Co je neutronové záření
Neutronové záření je druh ionizujícího záření, tvořeného proudem volných neutronů. Tyto neutrony se uvolňují při jaderném štěpení nebo fúzi, následně interagují s jádry dalších atomů a vytvářejí tak nové izotopy.
Kdo vymyslel neutron
V roce 1935 získal James Chadwick za objev neutronu Nobelovu cenu za fyziku.
Kde se nachází neutron
Jádra všech atomů, vyjma nejběžnějšího izotopu vodíku 1H, tvořeného pouze protonem, obsahují protony i neutrony.
Čím můžeme odstínit neutronové záření
Rychlé neutrony lze nejefektivněji stínit vodíkem. Z tohoto důvodu je výhodné stínění tvarovkami, které obsahují vodík v maximální míře. Rychlé neutrony jsou zpomalovány tepelnou energií vznikající při srážkách s atomy vodíku.
Archiv
Jak se chová neutronové záření v elektrickém poli
S látkou interaguje vždy celý foton (může být pohlcen, rozptýlen, vyrazit z atomu elektron apod.). Toto záření nemá náboj, proto se nevychyluje v magnetickém ani v elektrickém poli. Je velmi pronikavé, ve vzduchu uletí stovky metrů, ve vodě několik desítek centimetrů, v kovech několik centimetrů.
Jak vzniká radioaktivita
Radioaktivita je samovolný děj, při kterém dochází k přeměně nestabilního jádra určitého prvku na stabilnější jádro jiného prvku. Během procesu se uvolňuje radioaktivní záření – uvolněné částice z přeměněného jádra.
Jak vznikne neutron
V roce 1932 zjistil James Chadwick, že je toto záření složeno z neutrálních částic přibližné velikosti protonu a objevil tak neutron. objevil James Chadwick v roce 1932 jako v pořadí čtvrtou elementární částici (po elektronu. Je stabilní. Hmotnost má 9,1×10−31 kg a elektrický náboj 1,6×10−19 C.
Jak vzniká neutronová hvězda
Jak vůbec vznikají neutronové hvězdy Jde o jedno ze závěrečných stádií velmi hmotných hvězd, které svůj život končí grandiózní explozí supernovy. Většinu látky hvězda rozmetá do okolí a obohatí mezihvězdné prostředí o těžké prvky, které ve hvězdě vznikly termojadernou syntézou.
Jak vypadá neutron
Neutron se v mnohém podobá protonu. Má spin 1 a hmotnost 1,674 954×10-27 kg (asi 1 839 × hmotnější než elektron) je jen nepatrně vyšší než hmotnost protonu. Avšak ve dvou věcech se neutron od protonu odlišuje diametrálně. Neutron je elektricky neutrální – nemá elektrický náboj a mimo atomové jádro je nestabilní.
Co to je přirozená radioaktivita
V přírodě se vyskytují atomy, jejichž jádra jsou nestabilní a samovolně se přeměňují na jádra jiných prvků za vzniku neviditelného ionizujícího (radioaktivního) záření. Tento proces je označován jako přírodní radioaktivita (ve starší literatuře se nazývá "přirozená").
Jak vzniká radiace
Radioaktivita je samovolný děj, při kterém dochází k přeměně nestabilního jádra určitého prvku na stabilnější jádro jiného prvku. Během procesu se uvolňuje radioaktivní záření – uvolněné částice z přeměněného jádra.
Kde vzniká radioaktivita
Radioaktivita může být přirozená (vzniká rozpadem radionuklidů běžně se vyskytujících v přírodě) a umělá (radionuklidy jsou vyrobené v laboratoři).
Jak zjistit počet neutronů
Pokud chceme spočítat, kolik neutronů má atom, prostě odečteme počet protonů – neboli protonové číslo od nukleonového čísla. Vlastnost úzce spojená s nukleonovým, nebo také atomovým číslem je atomová hmotnost.
Kde se vyskytuje radioaktivita
Jedná se o přírodní zdroje (kosmické záření, záření z horninového podloží nebo záření z přírodních radionuklidů v živých organismech, včetně člověka) a zdroje záření vzniklé v důsledku lidské činnosti (např. záření stavebních materiálů nebo radioaktivních prvků uniklých při jaderných testech nebo haváriích).
Kde se vyskytuje gama záření
Do spektrálního pásma gama záření zasahuje i velmi tvrdé rentgenové záření. Tyto dva druhy záření rozlišujeme podle původu, foton rentgenového záření vzniká v atomovém obalu, kdežto záření gama při procesech uvnitř jádra atomu.
Kdo objevil slunce
Doba teleskopickych pozorovani
O slavu z prvniho pozorovani slunecnich skvrn dalekohledem se deli ctyri muzi: Johann Goldsmid (1587-1616) z Holandska, Galileo Galilei (1564-1642) z Italie, Christopher Scheiner (1575-1650) z Nemecka a Thomas Harriot (1560-1621) z Anglie.
Co je to Super Nova
Termín supernova nebo výbuch supernovy (exploze supernovy) se v astronomii vztahuje k několika typům hvězdných explozí, kterými vznikají extrémně jasné objekty složené z plazmatu, jejichž jasnost nakonec v průběhu týdnů či měsíců opět o mnoho řádů klesá.
Kdo vymyslel atom
U zrodu atomismu stál Leukippos z Milétu (asi 500 – 440 př. n.l.), jeho myšlenky rozpracoval do ucelené podoby Demokritos z Abdér (asi 460 – 370 př. n.l.). Atomisté vycházeli z představy, že náš svět se skládá z prázdného prostoru a obrovského množství neviditelných, nedělitelných, neproniknutelných částic – atomů.
Jak působí radiace na člověka
Při malých dávkách záření, jakým je vystaven člověk např. v přírodě, se stačí zregenerovat všechny poškozené buňky. Při vyšších dávkách však regenerační schopnost organizmu nepostačuje a vznikají nemoci z ozáření, jejichž prudkost závisí na tom, zda tělo dostalo dávku naráz nebo po delší dobu.
Kde se vyskytuje radiace
Ionizující záření se vyskytuje všude kolem nás již od vzniku naší planety, nezávisle na existenci člověka. K přírodním zdrojům ionizujícího záření patří kosmické záření a záření radioaktivních prvků obsažených v zemské kůře, ale i přírodní radioaktivní látky v nás samotných.
Jak vzniká radioaktivní záření
Radioaktivita je jev, při kterém dochází k samovolné přeměně nestabilního atomového jádra na jiné jádro. Během tohoto procesu se uvolňuje vysokoenergetické radioaktivní záření. K radioaktivní přeměně může docházet spontánním štěpením u prvků s nestabilními atomovými jádry. Takové prvky nazýváme radionuklidy.
Co udává neutronové číslo
Počet neutronů v jádře udává neutronové číslo – N' a počet nukleonů v jádře (tzn. protonů + neutronů) udává nukleonové číslo – A.
Kdo vymyslel slovo atom
U zrodu atomismu stál Leukippos z Milétu (asi 500 – 440 př. n.l.), jeho myšlenky rozpracoval do ucelené podoby Demokritos z Abdér (asi 460 – 370 př. n.l.). Atomisté vycházeli z představy, že náš svět se skládá z prázdného prostoru a obrovského množství neviditelných, nedělitelných, neproniknutelných částic – atomů.
Jak dlouho trvá radioaktivní záření
Radioaktivní zamoření se podstatně liší od ostatních ničivých faktorů délkou svého trvání. Předcházející ničivé faktory působí v období několika vteřin, zatímco radioaktivní zamoření může působit několik měsíců, ve zvláštních případech i let.
Jak vzniká gama záření
Gama záření často vzniká spolu s alfa či beta zářením při radioaktivním rozpadu jader. Když jádro vyzáří částici alfa nebo β, nové jádro může být v excitovaném stavu. Do nižšího energetického stavu může přejít vyzářením fotonu gama záření podobně jako elektron v obalu atomu vyzářením kvanta ultrafialového záření.