Kde se těží sůl v Evropě
Kamenná sůl neboli halit se těží v solných dolech. Nejznámější jsou například v Polsku (důl Vělička byl zařazen na seznam dědictví UNESCO), rakouském Hallstattu či rumunské Transylvánii (důl Turda s koncertním pódiem či jezírkem s loďkami patří k nejimpozantnějším místům pod zemským povrchem).
Archiv
Kde se využívá sůl
Chlorid sodný je důležitá surovina pro potravinářský a chemický průmysl. V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin (a ochucení) používá při konzervaci masa nasolením. V chemickém průmyslu je surovinou pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny chlorovodíkové a mnoha dalších sloučenin.
Odkud se k nám dováží sůl
Do Česka se kromě Polska dováží sůl také z Německa a Rakouska.
Kde se těží mořská sůl
Čína je dlouhodobě hodnocena jako přední výrobce soli na celém světě a její podíl na celkovém objemu výroby soli představuje téměř 26 % (73 milionů tun). Následuje USA, Německo, Indie a Austrálie. Světová produkce soli roste.
Kde se těží sůl v Rakousku
Oblast Solné komory neboli Salzkammergut leží v centrální části rakouských Alp. Rozkládá se na pomezí tří rakouských spolkových zemí – Salcburska, Štýrska a Horních Rakous. Těžba soli je na ústupu, oblast nemá příliš velkou průmyslovou základnu.
Kde se vyskytuje sůl
Zdrojem soli jsou roztoky mořské, jezerní a podzemní vody, jezerní pánve, zvrstvená ložiska a solné pně tzv. solné dómy. Solární sůl se získává odpařováním vody v umělých nebo přirozených mělkých pánví z oceánů, moří, slaných jezer a pramenů v oblastech s horkým suchým klimatem.
Proč jíst sůl
Sůl vstupuje do lidského těla jako chlorid sodný. Uvnitř organismu mají jednotlivé složky této sloučeniny své významné funkce. Sodík je nezbytný pro kvalitní přenos nervových vzruchů, svalovou činnost, reguluje krevní tlak a pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin uvnitř buněk a v mezibuněčných prostorách.
Proč člověk potřebuje sůl
V lidském těle je hlavní součástí krve a lymfy. Bez soli se neobejde ani činnost srdce, nervy a svaly. Sůl j potřebná pro správnou funkci svalové kontrakce, pro přiměřené zadržování vody v organismu a také pro přenos nervových vzruchů. Pouze díky nim je možné vstřebávání látek ve střevě nebo ledvinách.
Kde se těží sůl na Slovensku
V někdejším Československu se sůl dolovala v Solivaru na Slovensku, severovýchodně od Prešova. Zdejší těžba se datuje od roku 1572.
Co se vyrábí ze soli kamenné
Sůl kamenná je důležitá surovina pro potravinářský a chemický průmysl. V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá při konzervaci masa pomocí solení. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a mnoho dalších látek.
Co to je sůl
Sůl kuchyňská (také označovaná jako „jedlá“) je chemickým složením chlorid sodný (NaCl), který se získává dobýváním podzemních ložisek (kamenná sůl) nebo z mořské vody, v níž je její obsah kolem 2,7 % (uvádí se průměrný obsah 3,5 % různých solí).
Kde je nejstarší solný důl na světě
Solná ložiska v údolí Araks v Ázerbajdžánu lidé využívali už v 5. tisíciletí před naším letopočtem.
Jak vznikly solné doly
Halštatský solný důl je ložisko soli, které bylo vytvořeno vysycháním solného moře omývajícího prakontinent. Ložisko bylo erupcemi sopek a tlakem hornin postupně posunováno a tlačeno do hloubky a následně pokryto vrstvou vápence.
Proč sůl škodí
Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.
Co ničí sůl
Sůl podle ní u zasažených jedinců de facto způsobuje odčerpávání vody z jejich těla, takže plzáci zasažení zrníčky soli v podstatě vyschnou. „To může trvat i několik desítek minut, podle dávky soli,“ konstatuje. A to je jen jedno hledisko. Sůl totiž nezasáhne jen slimáky, současně si zasolujete i půdu v okolí.
Jak se těží sůl
Člověk získává sůl buď z mořské vody nebo ze země. Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, kamenná sůl se těží v solných dolech (jako kusy soli) a vakuová sůl vzniká zpracováním solného roztoku (tzv. solanky) – ten vznikne tak, že se do podzemních ložisek přivede voda, která rozpustí sůl z okolních hornin.
Jak se získává sůl
Mnohem dostupnější je sůl těžená z mořské vody. Podmínkou samozřejmě je naprostá čistota mořské vody. V některých oblastech už je tato těžba plně mechanizovaná, ale v mnoha částech světa se stále využívá lidské práce – tak se dodnes třeba získává sůl odpařováním z mořské vody v některých oblastech Indie.
Co se přidává do soli
Nejčastěji se do soli přidává jód nebo fluór. Zdravější verzí je sůl mořská.
Jak vypadá sůl kamenná
Halit (sůl kamenná), NaCl
Úplně čistý je bezbarvý a průhledný, od příměsí jílu bývá zbarven šedě, méně často je modrý, červený, hnědý, zelený atd. Je dokonale štěpný podle ploch krychle. Je rozpustný ve vodě a má slanou chuť. Tvoří zrnité agregáty a také dobře omezené krychlové krystaly.
Kde se tezi sůl v Polsku
Asi 15km od Krakova se nachází polská perla ukrytá v podzemí. Solný důl Wieliczka (Vělička), který je od roku 1978 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, mapuje těžbu soli od středověku až do současnosti.
Jak vznikaji Solne doly
Zdrojem soli jsou roztoky mořské, jezerní a podzemní vody, jezerní pánve, zvrstvená ložiska a solné pně tzv. solné dómy. Solární sůl se získává odpařováním vody v umělých nebo přirozených mělkých pánví z oceánů, moří, slaných jezer a pramenů v oblastech s horkým suchým klimatem.
Co kdyz snim moc soli
Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.
Jaká je zdravá sůl
„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.
Jaké jsou druhy soli
Podle způsobu, jakým se sůl získává, se dělí kuchyňská sůl na mořskou, vakuovanou a kamennou. Nejstarším způsobem získávání soli je odpařováním mořské vody. Mořskou vodou se naplní mělké nádrže a za působení slunečního záření a proudění vzduchu se voda vypařuje.
Kde se vyskytuje sůl kamenná
Halit (neboli sůl kamenná) je minerál s chemickým složením NaCl, tedy chlorid sodný. Vyskytuje se velmi hojně po celém světě (např. Rakousko – Salzburg) a velké množství halitu se získává také z mořské vody. bílá, našedlá, narůžovělá, namodralá, fialová aj.