiné právnické osoby 3,2 % a fyzické osoby 19,3 %.
Co to je lužní les
Lužní les (luh) je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody a záplavovým cyklem. Tento dříve běžný biotop mizí s rostoucí regulovaností vodních toků.
Co žije v lese
živočichové přímo závislí na lese (mravenec lesní, datel černý, jezevec lesní aj.) Typičtí pro les jsou lesní savci. Z řádu sudokopytníků to jsou srnec obecný (srnec, srna, srnče), jelen evropský (jelen, laň, kolouch), prase divoké (kanec, bachyně, sele) a na Ašsku rozšířený muflon (muflon, muflonka, muflonče).
Kdo se stará o les
Lesník se stará o les, tedy hlavě o zdraví a vitalitu stromů, lesních cest a vodních zdrojů. Stará se o to, aby les prospíval a dřevo ze stromů bylo co nejkvalitnější a my jsme měli např. čím a na co psát, nábytek, teplo, vánoční stromeček nebo dokonce kde bydlet.
Co roste v lese
Stromové patro lesa tvoří jehličnaté stromy, převážně smrk ztepilý, borovice černá, borovice lesní, borovice vejmutovka, modřín opadavý. Zřídka les prostupují listnaté stromy. Mezi ně patří hlavně buk lesní, habr obecný, jilm habrolistý, javor klen, bříza bělokorá, topol osika, jeřáb ptačí a dub letní.
Co nám dává les
Funkce lesa: Fotosyntéza a koloběh živin
Stromy, tedy les, jsou významným zdrojem kyslíku ve vzduchu. Jeden strom může díky fotosyntéze vyrobit kyslík pro 5 až 6 lidí na celý den.
Kdo má na starost les
Lesník má na starosti les. Být lesníkem je zaměstnání – profese. Aby se člověk stal lesníkem, musí na střední nebo na vysoké škole vystudovat obor lesnictví a pak si najít lesnické zaměstnání.
Co je to slovo Doubrava
Doubrava (přezdívaná Moravská Sahara) je rovinaté zalesněné území o rozloze 12 000 ha u Hodonína. Rozprostírá se mezi obcemi Bzenec, Strážnice, Ratíškovice, Dubňany, Vacenovice, Vracov a Milotice (tzv. Bzenecká Doubrava) a svým jižním cípem zasahuje až k Rohatci a Hodonínu (Hodonínská Doubrava).
Kde jsou Luzni lesy
V České republice lze nalézt největší lužní les na soutoku řek Moravy a Dyje, další zbytky lužního lesa se nacházejí na březích Labe u soutoku s Cidlinou (národní přírodní rezervace Libický luh), Moravy, Dyje a v jejich povodí.
Kdo žije pod zemí
Nejčetnějšími obyvateli dolu jsou různé druhy bezobratlých – pavouci, motýli, dvoukřídlý hmyz (komáři) a měkkýši. V zimních měsících se v dole vyskytují zejména savci z řádu letounů, zastoupeni netopýry a vrápenci. U nás žijící netopýři se živí převážně různými druhy hmyzu, ale také pavouky, sekáči nebo stonožkami.
Kdo pracuje v lese
Lesník se stará o les, tedy hlavě o zdraví a vitalitu stromů, lesních cest a vodních zdrojů. Stará se o to, aby les prospíval a dřevo ze stromů bylo co nejkvalitnější a my jsme měli např. čím a na co psát, nábytek, teplo, vánoční stromeček nebo dokonce kde bydlet.
Jaké věci jsou v lese
Vyzná se v pěstování stromů, pozná druhy hmyzu, zná rostliny, živočichy. Ví, jak šetrně získávat dřevo, jak les uchránit před poškozením, např. od zvěře, větru, hmyzu a dřevokazných hub. Vyzná se v lesnických mapách, ekonomice provozu a umí práce v lese naplánovat a správně zorganizovat.
Co zije u nás v lese
živočichové přímo závislí na lese (mravenec lesní, datel černý, jezevec lesní aj.) Typičtí pro les jsou lesní savci. Z řádu sudokopytníků to jsou srnec obecný (srnec, srna, srnče), jelen evropský (jelen, laň, kolouch), prase divoké (kanec, bachyně, sele) a na Ašsku rozšířený muflon (muflon, muflonka, muflonče).
Co sbírat v lese
V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.
Proč chodit do lesa
Na první pohled to nezní jako velká věda, ale pobyt na vzduchu prospívá zdraví. Jak píše webový magazín Quartz, existují vědecké důkazy, podle nichž pobyt v přírodě posiluje nejen psychiku, ale pomáhá lidem i po fyzické stránce. Japonští akademici doložili, že sám pobyt v lese posiluje imunitu lidského organismu.
Co se nesmí dělat v lese
Co je v lese zakázáno
Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);
Co můžu dělat s lesem
I do vašeho lesa může vstoupit každý
„Lesní zákon upravuje takzvané obecné užívání lesů, což znamená, že každý má právo do lesa na vlastní nebezpečí vstupovat, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou, na zemi ležící klest,“ podotýká advokát Pavel Nastis.
Co roste v Doubravě
Jak název napovídá, důležitou složkou těchto lesů jsou kromě dubů rovněž keře (dřín, skalník, ptačí zob) a dřeviny tzv. druhé velikosti jako javor babyka, jeřáb břek a jeho příbuzný jeřáb muk.
Co roste v Doubravách
Současnou vegetaci PR Doubrava tvoří, mimo drobné nelesní plochy, převážně listnaté až smíšené lesy s převahou listnatých dřevin. Některé lesní plochy jsou však zcela sekundár- ního charakteru a dominují na nich jehličnany – smrk ztepilý, modřín opadavý a borovice lesní (obr. 3).
Kdy kvetou lužní lesy
Na slunných místech začíná orsej často vykvétat již od března, plně rozkvétá v dubnu. Vývoj celé rostliny je velmi rychlý, koncem května již nadzemní část rostliny odumírá a v zemi zůstávají jen hlízky, z nichž se rostlina na jaře příštího roku zase obnoví.
Kdo žije v půdě
Na základě místa výskytu se půdní organismy rozdělují do třech kategorií:Epigeon – organismy žijící na povrchu půdy (hmyz).Hemiedafon – organismy obývající svrchní vrstvy půdy (stonožky, mnohonožky).Euedafon – organismy obývající hlubší vrstvy půdy (žížaly, krtek).