Kde Prezimuji hadi
Plaší hadi potřebují úkryty
Některé skuliny mezi kameny můžeme nechat schválně volné. Užovky potřebují také dostatek hustých keřů, pod nimiž se v parném létě rovněž schovávají. V přírodě obývá nejraději kamenité stráně a okraje lesů.
Jací hadi žijí v ČR
V České republice žije pouze pět druhů hadů – čtyři druhy užovek (hladká, obojková, podplamatá a stromová) a zmije obecná, která je jediným jedovatým hadem žijícím u nás. Slepýš křehký sice vypadá jako had, ale má blíže k ještěrkám.
Jak dobře vidí had
Existují dokonce hadi, jejichž oči směřují díky zúžené tlamě směrem dopředu, takže vidí prostorově. Převážná většina hadů však je schopna vidět jen pohybující se kořist a obrovské množství především podzemních druhů má zrak velmi slabý, nebo jsou dokonce slepí úplně. Mnohem dokonaleji vyvinutý mají hadi čich.
Kde zijou hadi
Žije v Evropě a v Asii v celkem 35 státech. Její areál sahá od Anglie na západě až po Sachalin na východě, od Středomoří na jihu až za severní polární kruh (za polárním kruhem žije už jen jeden druh hada, a to užovka proužkovaná).
Jak vyhnat hada
Kolem plotu použijte materiály, které hadům ztěžují klouzání, jako jsou listy cesmíny, šišky, vaječné skořápky a štěrk. Můžete také zvážit výsadbu rostlin, které odpuzují hady. Mezi takové patří například měsíček, citronová tráva a pelyněk. Krůty, prasata a kočky vám také pomůžou v boji proti hadům.
Jak dlouho žije užovka
V dobrých podmínkách se užovka dožívá nejčastěji 15 až 25 let. Mezinárodní svaz ochrany přírody hodnotí druh jako málo dotčený, jelikož jeho globální populaci považuje za „relativně stabilní“, nicméně řada poddruhů či subpopulací je ohrožených.
Jaký je nejdelší had na světě
Nejdelší had
Rekordní délka zatím největšího hada uloveného v přírodě je 9,76 m. Drží ho krajta mřížkovaná (Python reticulatus), zabitá v roce 1912 na ostrově Celebes.
Kteří hadi jsou jedovatí
Jedovatí hadi ročně způsobí dle odhadu WHO mezi 81 000 až 138 000 úmrtí na uštknutí. Z hadů je nejnebezpečnější tzv. velká čtyřka, do které patří kobra indická, bungar modravý, zmije řetízková a zmije paví. Mezi další nebezpečné hady patří mamby, korálovci, vodnáři či taipani.
Jak poznat věk u hada
Určit věk hada je velice obtížné a to už proto, že na nich doba jejich života není až tak znát. Vypadané zuby se jim obnovují a kůže svlékáním také. Všeobecně se dá hovořit o tom, že hadi jsou dlouhověká zvířata. Přesná délka života jednotlivců je známa pouze z odchovu v zajetí, protože z přírody můžeme jen odhadovat.
Jak hadi slyší
Hadi nemají ušní boltce ani bubínek a svým chováním nedávají najevo žádné známky toho, že by vnímali zvuky z okolí. Mají však plně funkční vnitřní ucho, které je napojeno na dolní čelist. Kroky kořisti či jiných zvířat nepatrně rozechvívají zemi i čelist hada, který se po ní plazí.
Co dělat když najdete hada
„Hadi jako užovky nebo zmije se vypouštějí zpátky do přírody. V případě výskytu neznámého hada k němu musí hasiči přistupovat tak, jako by byl jedovatý. V případě potřeby by byl odchyt hada neznámého druhu konzultován s odborníkem na hady a následně by bylo rozhodnuto o jeho umístění," upřesnil Horský.
Co dělat když potkám hada
„Pokud hada potkáte v noci, obejděte ho v bezpečné vzdálenosti. Ve dne se dá čekat, že uteče. Ale pokud ho překročíte a nedotknete se ho, určitě vás nekousne.”
Co nesnáší hadi
Jedním z pachů, které hadi nejvíce nesnášejí, je vůně bazalky. Stejně jako všechny bazalky, i bazalka vytrvalá má silnou vůni, ale s charakteristickým hřebíčkovým zápachem, který ji řadí mezi nejlepší rostliny odpuzující hady.
Kdy Zalezají hadi
Na přelomu srpna a září rodí samice mláďata. Ta jsou obvykle dvanáct až patnáct centimetrů dlouhá a jsou věrnou zmenšeninou dospělých. Ihned po narození disponují jedem – vzhledem k jejich velikosti však nepředstavují žádné nebezpečí. Během října pak obvykle zalézají do zimních úkrytů.
Jak poznat že má had hlad
Sleduje, co se děje i mimo jeho terárium Tohle bývají první náznaky, že šupináč má hlad. Jen co uvidí vhodnou kořist, kterou by mohl ulovit, bez zaváhání se na ni vrhne. I když často běžně chovaní hadi připomínají tkaničky, lehce si poradí s potravou, která je o něco širší než jejich tělo.
Kde žije největší had na světě
Nejtěžším hadem světa je anakonda velká (Eunectes murinus), žijící v Jižní Americe a na Trinidadu. Vzhledem k mohutnosti svého těla v tomto ohledu překonává i krajtu mřížkovanou, ačkoliv je menší. U zatím největšího doloženého exempláře o délce 8,5 m byla váha odhadnuta na 500 liber (227 kg).
Kde zije nejvic hadů
Za tímto místem musíte cestovat, poněkud paradoxně, nikoli na jih, ale na sever. Konkrétně do kanadské provincie Manitoba, kde se nachází takzvaná Narcisská hadí jáma. A právě zde se naleznete nejvíce hadů na světě pohromadě. Nejedná se však o jedovatý druh, ale o užovku proužkovanou.
Kde je nejvice jedovatých hadů
Austrálie není jen nejmenší kontinent a země vačnatců – je to také světadíl hadů, obzvláště těch jedovatých. Žije jich zde dokonce více druhů než nejedovatých, což je celosvětový unikát. V Austrálii se nesetkáme se zmijemi ani jejich příbuznými, a také užovek je zde jen minimum.
Jaký had má nejsilnější jed
Nejjedovatějším hadem světa je australský taipan menší – Inland Taipan (Oxyuranus microlepidotus). Jeho index jedovatosti LD50s je 0,025 mg/kg. Jed z jeho uštknutí by dokázal zabít 100 lidí a nebo 250 tisíc myší. Jeho uštknutí by teoreticky mohlo zabít člověka už za 40 sekund.
Jak dlouho svítit hadovi
Had potřebuje mít v teráriu zdroj tepla a světla. Žárovku nebo nějakou speciální lampu. Ta musí svítit 12 hodin denně. Jejich nároky oproti třeba denním pouštním ještěrům nejsou nijak veliké.
Jak dlouho vydrží had bez jidla
Spokojí se s vyhřátým teráriem, vodou a jednou myší týdně. Některé stačí krmit i jednou za měsíc, záleží na velikosti hada. Ten bez potravy vydrží i několik měsíců.
Co žere hada
Kromě několika druhů čápů, volavek, dravců, sov a mnohých havranovitých, loví příležitostně hady i velké množství ostatních ptáků, z nichž asi nejznámější je africký hadilov písař (Sagittarius serpentarius) který patří mezi dravce a ibis posvátný (Threiskiornis aethiopica), uctívaný jako skvělý lovec hadů již starými …
Jak vypadá kousnutí od hada
V místě uštknutí se obvykle objeví otok, který je bolestivý a postupem času dochází ke vzniku hematomu a změnám barvy kůže podle jeho aktuálního stádia. Celé projevy se obvykle stupňují až do maximálního stavu v rozmezí 48-72 hodin od samotného kousnutí. Obvykle se pak začne situace zlepšovat po třech až čtyřech dnech.
Jak vyhnat hada z domu
Kolem plotu použijte materiály, které hadům ztěžují klouzání, jako jsou listy cesmíny, šišky, vaječné skořápky a štěrk. Můžete také zvážit výsadbu rostlin, které odpuzují hady. Mezi takové patří například měsíček, citronová tráva a pelyněk. Krůty, prasata a kočky vám také pomůžou v boji proti hadům.
Jaký had je jedovatý
Z hlediska čeledí jsou jedovatí všichni korálovcovití, zemězmijovití a zmijovití hadi. Z čeledi užovkovitých je jedovatá jen asi třetina druhů. V České republice žije jediný jedovatý had, a to zmije obecná.