Kde vznikla ebola?

Kde se vyskytuje ebola

V roce 2013 vypukla rozsáhlá epidemie v západoafrické Guineji, která se rozšířila do sousední Libérie, Sierry Leone, Mali a Senegalu i do nedaleké Nigérie. Epidemie skončila až v roce 2016, počet nakažených přesáhl 28 000 lidí a počet mrtvých 11 000 lidí. V současnosti je známo 5 kmenů viru ebola.

Kdy se objevila ebola

Historie. První infekce virem Ebola byla pozorována v roce 1976 v jižním Súdánu. Nakazilo se několik desítek osob, smrtnost byla asi 60 %. Znovu se zde pak objevily další epidemie v roce 1979.
Archiv

Jak se šíří virus Ebola

Virus Ebola se přenáší přímým kontaktem tělesnými tekutinami (krev, stolice, moč, sliny, sperma) živé či zemřelé nakažené osoby nebo živého či uhynulého nakaženého zvířete. vysoce rizikovými zvířaty. Nebezpečná je manipulace s uhynulými zvířaty či s jejich syrovým masem.

Jak funguje ebola

V těle ovšem startují mnohem závažnější procesy: virus napadá buňky imunitního systému. Postupuje tedy tak trochu jako virus HIV, ale ebola je při postupu mnohem agresivnější. Zabíjí buňky imunitního systému rychleji, a rozvoj nemoci je tedy prudší.

Jak vznikla ebola

Historie a kmeny nemoci

Virus ebola byl poprvé zjištěn během propuknutí krvácivé horečky v Zairu (dnešní Demokratické republice kongo) v roce 1976. Z 318 tehdejších případů jich 280 zemřelo – a to velmi rychle. V tom samém roce se virem nakazilo 284 lidí v Súdánu, z nichž 156 nepřežilo.

Co to je hemoragická horečka

Virové hemoragické horečky (VHH) jsou exo- tické infekční choroby virového původu, které jsou charakterizované horečnatým průběhem s různě vyjádřenou tendencí k rozvoji hemora- gických komplikací a obvykle těžkým, nezřídka i smrtelným zakončením.

Co je to dengue

Horečka dengue je virová choroba, kterou způsobuje Flavivirus (Arboviry) přenášený komáry. Vyskytuje se v tropické Asii, Africe a Střední a Jižní Americe. Postihuje převážně mladé osoby včetně dětí. Inkubační doba je 3–7 dní, potom nastupuje náhlý febrilní stav trvající 3–6 dní.

Jak zjistit horečku dengue

Klinické projevy horečky Dengue:

Průběh DHF je zpočátku podobný nekomplikované horečce Dengue, avšak od 2. – 7. dne s poklesem horečky dochází ke krvácivým projevům na kůži, přetrvávajícímu zvracení, těžkým bolestem břicha, obtížnému dýchání. Hrozí vnitřní krvácení a rozvoj šokového stavu.

Kde se vyskytuje dengue

Epidemie horečky dengue se vyskytuje na Blízkém východě, jihu USA a v jiných tropických a subtropických zemích, ve kterých je vyšší teplota a vlhkost vzduchu, přičemž většina případů HHD je hlášena v Asii, kde jsou hlavním důvodem hospitalizace a úmrtí dětí.

Jak se léčí dengue

Jednotný způsob léčby horečky dengue neexistuje. U některých lidí postačí domácí léčení a dostatečný příjem tekutin pod dohledem lékaře, zatímco jiní mohou potřebovat podání nitrožilního roztoku a krevní transfúzi.

Co je Zapadonilska horecka

Západonilská horečka (anglicky: West Nile fever) je virové onemocnění, které je způsobeno flavivirem (rodina flaviviridae) označovaným jako západonilský virus. U většiny nemocných probíhá infekce zcela asymptomaticky. Inkubační doba je 3–14 dní.

Jak se leci horecka dengue

Léčba horečky Dengue

Proti horečce a bolestem se doporučuje podávat léky obsahující paracetamol, jako například Paralen, Panadol či Tylenol. Naopak se nedoporučuje užívat protizánětlivé léky typu NSAID jako Ibubrofen, Ibalgin, Aspirin či Acylpirin, jelikož mohou způsobit větší krvácivost.

Co je to horečka dengue

Horečka dengue je virová choroba, kterou způsobuje Flavivirus (Arboviry) přenášený komáry. Vyskytuje se v tropické Asii, Africe a Střední a Jižní Americe. Postihuje převážně mladé osoby včetně dětí. Inkubační doba je 3–7 dní, potom nastupuje náhlý febrilní stav trvající 3–6 dní.

Co je WNV

WNV patří do skupiny virových onemocnění způsobených flaviviry. Většina z nich se šíří prostřednictvím hmyzu, obvykle komárů na zvířata a lidskou populaci. Většina lidských infekcí proběhne lehce, i když v některých případech může dojít k závažnému onemocnění. Nejčastěji se onemocnění přenese kousnutím komára.

Jak dlouho trvá zvýšená teplota

Horečka je odpovědí těla na množící se patogeny. Vysokou teplotou se snaží omezit jejich množení a postupně je za pomoci imunitního systému zneškodnit. Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.

Jaká teplota těla je smrtelná

U teploty nad 42°C dochází již k nezvratným změnám, poškození buněk a člověku hrozí i smrt.

Jaká teplota je nebezpečná

Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou. Při déle trvající, nebo se opakující horečce doporučujeme konzultaci s lékařem.

Jakou nejnižší teplotu vydrží člověk

Možný rozsah normálních teplot

Místo měření teploty Obvyklá nejnižší teplota ve °C Nejvyšší možná teplota ve °C
rektálně 36,2 37,7
v ústní dutině 35,7 37,3
v podpaží 35,2 36,7
v uchu 35,8 36,9

Co když mám teplotu 32

V případě mírné hypotermie (kdy se tělesná teplota pohybuje mezi 32 až 35 °C) můžete zahřát pacienta jakýmkoliv způsobem. U těchto osob totiž nehrozí riziko smrtelných poruch srdečního rytmu. Zabraňte teplotním ztrátám a snažte se zrychlit tělesný metabolismus. Podávejte postiženému teplý nápoj bez kofeinu a alkoholu.

Kde je nejvíc stupňů

Nejvyšší kdy na Zemi naměřená teplota je 56,7 °C, která byla naměřena v roce 1913 v Údolí smrti v USA. Nejnižší teplota určená pozemním měřením, −89,2 °C, byla naměřená 21. června 1983 na Sovětské polární stanici Vostok v Antarktidě. 10.

Jak srazit teplotu 40

Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.

Jak vysoká teplota je pro člověka smrtelná

Pokud tělesná teplota i z jiných příčin dosáhne 42 °C, pak už může být člověk v křečích a otupělý. Smrt nastává až u padesáti procent postižených. Téměř jistá smrt je při dosažení 43 °C. Dochází k poškození mozku, křečím, šoku, oběhový systém selže.

Co kdyz mám teplotu 35

Při snižování zvýšené teploty máme několik možností. Obvykle lze podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu, nebo použít vlažnou sprchu nebo zábal. Nepoužíváme ledovou, ale jen vlažnou vodu. Zábaly neprovádíme, pokud má pacient horečku a současně studené ruce a nohy.

Co to znamená kdyz mám teplotu 35

Když rtuť klesne pod 30°C, dochází k závažným poruchám jako je například fibrilace srdečních komor. Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.

Kde je celý rok zima

ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK

Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů. Umíte si to představit