V čem je glutamát sodný
Glutaman sodný přirozeně obsahuje třeba maso, pivo, víno nebo tradičně vyráběná sojová omáčka. Vyskytuje se také zakysaných mléčných výrobcích. A překvapivě hodně je ho také v rajčatech nebo v hrášku. Žádné práce světové zdravotnické organizace neprokázaly škodlivý účinek glutamanu jako takového.
Jak nahradit glutamát
Nejlépe uděláte, když budete číst etikety a glutamátu se zcela vyhnete. Zkuste ho nahradit mořskou či růžovou himalájskou solí, do které nasekáte čerstvý česnek nebo bylinky nebo si vyberte nějaké přírodní koření. Po této kombinaci vás rozhodně bolet hlava nebo svědit kůže nebude.
Co to je glutamát
Glutamát sodný je krystalickou solí kyseliny L-glutamové. Jde o aminokyselinu, která se naprosto přirozeně vyskytuje v živých organismech. V přírodě ji hojně najdeme v houbách, v menší míře třeba v rajčatech, hrášku, sóje, obilovinách nebo luštěninách.
Co způsobuje glutamát
Ve vědeckém světě se stále diskutuje o škodlivosti konzumace glutamátu. Je prováděna celá řada studií a podle některých odborníků může pravidelná konzumace tohoto éčka způsobovat nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, bušení srdce nebo zadržování vody v těle.
Jak používat glutaman sodný
Používá se hojně v mnoha kořenících směsích, sójových omáčkách, instantních pokrmech jako polévky a omáčky, v konzervovaných jídlech, zejména zelenině, hotových balených jídlech. Dále v masných výrobcích, výrobcích z ryb, uzeninách a některých sýrech. Je přidáván do různých alkoholických nápojů.
Jak chutná glutamát
Glutamáty jsou soli kyseliny glutamové, které slouží jako zvýrazňovače chuti, aniž by samy měly jakoukoli chuť, je považován po sladké, slané kyselé a hořké za pátou chuť – takzvanou "umami". V asijské kuchyni je velmi populární glutaman sodný.
Co je zvýrazňovač chuti
Glutamáty jsou soli kyseliny glutamové, které slouží jako zvýrazňovače chuti, aniž by samy měly jakoukoli chuť, je považován po sladké, slané kyselé a hořké za pátou chuť – takzvanou "umami". V asijské kuchyni je velmi populární glutaman sodný. Glutaman má potenciál zvýraznit chuť mnoha jídel.
Na co je Glutasol
Glutasol slouží k rozvinutí plné chuti pokrmů. Užívá se do polévek, omáček, salátů a pomazánek. Na 1 talíř bohatě postačí přimíchat pouze na špičku nože směs GLUTASOL.
Jak vyrobit umami
Vařit bez glutamanu nelze
Masová chuť však nemusí být spojená jen s masnými výrobky, výraznou chuť umami získáte i z vývaru z mořských řas kombu. Vývar, označovaný jako dashi, se využívá při přípravě mnoha japonských polévek.
Co je extrakt z drozdi
Pojem drožďový extrakt označuje rozložené kvasnice. Drožďový exkrakt přirozeně obsahuje glutamát, ovšem jeho množství je relativně malé (jednotky %). V tofu výrobcích značky VETO používáme přírodně fermentovanou sójovou omáčku Shoyu a také drožďový extrakt, aby výrobky ze sóji a pohanky měly chuť.
Kde koupit miso
Miso pasty seženete v prodejnách zdravé výživy, nejčastěji mezi dochucovadly. Prodávají se ve vakuovaném plastovém balíčku, uzavřené se skladuje při běžném pokojové teplotě. Můžete jej tak koupit i v eshopu.
Co je to bílkovinný hydrolyzát
Jde o bílkoviny získávané z rostlinných surovin. Výrobku dodávají masovou vůni a chuť. Při výrobě bílkovinného hydrolyzátu dochází ke zničení všech bílkovin a sacharidů.
Na co se používá miso pasta
Používáním miso pasty se ale nemusíte omezovat pouze na miso polévky, můžete ji použít do jakékoliv jiné polévky – krémových, hustých zeleninových, luštěninových, s obilovinou (např. naší tradiční prdelačce nebo bramboračce dodá správný šmak) nebo nudličkami.
Jak se dělá miso pasta
Jde o tradiční výrobek, kdy se sójové boby smíchají se solí a fermentačním činidlem koji a ve velkých dřevěných sudech nechají kvasit. Ke zmíněným základním surovinám se většinou přidává ještě obilovina, nejčastěji rýže a ječmen.
Jak dlouho vydrží miso pasta v lednici
Běžné miso se prodává v igelitovém sáčku. Po koupi miso doporučuji skladovat ve sklenici a ledničce. Miso vám vydrží dlouho, udávaná trvanlivost je až dva roky. kromě přípravy polévek lze miso pastu použít také do zálivek salátů a jako dochucovadlo místo sojové omáčky.
Jak jíst miso
Miso je přirozené slané, proto to nepřehánějte s jeho množstvím. Fermentovanou pastu však můžete použít i do omáček, zálivek, pomazánek či různých marinád. Miso nejčastěji používám do zeleninových polévek (mrkvová miso polévka) pro zvýraznění chuti a doplnění potřebných živin.
Na co je dobrá miso pasta
Výborné do kaší, sladkých zelenin, sladších polévek, zálivek, nishime, omáček aj. Genmai miso (rýžové, ječmenné) – se vyrábí ze sóji a rýže natural, mugi miso ze sóji a ječmene. Jde o střední druhy misa, slanější a aromatičtější.
Jak chutná miso pasta
Co je to miso pasta
Barva je u misa spolehlivým indikátorem, jaká chuť vás čeká. Čím je miso tmavší, tím je výraznější a aromatičtější. Jeho chuť se trochu podobá sójové omáčce, ale je plnější, bohatší.