Kdo zodpovídá za plnění povinnosti na úseku Po u právnické osoby
(2) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.
ArchivPodobné
Kdo odpovídá za požární ochranu na pracovišti
Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.
Kdo má povinnost provádět školení ostatních zaměstnanců o požární ochraně dle 16a zákona č 133 1985 Sb o požární ochraně
Zákon ukládá, že školení požární ochrany se provádí zvlášť pro vedoucí zaměstnance. Platí zde obdobné povinnosti, jako u školení PO pro řadové zaměstnance, tzn., že povinni jsou všechny právnické a fyzické osoby, které provozují činnosti, které jsou uvedeny v § 4 odst. 2 nebo 3 Zákona č. 133/1985 Sb.
Jaké jsou základní legislativní předpisy v požární ochraně
Základní zákon týkající se požární prevence je zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Autorem je Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.
Jak často se musí provádět preventivní požární prohlídka pracoviště objektu je li zařazen do kategorie činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí
Preventivní požární prohlídky se provádí ve všech objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím (1x za 3 měsíce), činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím (1x za 6 měsíců) a při činnostech bez zvýšeného požárního nebezpečí v provozech s nejméně 3 zaměstnanci (1x za 12 měsíců).
Co obsahuje odborná příprava preventistů PO podle vyhlášky 246 2001 Sb o požární prevenci ve znění pozdějších předpisu
Odborná příprava preventistů požární ochrany dále obsahuje seznámení: – se způsobem a lhůtami provádění preventivních požárních prohlídek, se způsobem vedení požární knihy nebo jiného prokazatelného vedení záznamů o provedených preventivních požárních prohlídkách.
Kdo nese odpovědnost za BOZP
Za zajišťování BOZP odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Péče o BOZP je rovnocennou a nedílnou součástí jejich pracovních povinností (§ 101 zákoníku práce).
Jaká je základní požární dokumentace kterou by měl podrobně znát každý zaměstnanec
Požární poplachové směrnice
Požární poplachové směrnice upravují, co mají dělat zaměstnanci a jiné osoby na pracovišti při vzniku požáru.
Jak často se musí opakovat odborná příprava zaměstnanců zařazených do preventivní požární hlídky
Odborná příprava se provádí před zahájením činnosti se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím a opakuje se 1x za rok.
Který dokument vymezuje činnost při vzniku požáru
Dokumentace PO – požární poplachové směrnice
Požární poplachové směrnice vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru.
Kdy musí být požární hlídka
Zákon o požární ochraně ukládá podnikatelům zřídit preventivní požární hlídku, jestliže jsou provozovateli činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Tato povinnost se však neuplatňuje bezvýhradně.
Kde se zřizují požární hlídky
Ze zákona o požární ochraně se zřizují: a) v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, b) v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje nebo obecně závazná vyhláška obce (např. při větších společenských akcích).
Kdy je podle vyhlášky 246 2001 Sb o požární prevenci ve znění pozdějších předpisu prováděná kontrola požární dokumentace
(4) Kontrola provozuschopnosti požárně bezpečnostního zařízení se provádí v rozsahu stanoveném právními předpisy, normativními požadavky13) a průvodní dokumentací jeho výrobce nejméně jednou za rok, pokud výrobce, ověřená projektová dokumentace nebo prováděcí dokumentace anebo posouzení požárního nebezpečí nestanoví …
Jak často se provádí kontrola provozuschopnosti hasicích přístrojů
Majitel hasicích přístrojů je povinen zajistit 1x ročně jejich kontrolu provozuschopnosti (revize). Kontrola provozuschopnosti musí být provedena odbornou firmou.
Kdy se zasílá záznam o úrazu
vyhotovuje zaměstnavatel úrazem postiženého zaměstnance neprodleně, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl. Jedno vyhotovení záznamu o úrazu je zaměstnavatel povinen bez zbytečného odkladu předat postiženému zaměstnanci a v případě smrtelného zranění jeho rodinným příslušníkům.
Jak určit kategorii práce
O zařazení prací do kategorií 1 a 2 rozhoduje zaměstnavatel, do kategorií 3 a 4 pak příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Povinnost provádět kategorizaci prací se podle současné legislativní úpravy vztahuje i na OSVČ. Konkrétní rozpis kategorie prací na daném pracovišti je součástí dokumentace BOZP.
Ve které z uvedených dokumentaci Najděte informace jak postupovat bezprostředně po vzniku požáru způsob ohlášení požáru telefonní čísla ATP )
Požární poplachová směrnice musí obsahovat níže uvedené informace:Povinnosti při zjištění požáru. jak má postupovat osoba, která zaznamená požár – způsob, místo a ohlášení požáru.Způsob ohlášení požáru.Povinnosti po vyhlášení požárního poplachu.Ohlášení v mimo-pracovní doběDůležitá telefonní čísla.
Kde jsou uvedena nejdůležitější telefonní čísla pro případ požáru či jiné mimořádně situace
150 Hasičský záchranný sbor ČR, 155 Zdravotnická záchranná služba, 158 Policie ČR. 156 Obecní (městská) policie.
Kdo odpovídá za plnění úkolů zaměstnavatele v péči o BOZP
Za zajišťování BOZP odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Péče o BOZP je rovnocennou a nedílnou součástí jejich pracovních povinností (§ 101 zákoníku práce).
Jaké mají především úkoly požární hlídky na pracovišti
Mezi hlavní úkoly preventivních požárních hlídek patří dohled nad dodržováním předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provádění nutných opatření k záchranně osob, přivolání požární hlídky a účast na likvidaci požáru.
Jak se plní kouř v místnosti při požáru
Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.
Co dělá požární hlídka
Mezi hlavní úkoly preventivních požárních hlídek patří dohled nad dodržováním předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provádění nutných opatření k záchranně osob, přivolání požární hlídky a účast na likvidaci požáru.
Kdy se zřizuje požární hlídka
Zřízení preventivní požární hlídky
v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje nebo obecně závazná vyhláška obce (např. při akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob).
Kdo může provádět kontrolu hasicích přístrojů
Na základě Vyhlášky MV č. 246/2001 Sb. smí opravy a periodické a tlakové zkoušky hasicích přístrojů provádět pouze odborná osoba v náležitě (dle výrobce) vybavené dílně.
Jak dlouho funguje hasicí přístroj
Aby se hasivo dostalo ven z přístroje, je jeho nádoba naplněna výtlačným plynem, který způsobí, že po otevření ventilu je hasivo vytlačeno ven. U některých přístrojů je hasivem sám plyn (viz dále). Je třeba si uvědomit, že běžné hasící přístroje, které známe, hasí zhruba 30-40 vteřin.