Kde vladne autokracie?

Jaká forma vlády je v ČR

Česká republika je unitární stát, zastupitelská demokracie a parlamentní republika s vícestranickým systémem. Výkonná moc je delegována na prezidenta a vládu, v jejímž čele stojí premiér. Zákonodárnou moc tvoří dvoukomorový parlament a soudní moc realizuje čtyřčlánková soudní soustava a Ústavní soud.

Co je statni zrizeni ve kterem vladnou organy Volene obcany

Zastupitelská demokracie nebo též reprezentativní či nepřímá demokracie je forma vlády založená na principu volby zastupitelů lidu v přímých volbách, čímž se liší od autokracie či přímé demokracii.

Jaký je rozdíl mezi monarchii a republikou

Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volena přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27.

Jak Delime monarchii

V absolutní monarchii vládne panovník jako autokrat s neomezenou mocí. Absolutní monarchie nejsou nezbytně autoritářské. V konstituční monarchii je panovníkova moc omezena ústavou. Vláda panovníka začíná korunovací či intronizací.

Co dělá česká vláda

Vláda jako vrcholný orgán výkonné moci rozhoduje na základě zákonů a v jejich mezích o zásadních otázkách celostátního významu, pokud rozhodování o nich nepřísluší ministerstvům, jiným ústředním orgánům státní správy, nebo jimi řízeným orgánům.

Kde je přímá demokracie

Přímá demokracie v praxi. V Evropě, vyjma Švýcarska, proběhlo v letech 1945 až 1995 tři sta celostátních referend. Častými jsou referenda v Itálii, Irsku a samozřejmě především ve Švýcarsku, kde probíhají lidová hlasování pravidelně každý třetí měsíc, dnes převážně tzv. „korespondenční formou“.

Jak Delime státy podle formy vlady

Typy státu podle uspořádáníUnitární stát. Regionální stát. Federace. Konfederace.Říše.protektorát.

Kdy skončila monarchie v ČR

Na českém královském trůnu vládly dynastie Přemyslovců (1198–1306), Lucemburků (1310–1437), Habsburků (1437–1457), Jagellonců (1471–1526), Habsburků (1526–1780) a Habsburko-Lotrinků (1780–1918). Království oficiálně zaniklo roku 1918 vznikem Československa.

Kdo stojí v čele monarchie

monarchie – vládne monarcha, vládne doživotně, monarcha může být král, císař, car apod. Monarchova moc většinou dědičná. absolutní monarchie – veškeré fungování státu pod vlivem panovníka, vláda dědičně a doživotně, dnes např. Omán, Katar, Vatikán, Saudská Arábie…

Co to je panovník

Panovník (též monarcha) je osoba zpravidla šlechtického původu vykonávající funkci hlavy státu. Kompetence panovníka se pohybují od symbolických, kdy má jen reprezentativní úlohu (v konstituční monarchii), po absolutní moc (v absolutní monarchii).

Co to je demise

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Demise Demise je označení pro odstoupení nějaké osoby nebo skupiny z výkonu úřadu nebo funkce ještě před skončením období, na které byla tato osoba nebo skupina zvolena. Označení demise se využívá především v politice u vládních činitelů.

Kde je sídlo české vlády

Sídlem vlády České republiky je novobarokní budova rozkládající se na levém břehu Vltavy pod Letenskou plání. Budova, dodnes známá pod názvem Strakova akademie, byla postavena v roce 1896 podle návrhu architekta Václava Roštlapila jako studentská kolej pro členy českých šlechtických rodin.

Kdo vládne ve Švýcarsku

Individuální hlava státu neexistuje.

Výkonným orgánem státní moci je Federální rada, která v určených případech plní funkci hlavy státu.

Co je demokracie nepřímá

Zastupitelská demokracie nebo též reprezentativní či nepřímá demokracie je forma vlády založená na principu volby zastupitelů lidu v přímých volbách, čímž se liší od autokracie či přímé demokracie.

Které země mají krále

Sedm je království: Dánsko, Norsko, Švédsko, Spojené království, Španělsko, Nizozemsko a Belgie. Andorra, Lichtenštejnsko a Monako jsou knížectví a Lucembursko je velkovévodství. Vatikán je teokratická volená monarchie ovládaná papežem.

Kdo řídí chod státu

Vláda. Vláda je kolektivní orgán výkonné moci, který je jmenován hlavou státu.

Kdo by mohl být českým králem

Kdybychom nezrušili království a zachovali bychom kontinuitu vládnoucí dynastie, tak by dnes naším králem byl Karel Habsbursko-Lotrinský. Karel je vnukem posledního císaře a nekorunovaného českého krále Karla, je vystudovaný agronom a také politik.

Kdy byla česká říše největší

Největší prosperity dosáhlo České království za Přemysla Otakara II. Vrcholu dosáhl český stát v době vlády Lucemburků ve 14. -15. století za vlády českého krále a římského císaře Karla IV.

Kdo je hlava vlady

Hlava vlády je termín užívaný pro nejvyššího nebo druhého nejvyššího představitele exekutivy suverénního státu nebo jednotky federativního státu, který řídí vládu. Užívá se kvůli odlišení od hlavy státu. Vztah mezi hlavou vlády a dalšími státními institucemi (jako hlavou státu) se může lišit na základě modelu vlády.

Kdo byl první král

Roku 1085 se Vratislav II. stává prvním českým králem z rodu Přemyslovců a stěhuje se z Pražského hradu na Vyšehrad. Korunu mu uděluje císař Jindřich IV.

Kdo vladl českým zemim

Na českém královském trůnu vládly dynastie Přemyslovců (1198–1306), Lucemburků (1310–1437), Habsburků (1437–1457), Jagellonců (1471–1526), Habsburků (1526–1780) a Habsburko-Lotrinků (1780–1918). Království oficiálně zaniklo roku 1918 vznikem Československa.

Kdo může odvolat vladu

Prezident je povinen odvolat člena vlády, jestliže mu to navrhne premiér. Lhůta pro tyto úkony prezidenta není v ústavě výslovně stanovena; ustálený právní výklad je však ten, že prezident je povinen konat "bez zbytečného odkladu".

Co se stane kdyz vláda podá demisi

Po podání demise je prezident oprávněn požádat vládu, aby nadále vláda v demisi a to do doby, než dojde ke jmenování nové vlády, nebo může prezident republiky tuto možnost nevyužít a okamžitě jmenovat vládu novou, jako k tomu došlo u jmenování J. Paroubka po demisi vlády S. Grosse.

Kde se schazi vláda

Od 1.1.1993 je Strakova akademie sídlem vlády České republiky.

Jak se volí vláda

Nejprve prezident republiky jmenuje premiéra a na jeho návrh pak zbytek členů vlády (předchozí případné pověření určité osoby jednáním o sestavení vlády je pouze neformální ústavní zvyklostí). Jmenovaná vláda pak musí do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.