Odkud je falesna svíčková
Země původu: Česká republika. Hovězí falešná svíčková je část předního z plece býka. Jedná se o sval, který svým vzhledem připomíná běžnou svíčkovou, zde také získal svůj název.
Archiv
Kde se nachází svíčková
SVÍČKOVÁ PRAVÁ – svíčková, pravá svíčková (fillet, tenderloin) je velmi libový sval uložený podél bederní části páteře a v těle skotu je poměrně málo namáhán. To je hlavní příčinou, proč se svíčková vyznačuje jemnými vlákny a její maso je velmi křehké.
Archiv
Na co se pouziva falesna svíčková
Kulatá plec, zvaná taktéž jako falešná svíčková, je chuťově výborné maso jak pro rychlé opékání, tak pomalé dušení. Z masa vytvoříte skvělé omáčky, hodí se na špikování a dokonce i na malé steaky. Maso je vhodné na steaky, do každé omáčky a namleté pak do hamburgerů.
Archiv
Kde se nachází kližka
Hovězí kližka je část na tzv. předloktí nohy zvířete. Kližku tak dělíme na kližku přední a zadní. Jedná se o menší svalové celky obsahující hodně vaziva.
Jak vypadá falešná svíčková
Nejvíce se kvalitě masa hovězí svíčky podobá tzv. kulatá plec, která je výrazně levnější. Tento kousek výborného masa se odděluje od přední plece a podobně jako hovězí svíčková je i kulatá plec, známá také jako falešná svíčková, jemná, má jemně vláknité maso s nižším obsahem tuku.
Jak na falešnou svíčkovou
Postup přípravy receptu
Mrkev, petržel a celer nastrouháme na hrubém struhadle, cibuli nakrájíme na kostičky. Zeleninu podusíme na másle, přidáme cibuli, osmahneme dorůžova, zaprášíme moukou, osmažíme a zalijeme studeným vývarem a za stálého míchání přivedeme k varu. Přidáme koření, osolíme a zvolna vaříme 30 minut.
Jak dlouho dusit Falesnou svíčkovou
800 g falešné svíčkové (příp. zadní hovězí): cca 15 dkg slaniny: 3 lžíce másla: 1 cibule: 800 … Podlijeme vodou a pečeme v troubě na 200 °C asi 1,5 až 2 hodiny …
Jaké maso na falešnou svíčkovou
Daleko lepší volbou je hovězí zadní, karabáček, květová špička, loupaná nebo kulatá plec (často přezdívaná jako falešná svíčková). Tyhle části masa totiž obsahují více kolagenu a díky tomu má omáčka výraznější chuť i lepší konzistenci. I v tomto případě platí, že nezáleží tolik na druhu masa, jako na jeho původu.
Jaké maso na dušení
Části vepřového masa:
Kýta – podobně jako u hovězího ji můžeme rozčlenit na: Vrchní šál, což je šťavnaté maso vhodné k dušení a pečení. Spodní šál má libovější maso na minutky, grilování, pečení i dušení. Velký a malý ořech je nejšťavnatější část kýty. Podobně jako spodní šál se hodí na minutky, pečení, dušení.
Kdy naložit maso na svíčkovou
Můžeme si očištěné maso 1-3 dny předem naložit do nálevu. Nálev svaříme z litru vody, kořenové zeleniny, cibule, koření (nové koření, pepř, bobkový list, tymián) a tři lžící octa. Po vychladnutí maso do nálevu ponoříme a uložíme do chladu.
Co to je kližka
Hovězí kližka je partií z oblasti kolem lýtka a stehna býka. Charakteristické pro kližku je významné mramorování klihem, který jí dává nezaměnitelnou chuť, který vynikne především v guláši. Ideální je na dušení, do gulášů, nebo na dlouhé pomalé pečení.
Jak dlouho nechat Nalozene maso na svíčkovou
Do pekáčku vložte zeleninový základ, přidejte brusinky, které dodají omáčce výjimečnou chuť. Přidejte maso, které překryjete plátky slaniny, a na plátky nakrájený citron. Takto naloženou svíčkovou můžete nechat několik dní odležet v lednici.
Co je telecí karabáček
Toto maso je skvělé i na pečení v celku či vaření a dušení. Hovězí zadní karabáček se nachází mezi spodním šálem a kližkou. Má výraznější masitější chuť než kližka. Toto maso charakterově připomíná maso z plece a je libové, aromatické a šťavnaté.
Co je to libové maso
Libové maso obsahuje v průměru jen 4% tuku, zato 20% bílkovin. Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin, které jsou hlavním zdrojem dusíku a jsou nejvýznamnější živinou pro člověka. Jejich plnohodnotnost je dána tím, že bílkoviny masa obsahují všechny esenciální aminokyseliny.
Jaké je nejlepší maso na svíčkovou
Na svíčkovou se nejlépe hodí hovězí kulatá plec, přezdívaná falešná svíčková. Další možností je loupaná plec. Oba typy hovězího obsahují kolagen, svíčková pečeně tak bude krásně šťavnatá. Pravá svíčková, neboli hovězí svíce, je velmi křehké maso, které se lépe hodí na minutkové přípravy než pomalé dušení.
Kde se nachází karabáček
Hovězí karabáček se nachází v oblasti mezi kližkou a spodním šálem zádní kýty. Je libovější než kližka, ale obsahuje vysoké množství kolagenu a silnou chutí. Strukturou je podobné masu z plece a je šťavnaté. Připravit si z něj můžete výborný guláš, ragú, roládu a hodí se pro přípravu omáček.
Kde je karabáček
Tento sval je umístěn nad kližkou. Má v sobě množství kolagenu jako kližka, je ale masitější. Má úžasnou chuť. Dá se péct , dusit a vařit, Je z něj prvotřídní guláš.
Co je lepší plec nebo kýta
Plec je vyvážené maso, má ideální poměr libového a tučného masa, hodí se všude tam, kde by byl bůček příliš tučný a kýta příliš suchá. Díky obsaženému tuku není třeba ji na začátku prudce opékat, zůstane šťavnatá i bez tohoto kroku.
Co je lepsi kýta nebo plec
Plec je vyvážené maso, má ideální poměr libového a tučného masa, hodí se všude tam, kde by byl bůček příliš tučný a kýta příliš suchá. Díky obsaženému tuku není třeba ji na začátku prudce opékat, zůstane šťavnatá i bez tohoto kroku.
Jaké vepřové maso na steak
Pokud máte chuť na vepřové maso, kupte si krkovičku, kotletu, panenku nebo si maso nechte umlít. Nejlepší maso na steak je ze svíčkové nebo z roštěnce. Můžete však použít i maso z kýty, krk či hovězí pupek.
Co je to hovězí váleček
Hovězí váleček je část kýty, který je bourán ze zadní čtvrti býka. Jedná se o pravidelný sval tvaru válce. Váleček má minimum tuku uvnitř svalu a má tedy lehce sušší strukturu. Maso ocení především milovníci svíčkové omáčky, lze ho ale také použít na přípravu carpaccia.
Jaké je nejlepší maso na uzení
Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.
Jaké je nejlepší maso na řízky
Mohou být z kýty, kotlety, velké plece i z kvalitního bůčku, nejlepší jsou z krkovice. Čím má maso více tuku, tím jsou řízky šťavnatější. Nevýhodou však je, že jsou i „chatrnější“ a trhají se. Nejvhodnější krkovice na řízky je růžová, jen lehce prorostlá, bez hřbetního sádla, zbavená chrupavky od plece.
Co je nejlepší na uzení
Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.
Z jakého masa se dělá biftek
Klasická úprava pokrmu se připravuje z odleželé střední části hovězí svíčkové. Okořeněný plátek masa se prudce opéká po obou stranách tak, aby vnitřek zůstal šťavnatý. Maso musí být 3 až 4 dny vyzrálé, nejchutnější bifteky pocházejí z mladých býčků či volů masných plemen (Angus, Charolais, Hereford apod.).