Kde roste pepř?

Z jaké země pochází pepř

Pepř černý je plod pepřovníku černého (Piper nigrum), sklizený v nedozrálém stavu, používá se jako koření. Pochází z Indie, kde se užíval už ve starověku, dnes se však dováží z řady tropických zemí. Je to nejpoužívanější koření, používané ve všech kuchyních.

Na jakém stromě roste pepř

Nejrozšířenější světové koření – pepř – je plodem pepřovníku černého, popínavé rostliny pocházející z jižní Indie a Srí Lanky. Jak sami dobře víte, jeho barva se neomezuje pouze na černou. Rozdílná barevná „provedení“ pepře závisí na tom, v jakém stupni zralosti plody sklízíte a jak je zpracováváte.

Jak vypadá rostlina pepře

Pepřovník je stálezelená popínavá rostlina s tmavě zelenými a srdčitými listy. V tropických oblastech dosahují jeho liány až 15 metrů. U nás se s touto rostlinou můžeme setkat převážně v botanických zahradách. Čím dál tím častěji se však pepřovník objevuje jako dekorativní rostlina mnoha domácností.
Archiv

Jak zasadit pepř

Jak pěstovat pepřovník

Pro výsev je potřeba si buď pořídit speciální výsevní substrát, nebo si ho můžete doma namíchat ze dvou dílů rašeliny, jednoho dílu písku a jednoho dílu zahradní zeminy. Do substrátu zasaďte už zakořeněnou odnož, nebo do hloubky 0,5 až 1 centimetr zasejte semínka.
Archiv

Na co je dobrý pepř

Pepř má vedle chuťových vlastností také léčivé účinky. Pomáhá při nachlazení, při sexuálním nechuti, ale má také antibakteriální vlastnosti. V zeleném pepři byly prokázány dvě nové fenolické látky, které nejsou přítomny v černém pepři, a které působí proti určitým kmenům bakterií.

Jaký pepř je nejlepší

Kampotský pepř z Kambodže je považován za nejlepší na světě a jako jediný je chráněn geografickou indikací, stejně jako třeba Champagne ve Francii. Ne náhodou se mu proto přezdívá šampaňské mezi pepři a jako doplněk pokrmů ho rádi využívají šéfkuchaři nejlepších restaurací.

Co je červený pepř

Růžový pepř, někdy též nazývaný červený, není pravý pepř, ale plod stromu pepřovce obecného. Červené bobule jsou křehké a spíše aromatické. Hodí se jako dekorační koření do masitých i některých zeleninových jídel. Je součástí směsi barevný pepř.

Jak se Sklizi pepř

V momentě, kdy je čas sklizně, je pepř sklízen, a to nejčastěji ručně, trs po trsu. Sběrači jej ukládají do připravených vaků a následně jej dále zpracovávají. Aby pepř získal svou charakteristickou černou barvu, darmáři ho sklízí ještě zelený.

Jak zalévat Pepřovník

V létě jsou pro něj ideální pokojové teploty 20 až 22 oC (snese ale i vyšší), v zimě mohou klesnout až na cca 15 oC. Zaléváme zásadně odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Od jara do podzimu pepřovník hnojíme cca dvakrát až třikrát za měsíc (jednou týdně není problém a snadno se to zapamatuje).

Jak vypadá pepř

Dělí se na pepř černý, bílý a červený. Nejrozšířenější forma pepřového koření je získávána sklízením ještě nezralých zelených či lehce nažloutlých plodů pepřovníku, které jsou následně sušeny na sluníčku. Tím získávají charakteristický popelavě hnědý odstín a svraštělou strukturu.

Proč pepř pálí

Piperin, který je obsažený v pepři, má účinky podobné morfinu – proto působí proti bolesti. Považuje se i za přírodní afrodiziakum. Podle jednoho zdroje z toho vychází rčení „Pepříš jako Kančev“ – tento šlechtic byl proslulý spotřebou pepře a počtem milenek.

Jak stáhnout pepř z jidla

2: Příliš mnoho pepře. Řešení: Vezměte dvě jablka, nakrájejte je na větší kousky a v přepepřeném jídle krátce povařte. Ostrost se tak zmírní.

Jak chutná pepř

Bude chutnat obyčejně, lehce pikantně, ale často mdle a zcela bez nápadu. Pokud si ovšem dopřejete chuť pepře z Kampotu, zjistíte, že pepř nemusí být jen štiplavý a pálivý, ale že v sobě dokáže ukrývat nečekaná chuťová překvapení, ve kterých lze rozpoznávat tóny, které byste u pepře rozhodně nehledali!

Jak vybrat pepř

Obecně platí, že čím je pepř zralejší, tím je jeho slupka palčivější. Méně zralé koření zase více oblaží lidské smysly svým ovocným aromatem. Zelený pepř, který se sklízí nezralý, vyniká právě ovocnější a méně peprnou chutí, než kterou se pyšní pepř černý.

Jaký je rozdíl mezi černým a bílým pepřem

Bílý pepř je výraznější a ostřejší než černý pepř. Na rozdíl od černého a zeleného pepře je zbaven slupky, která obsahuje cukr. Proto nemá nasládlé aroma a intenzivněji vnímáme čisté pepřové aroma.

Jak vzniká bílý pepř

U černého pepře se sesbírají pepřová zrnka, když se jejich barva změní na oranžově žlutou a suší se výhradně na slunci. Slunce zrnka vysuší, jejich barva se změní na černou a tím vznikne “černý pepř”. V případě bílého pepře se pepřová zrnka sbírají, když mají třešňově červenou barvu a jsou zcela zralá.

Co se zeleným pepřem

Zelený pepř se dobře hodí k přípravě steaků, kuřecího masa nebo studených i teplých omáček. Při přípravě jídel se můžete setkat s barevným pepřem, což je směs černého, bílého, zeleného a červeného pepře.

Jak se pěstuje pepřinec

Nejlepší je pro pěstování místo s rozptýleným světlem, klidně i okenní parapet. Nevhodné je ale přímé sluneční záření, rostlina se může spálit. Ve stínu zase trpí nedostatkem světla, budou jí růst dlouhé výhonky a úzké listy. Druhy s pestrými listy vyžadují více světla než čistě zelenolisté Peperomie.

Kdo dovezl pepř do Evropy

Původ pepře

Pepř má svůj původ v jižní Indii a v Evropě byl po dlouhá století neznámý. Poprvé jej do Evropy přivezl Alexandr Makedonský po svém tažení právě na indický subkontinent.

Jak se sklízí pepř

V momentě, kdy je čas sklizně, je pepř sklízen, a to nejčastěji ručně, trs po trsu. Sběrači jej ukládají do připravených vaků a následně jej dále zpracovávají. Aby pepř získal svou charakteristickou černou barvu, darmáři ho sklízí ještě zelený.

Na co je zdravý pepř

Pepř je velmi zdravý, ale jen v přiměřeném množství.

Pokud pepříš v přiměřeném množství, tak tělu velice prospívá. Nejen, že právě hezky stimuluje srdeční činnost, ale celkově podporuje metabolismus. Pepř bychom se tedy neměli bát zařazovat běžně do svého zdravého jídelníčku. Akorát se to nesmí přehánět.

Čím zjemnit ostrý guláš

Pálivost guláše zmírníte rozvařenými rajčaty bez slupek nebo přidáním cukru či sladkého kečupu. Sladké totiž velmi dobře dokáže vyrovnat pálivé.

Jak zjemnit pepř

2: Příliš mnoho pepře. Řešení: Vezměte dvě jablka, nakrájejte je na větší kousky a v přepepřeném jídle krátce povařte. Ostrost se tak zmírní.

Co je Cayensky pepr

Kajenský pepř nemá, kromě svého názvu, s pepřem nic společného. Je to jedna z mnoha odrůd chilli papriček. Patří k těm pálivějším. Možná právě proto, že se svou ostrou chutí vyrovná pepři, si vysloužil svůj název.

Který pepř je nejlepší

Kampotský pepř z Kambodže je považován za nejlepší na světě a jako jediný je chráněn geografickou indikací, stejně jako třeba Champagne ve Francii. Ne náhodou se mu proto přezdívá šampaňské mezi pepři a jako doplněk pokrmů ho rádi využívají šéfkuchaři nejlepších restaurací.