Kde jsou v Česku medvědi
V současné době se medvědi vyskytují téměř pravidelně zejména v Moravskoslezských Beskydech. Výskyt medvědů v CHKO Beskydy je potvrzován každoročně, nejčastěji jde o mladé jedince, ale také medvědice s medvíďaty. I když důkazy o rozmnožování chybí, existují doklady o přezimování medvěda v Javorníkách a Beskydech např.
Jaká místa navštívit v Norsku
Nejkrásnější místa NorskaReine. Nejkrásnější vesnice Norska.Údolí Romsdalen. Nejkrásnější norské údolíGeiranger fjord. Nejznámější fjord Norska.Hřeben Besseggenn. Nádherná vyhlídka na dvě jezera.Vodopád Latefossen. Dvojitý vodopád.Sloupový kostel v Heddalu.Trolltunga.Silnice Trollstigen (Trolí stezka)
Kam se vydat v Norsku
Cesta Trollů, Norsko. Představte si velmi úzkou a strmou horskou silnici s jedenácti ostrými zákrutami – to je Cesta Trollů (Trollstigen), která spojuje vesnice Adalsnes a Valldal na západě Norska.Geiranger fjord. Nejkrásnější z úžasných norských fjordů.Lillehammer.Oslo.Nusfojrd.Nordkapp.Tromso.Fjordy a Norska.
Kde spí medvěd
Zimní doupě si medvěd hnědý hledá v jeskyních, pod kořeny velkého stromu, v kupě větví, nebo si vyhrabe noru ve svahu. A než se do něj uloží, vystele si ho mechovými polštářky a větvičkami. Dobře si ustlat se vyplatí, pokud hodláte spát od listopadu až do března.
Co dělat když mě napadne vlk
K vlkovi se nemáme přibližovat, ani se k němu otáčet zády. Lepší je pomalu couvat. Pokud vlk neutekl, zkusíme dělat hluk a zaplašit ho zvednutím ruky nebo máváním.
Kde jsou ve Slovinsku medvedi
Příroda středního Slovinska
V oblasti Kočevje, téměř u hranic s Chorvatskem, narazíte na pravou divočinu. V místních hlubokých lesích žijí medvědi, vlci a rysové. Jejich domovem je zejména neosídlená náhorní plošina Kočevski Rog.
Kde jsou v Norsku fjordy
Jedete-li do Norska po silnici, můžete se s prvním fjordem setkat už na norsko-švédských hranicích – pod svinesundským mostem. S fjordy se ale nesetkáte jen na pobřeží Norska, nýbrž i v podobě protáhlých, často rozvětvených jezer, obklopených strmými horami.
Kdy je vidět polární záře v Norsku
V nejsevernějších oblastech Norska můžete polární záři spatřit už od října. Přístavní město Tromsø je oblíbeným místem, ze kterého můžete vyrazit pozorovat polární záři nad oceánem. Ještě víc na severu leží město Alta obklopené tundrou, horami a lesy. Polární záře je tu vidět skoro každou noc.
Jak nejrychleji do Norska
Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).
Kdy je nejtepleji v Norsku
Z pohledu cestovatelů do Norska jsou pochopitelně nejoblíbenějšími měsíci červen, červenec a srpen. Počasí je v tomto velmi příjemné. Dokonce i na Lofotech za polárním kruhem panuje arktické léto, které vám umožní pohybovat se v těchto severských oblastech v kraťasích a tričku s krátkým rukávem.
Kdy chodí medvědi spát
Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout. Po dobu zimního spánku je medvěd schopen přijímat podněty z okolí (hlavně zvukové), které ho mohou ze spánku lehce probudit.
Kde Zimuji medvědi
Naše největší šelma – medvěd hnědý – přečkává zimu většinou v brlohu. Může to být malá jeskyně, vyhrabané místo pod vývratem stromu nebo hromada klestí, kde zazimuje. Především to bývá ale malý prostor, kde si medvěd vytvoří optimální teplotu.
Jak utoci vlk
Technika lovu
Svou oběť usmrcují zpravidla prokousnutím hrdla po předchozím útoku a sražením kořisti na zem. Konzumace ulovené kořisti začíná zpravidla otevřením hrudního koše a břišní dutiny nebo svalovinou končetin. Pak vlk konzumuje trup, hlavu a zbytky včetně kostí.
Jak se bránit před vlky
Útoky vlků na člověka jsou vzácné a zvíře většinou při setkání s člověkem odběhne. Může se však stát, že člověka chvíli pozoruje, zejména ve dne, kdy hůř vidí, a jeho reakce je tedy opožděná. Pokud k tomu dojde, radí brožura zůstat v klidu a udržet si odstup. K vlkovi se nemáme přibližovat, ani se k němu otáčet zády.
Kde je nejvice medvědů
Evropu obývá asi 50 000 medvědů, z nich plné tři čtvrtiny žijí v Rusku, ostatní především ve Skandinávii, Pobaltí, v Karpatech, na Balkáně, v Dinárech a Alpách, izolované populace se nacházejí na Pyrenejském a Apeninském poloostrově.
Kde jsou v Rakousku medvědi
Tito medvědi pronikali přes Weinviertel na východ do Waldviertlu a dále k české hranici. V současnosti je medvěd rozšířen ve dvou oblastech – první území tvoří Korutany, východní Tyrolsko (1997) a salcburské Lungau (1991). Druhé území představují spolkové země Štýrsko a Dolní a Horní Rakousko.
Jak se jmenuje nejužší Norský fjord
Přírodní skvost a nejužší fjord světa
Před námi se nyní rozprostírá Nærøyfjord, nejužší a nejznámější část Sognefjordu a jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů Norska. Fjord je 20 km dlouhý, v nejužším místě jen 250 metrů široký, zatímco okolní hory dosahují do výšky až 1 600 metrů.
Kde v Norsku jde vidět polární záře
Norsko (Tromsø, Alta, Svalbard)
V nejsevernějších oblastech Norska můžete polární záři spatřit už od října. Přístavní město Tromsø je oblíbeným místem, ze kterého můžete vyrazit pozorovat polární záři nad oceánem. Ještě víc na severu leží město Alta obklopené tundrou, horami a lesy.
Kde je nejlépe vidět polární záře
Kde vidět polární záři – severní polokoulenorské souostroví Svalbard neboli Špicberky,norské město Tromso,blízko evropského kontinentu norské souostroví Vesterály a Lofoty,islandské hlavní město Reykjavik,islandské město Borgarnes,islandské město Sandarkrokur a Akureyri.švédský národní park Abisko,
Jak je to s Rybarenim v Norsku
Zahraniční návštěvníci Norska mohou rybařit pouze na udici (nikoli do sítí nebo košů na kraby apod.), ulovené ryby si mohou ponechat pouze pro vlastní potřebu, nesmějí je prodávat. Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedena žádná časová omezení, pouze v období od 1.9. do 31.5. je zakázán cílený lov okouníků.
Jak se jezdí v Norsku
Omezení rychlosti jsou vždy vyznačena dopravním značením, obecně platí pro osobní automobily následující maximální povolené rychlosti (Norsko): v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 90 km/h. V období od 1.12. do 31.3. je povinné používání zimních pneumatik.
Co si vzít s sebou do Norska
Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)
Kde hibernuje medvěd
Naše největší šelma – medvěd hnědý – přečkává zimu většinou v brlohu. Může to být malá jeskyně, vyhrabané místo pod vývratem stromu nebo hromada klestí, kde zazimuje. Především to bývá ale malý prostor, kde si medvěd vytvoří optimální teplotu.
Kde žije medvěd hnědý
Medvěd hnědý má jakožto druh obrovský areál výskytu sahající od Evropy přes severní Asii až po Japonsko a Severní Ameriku. Poddruh žijící v Evropě (Ursus arctos arctos) najdeme i na Sibiři.
Proč medvěd v zimě spí
Hibernace jako způsob přežití
Dlouhý spánek v zimních měsících umožňuje zvířatům přečkat nejdrsnější podmínky, pro něž jsou charakteristické nízké teploty a hlavně nedostatek potravy. Během zimního spánku se jim významně zpomalují metabolické procesy, srdeční tep i frekvence dýchání.