Kde najdeme PFAS?

Kde se nachazi PFAS

PFAS se váží na bílkoviny, proto je nacházíme především v játrech, krevním séru a plasmě nebo ledvinách živých organismů. Člověk PFAS přijímá především v potravě a vodě. Největší obavy vyvolávají případy kontaminace pitné a podzemní vody v okolí průmyslových závodů, letišť a vojenských základen.
Archiv

Jak se vyhnout PFAS

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk nabízí 10 způsobů, jak se vyhnout nežádoucím fluorovým látkám.Vyberte si outdoorové oblečení bez fluoridů.Vyhněte se fluoridům v impregnaci.Pravidelně vysávejte.Kontrolujte složení kosmetiky a čisticích přípravků uvedené na balení a sledujte testy spotřebitelských organizací.

V čem jsou PFAS

Známé jsou především díky použití v teflonu nebo Gore-Texu, ale najdeme je i v papírových obalech na potraviny, v outdoorovém oblečení nebo v kobercích. V textilu se používá zhruba 50 % globálně vyrobených PFAS.

Co je to PFOA

PFOA neboli perfluorooctanoická kyselina („C8“) je využívána jako pomocná látka při výrobě dispersí PTFE a dalších fluoropolymerů. Velmi špatně se rozkládá a pouze pomalu se odbourává z lidského těla. Tato látka vzbuzuje u odborníků obavy, protože mechanismus jejího vstupu do těla není známý.

Jak poznat nepřilnavou pánev

2. Jak funguje nepřilnavý povrch nádobí Pokud si přiblížíte ocelovou pánev mikroskopem, uvidíte povrch plný mikro škrábanců, které se při zahřátí na sporáku ještě o kousek roztáhnou, a umožní tak jídlu se zachytit.

Co místo teflonu

Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Jaká povrch pánev je nejzdravější

Litinové pánve jsou pánve na celý život. Litina dokáže mnohem lépe akumulovat teplo a zejména intenzivně a rovnoměrně teplo vyzařovat. Z tohoto hlediska je tedy vaření v litině úspornější na energii. Další výraznou předností je zdravé a ekologické vaření.

Z jakého materiálu je nejlepší pánev

Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.

Kdy vyhodit teflonovou pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jakou nepřilnavou pánev

Nepřilnavý povrch – jeden z nejznámějších nepřilnavých povrchů je teflon. Při teplotě nad 250 °C však u něj může docházet k únikům zdraví škodlivých látek. Při vaření však zpravidla takto vysokých teplot nedosáhnete. Kovové náčiní levné teflonové pánve poškodí, ty kvalitní však nikoli.

Co místo teflonové pánve

Na nádobí s teflonovým povrchem můžete použít buď klasické dřevěné vařečky nebo speciální nádobí rovněž vyrobené z teflonu. Ty už jsou samozřejmě o něco dražší. Nikdy však nepoužívejte kovové nástroje jako lžíce, vidličky nebo naběračky.

Jak škodí teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.

Proč nepoužívat Teflon

Při poškození teflonu se může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (PFOA), která je zdraví škodlivá. Jednak se velmi špatně rozkládá, a tudíž se shromažďuje v těle lidí i životním prostředí, jednak je potenciální lidský karcinogen (rakovina jater) a je to látka, která může způsobovat neplodnost.

Jak škodí Teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.