Kde použít čerstvý koriandr?

Na co využít koriandr

Jsou velice aromatická a mají výraznou, nasládlou chuť. Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.
Archiv

Jak zpracovat čerstvý koriandr

Čerstvý koriandr se přidává do salátů, ale také do pokrmů z hovězího a vepřového masa. Skvěle chutnají například masové kuličky s koriandrem. Nalezneme ho v mnoha exotických receptech, jako je třeba sečuánský lilek s rajčaty a koriandrem. Je také často součástí indického koření.
Archiv

Co kdyz kvete koriandr

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Kde Sezenu koriandr

Listy koriandru jsou oblíbeny především v orientální a jihoamerické kuchyni jako součást pikantních omáček nebo např. přísada do mletého masa. U nás se dostal do povědomí díky stoupající popularitě vietnamské kuchyně. Sušený koriandr si ponechal svoji typickou vůni a chuť, která může připomínat vzdáleně anýz.

Jak užívat koriandr

Způsob použití: Používají se zásadně drcená semena. Čaj z koriandru: buďto se z nich dělá odvar (1 polévková lžíce na 2-3 dl vody), nebo se polykají čerstvě nadrcená v množství jedna moka lžička 3x denně.

Jak uchovat koriandr

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.

Kde se pěstuje koriandr

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), planě rostoucí ve Středomoří, odedávna pěstovaná v Indii a v Egyptě. Využívá se v gastronomii jako koření a dále i v léčitelství.

Kdy sbírat semena koriandru

Plody (semena)

Plody koriandru se sklízí až když zhnědnou, ale dříve, než začnou vypadávat. Pak se praží krátce na sucho na pánvi a pak se po rozemletí se používají často do kořenících směsí. Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky.

Jakou má chuť koriandr

Chuť a vůně koriandru připomíná pomerančové květy s nádechem šalvěje. Je příjemně aromatický a voní nasládle. Využít se dá celá rostlina. Semena se třeba využívají do nálevu při zavařování nebo jsou součástí koření, třeba perníkového nebo kari koření.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.

Jak zmrazit koriandr

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku.

Jakou chuť má koriandr

Koriandr v kuchyni

Chuť a vůně koriandru připomíná pomerančové květy s nádechem šalvěje. Je příjemně aromatický a voní nasládle. Využít se dá celá rostlina. Semena se třeba využívají do nálevu při zavařování nebo jsou součástí koření, třeba perníkového nebo kari koření.

Jak dlouho roste koriandr

Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněte se sklizní aromatických lístků. Ustřihněte během jednoho týdne zhruba třetinu lístků, podpoříte tím rostlinku v dalším růstu. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžete si vysít do nového květináče novou várku.

Čím se dá nahradit koriandr

Koriandr patří do čeledi petrželové, proto má smysl zařadit petržel jako náhradu. Zatímco čerstvá petržel je dobrou náhražkou listů koriandru (alias koriandru), sušená petržel je nejlepší jako náhrada semen koriandru.

Jaké koření je podobné koriandru

Kmín. I když kmín přesně neodpovídá chuti koriandru, je podobný zemité a ořechové chuti které jsou jako koriandr.Kmín. Pokud jde o chuť, kmín se nejvíce hodí ke koriandru.Sušená petržel.Semena fenyklu.Kari prášek.Garam Masala.Oregano.bazalka.

Kdy se sklízí koriandr

Vegetační doba koriandru je 20 – 28 týdnů, při podzimním výsevu je samozřejmě delší. Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou.

Kdy se sází koriandr

Semena koriandru se sejí od jara do podzimu. Klíčí celkem lehce, ale kdo chce ještě urychlit klíčení, nechť je dva dny máčí ve vodě. Pokud chcete koriandr pěstovat pro listy, můžete jej vysévat hromadně, když na semeno, pak je třeba jej vysévat do řádků a v průběhu sezony jej vyjednotit.