Kde začíná a končí Šumava?

Kde začíná Šumava

Začíná nedaleko Vyššího Brodu a končí asi 20 km západně od Klatov u obce Všeruby. Je pramennou oblastí nejznámější české řeky Vltavy a pramení zde i její významný levostranný přítok Otava.
ArchivPodobné

Kam patří Šumava

Národní park Šumava

Zdroje k infoboxu Národní park Šumava
Stát Česko
Kraje Plzeňský a Jihočeský kraj
Souřadnice 49°3′38,32″ s. š., 13°28′56,92″ v. d.
Geodata (OSM) OSM, WMF

V jakém kraji se nachází Šumava

Toto pošumavské město dudáků leží v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Žije zde cca 24 tisíc obyvatel. Je vzdáleno zhruba 60 km od Českých Budějovic, 80 km od Plzně a 110 km od Prahy. Město často též nazývané „Brána Šumavy“ leží v nadmořské výšce 465 m ve Svatoborské vrchovině.

Co si vzít na přechod Šumavy

doporučené vybavení – trekové hole (odlehčení kolen a kyčlí) a dobře prošlápnuté pohorky. mapy – turistické mapy KČT (měřítko 1 : 50 000) č. 64 Šumava-Železnorudsko, č. 65 Šumava-Povydří a Národní park Bavorský les (lze se bez ní obejít, je zde jen asi 15 km úsek po červené stezce z Modravy na Knížecí Pláně), č.
Archiv

Kdy je nejlepší jet na Šumavu

Nejlepší měsíce pro dobré počasí v národním parku Šumava jsou Srpen a Září V průměru jsou nejteplejší měsíce červen, červenec a Srpen. Nejchladnější měsíce jsou Leden a únor. Nejtěžší dešťový měsíce jsou Květen, červen a červenec.

Co znamená slovo Šuma

Název Šumava pochází od praslovanského slova šuma, což znamená hvozd, hustý les.

Co je zajimaveho na Šumavě

10 nej Šumavy, TOP 10 zajímavostí na ŠumavěNejvyšší hora Šumavy. Nejvyšší horou Šumavy, resp.Největší ledovcové jezero.Největší rašelinné jezero na ŠumavěNejvětší vodní plocha Šumavy.Nejvyšší šumavský vodopád.Největší jeskyně Šumavy.Největší šumavský prales.Nejvýše položený hrad Šumavy i ČR.

Co musíte vidět na Šumavě

20 tipů na nejkrásnější místa Národního parku ŠumavaJezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava.Amálino údolí na ŠumavěKlostermannova vyhlídka u SrníLuzenské údolí na ŠumavěHora Svaroh na ŠumavěNaučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy.Boubínské jezírko.Otevřené dveře na vrcholu Pancíře na Šumavě

Kde přespat na Šumavě

Nouzová nocoviště v Česku fungují jenom na Šumavě. Přenocovat v klidu a bez pokuty můžete na těchto místech: Hůrka, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný či Nové Údolí. Nejnovější nocoviště, v pořadí již sedmé, správa parku vybudovala v jižní části rezervace, necelé dva kilometry od Plešného jezera.

Kam na Šumavě bez lidí

Podle vedoucího informační a strážní služby šumavského parku Adama Diviše je však trend spíše opačný: existuje jen několik opravdu silně navštěvovaných míst, například šumavská jezera, Prameny Vltavy, okolí řeky Vydry od Antýglu po Čeňkovu Pilu nebo Poledník a Březník.

Kdy se jede Rallye Šumava

Tato rally samozřejmě patří do seriálu MČR v rally, a to už několik dlouhých let, povrchem je výhradně asfalt. Vše se uskuteční během víkendu 21. – 23. dubna 2023.

Jak vznikl název Šumava

Název Šumava pochází od praslovanského slova šuma, což znamená hvozd, hustý les. Německá (nikoli rakouská) strana bývá někdy také nazývána Bavorský les (Bayerischer Wald), popř. Zadní bavorský les (Hinterer Bayerischer Wald).

Co dělat na Šumavě když prší

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu ŠumavaŠumavské bylinné lázně v Parkhotelu.Sklárna Annín na ŠumavěMuzeum Volary – expozice v alpském doměKostel sv.Pavilon skla Klatovy.Česko-bavorské informační centrum národních parků Šumava.Vlastivědné muzeum Dr.Muzeum Lamberská stezka na zámku v Žihobcích.

Kam jít spát pod Sirak

Platí, že pod širákem můžete přespat téměř kdekoliv. Bivakování je dovolené dokonce i v národním parku či chráněné krajinné oblasti. Protože v národních parcích nesmíte scházet ze značených tras, přespěte poblíž turisticky značené cesty. Kdybyste se „utábořili” jinde, porušíte zákon a hrozí vám pokuta.

Kde přespat v přírodě

V takřka jakémkoliv lese můžete jednu noc přespat (bivakovat pod širákem), pokud po vás ráno nezůstane ani smítečko. Tak praví české zákony. Povolený máte spacák nebo třeba hamaku a některé prameny uvádí i malý stan. Takto můžete přespat v chráněných oblastech a rezervacích (v rámci turistických tras).

Kdo vyhrál Rallye Šumava 2023

Rallye Šumava Klatovy – vítězové Rely Šumava / Reli Šumava

Vítězové Rally Šumava Klatovy – historie
Ročník Posádka Auto
2023 Václav Pech / Petr Uhel Ford Focus RS WRC '06
2022 Jan Kopecký / Jan Hloušek Škoda Fabia Rally2 evo
2021 Jan Kopecký / Jan Hloušek Škoda Fabia Rally2 evo

Kde se pojede Stredoevropska rally

Středoevropská rallye odstartuje v Praze a poté se přesune na náročné rychlostní zkoušky do jihozápadní části České republiky, Rakouska a Dolního Bavorska, konkrétně do okresů Freyung-Grafenau a Pasov. Cíl rallye bude v Pasově.

Kam s malými dětmi na Šumavě

30 tipů kam s dětmi na ŠumavěTřístoličník s dětmi i s kočárkem.Povydří – z Antýglu na Turnerovu chatu.Hradlový most Rechle.Březník s výhledem na Luzenské údolíBučina – hotel Alpská vyhlídka a vodní kolo.Pramen Vltavy.Jezerní slaťRozhledna Zadov.

Kam za zvířaty na Šumavě

Návštěvnické centrum s pozorovací obůrkou je tak jediným místem Národního parku Šumava, kam můžete za zvířaty zavítat (správa NP zrušila od roku 2020 zimní pozorování jelenů v přezimujících obůrkách u Srní, Borové Lady a na Jeleních vrších.

V čem spát ve spacáku

7) Určitě je lepší se do dobrého spacáku moc nenavlíkat. Jen dlouhý triko, spodky, ponožky a čepici (čepice je hodně důležitá, hlavou odchází hodně tepla) Když je člověk hodně zmrzlý, tak si může třeba nechat péřovou bundu.

Co si sbalit pod širák

V podstatě jde pouze o základní vybavení na spaní: spacák, karimatka, případně jejich alternativa, jako je například hamaka. Pokud ponesete větší batoh, může se vám hodit i nějaké vybavení na vaření, abyste si ráno mohli ke krásnému výhledu udělat třeba dobrou kávu nebo čaj.

Kde si můžu postavit stan

Kde smíte přespat

Jinak podle rozumného uvážení prakticky kdekoli, kde je vlastníkem stát nebo obec. I tady ale platí výjimky. V některých národních parcích jsou určená místa k nouzovému přenocování. Znamená to, že tam můžete přespat pod širákem, když vás zastihne tma, ale jinak žádné zdržování.

Kde kempovat v přírodě

Bivakování žádný český zákon nezakazuje a podle ústavy platí, že co není výslovně zakázáno, to je povoleno. Na celtě ve spacáku tedy můžete přespat, kdekoli se vám zlíbí. Včetně národních parků, přírodních rezervací a dalších chráněných území.

Kde bude WRC 2023

“ Dr. Harald Hertz, prezident Rakouské federace motoristického sportu AMF: „Jsme rádi a hrdí na to, že můžeme v roce 2023 představit FIA WRC v Rakousku. Vášeň pro motoristický sport má v Rakousku dlouhou tradici.

Co si vzít na spaní pod širákem

V podstatě jde pouze o základní vybavení na spaní: spacák, karimatka, případně jejich alternativa, jako je například hamaka. Pokud ponesete větší batoh, může se vám hodit i nějaké vybavení na vaření, abyste si ráno mohli ke krásnému výhledu udělat třeba dobrou kávu nebo čaj.