Kde vymenit zbyle kuny?

Kde v roce 2023 vyměnit kuny

Vyměňovat bankovky a mince chorvatské kuny za eurobankovky a mince je do 31. prosince 2023 možné pouze na poštách, v komerčních bankách a ve Financijska agencia. Při jedné transakci lze bezplatně vyměnit nejvýše 100 bankovek a 100 mincí chorvatské kuny.

Kde je nejlepší vymenit kuny

Kam pro kuny

Místo Kurz Zaplatíte
Česká spořitelna 3,58 18 079 Kč
Oberbank 3,61 18 231 Kč
Směnárna Exchange 3,65 18 250 Kč
Komerční banka 3,5618 18 254 Kč

Jak vyměnit kuny za koruny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná.
Archiv

Kde vykupují kuny

Poplatek za výměnu neplatných bankovek a mincí činí 20 %. Vykupujeme je na všech našich přímých pobočkách Tourist Centra.

Co se zbylými Kunami

Co dělat se zbylými kunami po 31. 12. 2023 Poté, co v Chorvatsku uplyne rok od zavedení eura, bude kuny povinně přijímat a měnit za eura jen Chorvatská národní banka (Hrvatska narodna banka), která sídlí v hlavním městě Záhřebu.

Kdy přestanou platit kuny

Konec kuny

ledna 2023. Schválení přechodu členskými zeměmi proběhlo 12. července 2022. Chorvatská kuna tak ke konci roku 2022 skončila a všechny účty, karty a hotovost byly převedeny v kurzu 7,5345 kuny za jedno euro.

Čím je lepší platit v Chorvatsku

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kde se dá koupit nejlevnější euro

Kam pro eura

Kurz Poplatek
MONETA Money Bank 25,09 2 % min. 30 Kč
Komerční banka 24,923 2,5 %, min. 50 Kč
Expobank 24,793 2 %, min. 50 Kč
UniCredit Bank 24,311 2 %, min. 55 Kč

Jak vyměnit kuny

Poté, co v Chorvatsku uplyne rok od zavedení eura, bude kuny povinně přijímat a měnit za eura jen Chorvatská národní banka (Hrvatska narodna banka), která sídlí v hlavním městě Záhřebu. Kunové bankovky bude možno v národní bance za eura vyměnit kdykoliv bez časového omezení.

Jak vyhnat kunu

Rozmístěte do prostoru pachy, které kunám nevoní!

Rozvěsit po půdě naftalinové nebo chlorové tablety. Odradí je také voda po holení, kterou můžete rozprášit do prostoru. Využít lze také levné vůně do auta, které stačí rozvěsit po místnosti. Na kuny zabírá i staré prádlo namočené v naftě, které rozložíte po zemi.

Jak vrátit kuny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná. Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28.

Jak se vyplati platit v Chorvatsku

Využívání platebních karet je v Chorvatsku rozšířené podobně jako u nás. Ve větších obchodech, hotelech a restauracích je většinou berou. V malém krámku nebo soukromém apartmánu ale budete potřebovat hotovost. Plaťte kartou všude, kde můžete.

Jak se oznacuje kuna

Chorvatská kuna
ISO 4217 HRK
Inflace 0,77% (2019)
Symbol kn
Mince 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip; 1, 2, 5, 25 kun

Kde se dají vyměnit chorvatské kuny

12. 2023 Poté, co v Chorvatsku uplyne rok od zavedení eura, bude kuny povinně přijímat a měnit za eura jen Chorvatská národní banka (Hrvatska narodna banka), která sídlí v hlavním městě Záhřebu. Kunové bankovky bude možno v národní bance za eura vyměnit kdykoliv bez časového omezení.

Jak vybrat z bankomatů v Chorvatsku

Chorvatsko se řadí k moderním zemím, kde najdete bankomaty téměř na každém rohu většího městečka. Proto je jednoduché si kdykoliv a kdekoliv vybrat potřebnou částku z bankomatu. Jen musíte mít embosovanou platební kartu, se kterou lze platit a vybírat v zahraničí.

Jak přepočítat koruny na eura

České koruny na eura1.00000 CZK = 0.04202 EUR. Střední tržní směnný kurz v 13:40 UTC. Sledovat směnný kurzPoslat peníze. Sign up today.1 CZK = 0.04202 EUR.

Jaký je dobrý kurz eura

Valutový kurzovní lístek

měna nás. valuty VIP
nákup
EUR 1 23,700
GBP 1 27,500
CHF 1 24,400

Co nesnáší kuny

Kuna nesnáší hluk, ultrazvukové vlny, silné světlo, některé pachy a v neposlední řadě kočky. Všech těchto věcí lze využít proti ní. Proti kuně na půdě pomáhá pustit v podkroví hlasitě rádio. Jako trvalejší řešení, které bude fungovat i v noci, je vhodné na půdu umístit akustický plašič kun.

Co dělá kuna ve dne

Setkat se s ní ve dne lze pouze v době kaňkování, kdy jsou tyto šelmičky velmi aktivní a krátká noc jim na vybití energie nestačí. Jinak je to opatrný noční lovec, o jehož blízké přítomnosti svědčí často pouze stopy nebo značky trusu na kamenech a pařezech.

Jak vybrat kuny z bankomatů

Vyměňte si je už doma, kurz je zhruba 3,5 koruny za jednu kunu (informace z roku 2021, která už v roce 2022 tak docela neplatí). Pokud vám dojdou, vyberte si přímo v Chorvatsku z bankomatu. Pokud je to možné, zvolte bankomat banky, nikoliv nějaké bankomatové sítě.

Co žerou kuny

Kuny loví myši, krysy, potkany, veverky a ptáky, mají rády vejce, ale i ovoce, lesní plody, hmyz, larvy, žížaly, a zbytky z kuchyně. Když kuna pronikne do kurníku, je schopná jej celý vyhubit. Její chutě můžeme využít při výběru vhodné návnady do sklopce, nejlépe v podobě ovoce, případně přírodního vábidla.

Jak vypadá stopa kuny

Kuna má na předních packách celkem 5 prstů. Stopa kuny skalní se navíc pozná podle toho, že jsou na otisku vidět jednotlivé drápy prstů. Stopy jsou zhruba 4,5 cm dlouhé a 3,5 cm široké. Stopy kuny jsou delší než kočičí a působí celkově oválnější.

Na co si dát pozor při výběru v zahranici

Na co si dát pozor při výběru peněz z bankomatu v zahraničíPřiložte a vybírejte.Bankomat zkontrolujte.U bankomatu dodržujte zásady bezpečnosti a nemluvte s cizími lidmi.Dávejte pozor, co se děje v okolíPozorně čtěte pokyny na displeji.Sledujte své transakce.Věřte důvěryhodné značce.

Jak výhodně vyměnit eura

Kam pro eura Nejvýhodnější kurz pro výměnu eur najdete na pumpách ONO. Tisíc eur vás přijde na 25 700 korun. Na další místa v našem srovnání se mezi dvě směnárny dokázaly vklínit dvě banky – Creditas a Moneta.

Kde nejlevněji směnit peníze

Čtěte více: Jak ušetřit za zahraniční platby a kurzové rozdíly

Banka Poplatek za prodej valut Poplatek za nákup valut
Česká spořitelna 1 %, min. 50 Kč 1 (od 1.6. do 30.9. zdarma) 2 %, min.50 Kč 2
ČSOB 2% 2%
GE Money Bank 1 %, min. 30 Kč 2 %, min. 30 Kč
Komerční banka 1 %, min. 50 Kč 2 %, min. 50 Kč