Kde je v ČR černozem?

Kde je nejúrodnější půda v ČR

Třetí místo se 14,3% zaujímají černozemě, nejúrodnější půdy s vysokým podílem humusu. Najdeme je zejména ve středním Polabí, v dolním Poohří, v Dyjsko-svrateckém, v Dolnomoravském a zčásti i Hornomoravském úvalu.
Archiv

Kde je nejúrodnější půda

Černozemě patří mezi nejúrodnější půdy, které se vyvíjely po tisíce let. Jejich rozšíření je spjato s kontinentální stepí a lesostepí.
Archiv

Kde je Hnedozem

Hnědozemě jsou rozšířeny v nížinách, většinou v rovinatějších prvcích reliéfu pahorkatin, v nadmořských výškách 150–450 m n. m. Vyskytují se na okraji černozemní oblasti a v sušších a teplejších částech pahorkatin.

Které půdy jsou v ČR nejčastější

Kambizem (KA) je typ půdy, patřící mezi kambisol. Jedná se o nejrozšířenější půdní typ na území České republiky.

Která území v ČR jsou nejúrodnější a které plodiny se tam pěstují

V nížinách, kde je zároveň teplejší podnebí a nejúrodnější půdy, se nejlépe daří pěstování obilí – pšenice, žita, ječmene, ovsa, kukuřice. Nejvhodnějšími oblastmi jsou Polabí, Haná a úvaly jižní Moravy.

Co to je bonita půdy

Vyjádření stupně úrodnosti půdy v produkčním smyslu. Je určována řadou přírodních činitelů, především obsahem minerálních živin. Významně ji však ovlivňují i hospodářské zásahy a různé vlivy člověka.

Jak vzniká černozem

Černozemě jsou půdy semiaridního až semihumidního kontinentálního klimatu s horkým létem a drsnou zimou. Hlavním pedogenetickým znakem je hromadění kvalitního humusu pod stepní až lesostepní vegetací v podmínkách nepromyvného až periodicky promyvného vodního režimu.

Co to je půda

Definice půdy

Půdu lze definovat jako samostatný přírodní útvar vzniklý z povrchových zvětralin zemské kůry a z organických zbytků za působení půdotvorných faktorů. Je životním prostředím půdních organismů, stanovištěm planě rostoucí vegetace, slouží k pěstování kulturních rostlin.

Kde je nejvíce černozemě

Jsou to také nejúrodnější půdy mírného pásma. Na Zemi se nacházejí dvě velké černozemní oblasti: jednak prérie v okolí Velkých jezer v Severní Americe, jednak v jižní Ukrajině, jižním a středním Rusku a na Sibiři.

Co se pěstuje v černozemi

Černozem je nejúrodnější typ půdy. Pěstuje se tady zejména pšenice, kukuřice, cukrová řepa. V teplejších oblastech vinná réva, ovoce a zelenina, chmel. Chovají se koně, prasata a drůbež.

Co se nejvíce pěstuje v ČR

Nejrozšířenější skupinou pěstovaných plodin zůstaly obiloviny, které v současnosti zaujímají zhruba 1,6 mil. ha, z čehož 1,3 mil. ha činí každoroční výměra pšenice a ječmene. Od začlenění ČR do EU v roce 2004 je zabezpečována regulace trhu s obilovinami prostřednictvím společné organizace trhu (SOT).

Co se pěstuje v Černozemí

Černozem je nejúrodnější typ půdy. Pěstuje se tady zejména pšenice, kukuřice, cukrová řepa. V teplejších oblastech vinná réva, ovoce a zelenina, chmel.

Co je to Hpj

Tzv. bonitace zemědělského půdního fondu byla původně prováděna s cílem ocenění a vyhodnocení produkční schopnosti zemědělských půd a podmínek jejich nejúčelnějšího využití.

Co je to BPEJ

Bonitní rozdělení zemědělské půdy v ČR, realizované prostřednictvím bonitovaných půdně-ekologických jednotek (BPEJ), není zdaleka jenom zhodnocením a roztříděním půdy podle úrodnosti.

Co je to černozem

černozem velmi úrodná půda složená z mocného A-horizontu (bohatého humusem a s karbonátovým horizontem při bázi) a C-horizontu. Černozem je slabě vápnitá; vzniká hlavně na spraších v oblastech s omezenými dešťovými srážkami (zvláště ve stepích).

Jak se nazývá nejúrodnější část půdy

Humus je soubor organických látek v půdě původem z odumřelých zbytků rostlin, živočichů a mikrobů smíchaných s minerálním podílem půdy. Tyto látky jsou v různém stupni přeměny. Je to nejúrodnější část půdy.

Co to je ornice

Ornice je kulturní, úrodná vrstva půdy vznikající zemědělskou činností na polích. Vzniká jednak z původního půdního typu, jednak obráběním půdy, zapravováním organických a minerálních hnojiv; působením klimatických, biologických a chemických činitelů.

Co to je eroze

eroze soubor pochodů způsobujících, že materiál zemského povrchu je uvolňován, rozpouštěn, obrušován a přemísťován. Hlavním erozním činitelem je mechanické působení klastického materiálu unášeného tekoucí vodou, vlnami a proudy, ledem a větrem.

Co může ohrozit půdu

Půda je však ohrožována celou řadou procesů, které vedou k omezení nebo až ztrátě schopnosti půdy plnit své základní produkční a mimoprodukční funkce. V podmínkách ČR a střední Evropy je půda ohrožena především vodní a větrnou erozí, acidifikací, utužením, sesuvy, znečištěním a úbytky organické hmoty.

Kde se vyskytuje Podzol v ČR

V České republice na horách převládají jehličnaté lesy, pod kterými vznikají podzolové půdy. I podnebí ovlivňuje rozložení půd. Například v nížinách ve velmi teplé oblasti se vyskytují černozemě. Samozřejmě jejich výskyt je ovlivněn i nadmořskou výškou, sklonem a biotou.

Co se kde pestuje v ČR

Na více jak 50% osevních ploch se pěstují obiloviny (z nich převládá pšenice, dále ječmen, žito, oves a kukuřice). Následují okopaniny (brambory) a pícniny. Postupně narůstá produkce technických plodin – slunečnice, sója, řepka (často však na úkor jiných, pro místní region i půdní pokryv důležitějších plodin).

Které plodiny se nejvíce pěstují v ČR

Nejrozšířenější skupinou pěstovaných plodin zůstaly obiloviny, které v současnosti zaujímají zhruba 1,6 mil. ha, z čehož 1,3 mil. ha činí každoroční výměra pšenice a ječmene. Od začlenění ČR do EU v roce 2004 je zabezpečována regulace trhu s obilovinami prostřednictvím společné organizace trhu (SOT).

Co je bonita pozemku

Zdroj: Ministerstvo zemědělství České republiky Bonita zemědělské půdy představuje průměrnou úřední cenu zemědělské půdy, která je počítána jako vážený aritmetický průměr cen v jednotlivých katastrech, kde vahou je výměra zemědělské půdy.

Jak zjistit bonitu půdy

Zadat BPEJ kliknutím do mapy

Vítejte v eKatalogu BPEJ – webové aplikaci, která se zabývá bonitovanými půdně ekologickými jednotkami (BPEJ). Aplikace interpretuje jednotlivé části kódu BPEJ a jednoduchou formou vysvětluje informace uvedené ve vyhlášce Ministerstva zemědělství ČR č. 227/2018 Sb.

Co je to Skryvka

Skrývka je proces, při kterém je sejmuta nějaká nadložní vrstva. Skrývka je také název pro odebraný materiál nebo pro nadložní vrstvy kryjící ložisko suroviny.