Co je to ultrafialové záření a kde se využívá
UV záření je neviditelné elektromagnetické záření s vlnovou délku kratší než má viditelné světlo. Přirozeným zdrojem UV záření je Slunce. Pokud by veškeré sluneční UV záření pronikalo až na zemský povrch, mělo by to pro život na Zemi fatální důsledky. UV záření je pohlcováno při průchodu plynnými obaly Země.
Archiv
Kde je ultrafialového záření
Nejdůležitějším přírodním zdrojem ultrafialového záření je slunce. Agresivní paprsky UVC jsou téměř úplně pohlcovány ozonovou vrstvou, ale UVA a UVB, neviditelné lidskému oku dosáhnou na Zemi a vše, co na ni žije. UV záření má řadu účinků na lidskou kůži v závislosti na vlnové délce záření a intenzitě záření.
Kde je UV světlo
UV záření (UV jako ultraviolet) lze definovat jako elektromagnetické záření o vlnové délce 100 – 400 nm. Pro člověka je neviditelné a jeho jediným přirozeným zdrojem je Slunce.
Archiv
Co je to ultrafialové záření
Ultrafialové záření (UV) je elektromagnetické vlnění s vlnovými délkami kratšími než viditelné světlo. Zaujímá spektrální oblast vlnových délek od 100 – 400 nm.
Kde se vyuziva UV záření
I nebezpečných účinků UV záření však dnes člověk dokáže využívat, konkrétně pro jeho schopnost likvidovat živé organismy. Této schopnosti se dá využít k desinfekci a sterilizaci v nemocničních zařízeních, potravinářství nebo úpravnách vody.
Co dělá UV záření
Co je to UV záření UV znamená ultrafialové světlo, které je neviditelnou součástí spektra elektromagnetického záření s vlnovou délkou od 100 nm do 400 nm. Rozdělujeme jej na tři typy: UVA, UVB a UVC. Zvýšená expozice UV záření může způsobit trvalé poškození očí, zánět rohovky nebo dokonce šedý zákal.
Kdo vidí ultrafialové záření
Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné, existují však živočichové (ptáci, plazi, některý hmyz), kteří jej dokážou vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.
Co odráží UV záření
Všichni víme, že voda odráží slunce, stejně však působí písek, bílá barva, beton a jakýkoliv lesklý či třpytivý povrch. Paprsky odráží také sníh, který UV expozici téměř zdvojnásobuje. Hodí se také vědět, že hladina UV záření je vyšší ve vyšších nadmořských výškách, tedy v horách a blíže rovníku.
Které záření je nejškodlivější
UVB záření má největší dopad na naše zdraví, jeho paprsky způsobují spálení pokožky, mohou být příčinnou rakoviny kůže či očních potíží. UVC (100-290 nm) má nejvyšší obsah energie, tzn. že je potenciálně nejškodlivější pro oči.
Kdy je UV záření nejsilnější
Množství ultrafialového (UV) slunečního záření, které dopadne na zemský povrch, a tedy i UV index závisí na několika faktorech, přičemž nejvýznamnějším z nich je denní doba a roční období. UV záření je obvykle nejsilnější několik hodin kolem poledne a méně silné brzy ráno a pozdě odpoledne / večer (viz obrázek 1).
Co nás chrani před UV zarenim
CHRAŇTE SE PŘED SLUNCEM POMOCÍ OBLEČENÍ, POKRÝVKY HLAVY A SLUNEČNÍCH BRÝLÍ S UV FILTREM. Pokud se pohybujete venku, je oblečení vaší první obrannou linií proti škodlivému ultrafialovému záření. Ne všechno oblečení je však stejné.
Kdy nechodit na slunce
Mezi 11. a 15. hodinou si ale slunce raději odpusťte, a to platí především v horkých letních dnech. Během poledne je sluneční záření nejintenzivnější, a tudíž nejškodlivější.
Jak se chránit před slunečním zářením
Chraňte oči slunečními brýlemi s UV filtrem, používejte pokrývku hlavy a volný oděv. Chraňte pokožku i tehdy, když pobýváte ve stínu nebo je pod mrakem. Nezapomínejte na dodržování pitného režimu. O kůži pečujte vhodnými přípravky po opalování.
Kdy je nejsilnejsi slunicko
Lékaři se shodují, že bychom se před sluncem měli všichni chránit. Osvojte si tyto čtyři návyky, abyste na slunci byli v bezpečí. Mezi 11:00 a 15:00, kdy je slunce nejsilnější, vyhledávejte stín. Chraňte se prostřednictvím vhodného oblečení, noste sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy.
Kdy slunce pali nejvice
Sluníte se nejvíc kolem poledne
Sluneční intenzita je nejsilnější kolem oběda, tedy mezi 11-15 hodinou. Pokud se chcete vyhnout nezdravému opalování, v tuto denní dobu zůstaňte raději ve stínu. Kromě UV záření nabírá na intenzitě i další složka světelného spektra.
Jak dlouho stačí být na slunci pro dostatek vitaminu D
Proces jeho produkce nenastává ihned, ale až po 10–15 minutách slunění. Všeobecně se uvádí, že slunění aspoň dvakrát týdně po dobu 20 minut by mělo člověku zajistit dostatečné množství tohoto vitaminu, a tělo tak získá až 90 procent z celkového doporučeného množství přirozenou cestou.
Co nás chrání před slunečním zářením
Opalovací přípravek (správněji označovaný jako sluneční filtr nebo sunscreen) obsahuje filtry, které odrážejí, pohlcují nebo rozptylují UV záření dopadající na kůži. Existují dva druhy filtrů: Fyzikální (minerální) filtry na povrchu kůže vytvářejí vrstvu, která mechanicky odráží UVB záření (UVA odklonit nelze).
Jak dlouho trvá než se člověk opálí
Článek
Fototyp | Barva pleti | Přirozená ochrana |
---|---|---|
I | velmi světlá | 5 – 10 minut |
II | světlá | 10 – 20 minut |
III | tmavší | 20 – 30 minut |
IV | tmavá | až 45 minut |
13. 6. 2013
Kdy je nejlepší čas na opalovani
Intenzita UV záření během dne kolísá a právě polední hodiny v rozmezí mezi 11. a 15. hodinou jsou kritickým časem, kdy na zem pronikají nejostřejší paprsky.
Kdy slunce nejvíc opaluje
Nikoliv nejlépe, ale nejvíce. Intenzita UV záření během dne kolísá a právě polední hodiny v rozmezí mezi 11. a 15. hodinou jsou kritickým časem, kdy na zem pronikají nejostřejší paprsky.
Co může způsobit nedostatek vitaminu D
Co je příčinou nedostatku vitaminu D U dospělých se může jednat o poruchy jeho vstřebávání při celiakii, onemocnění jater a žlučníku, ledvin, vrozená porucha vstřebávání vitaminu D3, narušení metabolismu fosforu, ale rovněž užívání některých léků, například antiepileptik.
Co nás chrani před Ultrafialovym Zarenim
“ Stejně jako sklo, tak ani oděv a voda nejsou dostačující ochranou před škodlivými účinky UV záření. A chráněni nejsme ani tehdy, pokud je pod mrakem, natož při pobytu na přímém slunci. „Měli bychom dbát dostatečné ochrany s opalovacími krémy, které prodlužují dobu bezpečného pobytu na slunci.
Jak se co nejlépe opálit
"Důležité je nechat kůži postupně zvykat na UV záření. Nechráněnou kůži smíme vystavovat UV záření pouze po tak dlouhou dobu, po kterou je schopná se chránit sama. Poté bychom měli vyhledat stín nebo kůži chránit jinými prostředky, mezi něž patří například vhodné oblečení či krém s dostatečným SPF.
Po jaké době zmizí opálení
Tento proces trvá přibližně čtyři týdny. Z toho je jasné, že po této době zbarvené buňky naše tělo opouští a tudíž i opálení mizí. Když tedy chceme, aby byla naše pokožka opálená, je potřeba, abychom v průběhu této doby tělo vystavovali UV záření, které ho zbarvuje. Je to stejné UV záření, které produkuje slunce.
Co dělat aby vydrželo opálení
Hydratujte i zevnitř
Pijte, kolik snesete, třeba i tři litry tekutin denně – neplatí o kávě či alkoholu, které jsou močopudné. Ideální jsou džusy, neperlivé minerálky a neslazené čaje . Pokožka zůstane zdravá, pružná, bude se pomaleji sloupávat, a i tím opálení udrží déle.