Kde pěstovat křen
Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.
Archiv
Jak a kdy sázet křen
Jednoleté pěstování křenu
Vysazujeme boční kořeny na podzim sklizených konzumních kořenů. Mají být 20-25 cm dlouhé, rovné a mohou být tenké jen jako tužka. Před výsadbou z nich ve střední části odrhneme tenké kořínky a pupeny a vysazujeme je šikmo do mělčích brázd.
Jak pěstovat křen v květináči
Půda by měla být humózní a stále vlhká. V případě pěstování v nádobě je tedy zapotřebí rostlinu občas zalít. Nádoba nesmí být mělká. Čím hlubší a širší květináč bude, tím lépe.
Archiv
Jak se starat o křen
Jak o křen pečovat
Křen potřebuje dostatek vláhy a živin. V suchých obdobích je potřeba jej opravdu hodně zalévat, jinak bude mít slabé kořeny a štiplavou chuť. Dále je potřeba během června odhrábnout zeminu kolem kořenových řízků a odstranit všechny postranní kořínky. Poté zeminu zase přihrábneme.
Jak najít křen
Ve volné přírodě ČR roste křen selský nejčastěji v hlubokých půdách na vlhkých i polostinných místech, nejčastěji podél vodních toků nebo nádrží, kde jsou v půdním profilu silné nánosy výživného bahna. Zmíněné druhy křene se liší velikostí květů, plodů (šešulek) a kořene.
Kdy se kope křen
Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.
Co je podobné křenu
Topinambury jsou vytrvalé a podobně jako křen mají tendenci šířit se nekontrolovaně po zahradě – je proto vhodné hlízy v zemi ohradit. Topinambury se sklízí na podzim a v zimě, pokud není zmrzlá půda. Z jedné rostliny sklidíte až 1,5 kg hlíz.
Na co je dobrý křen
Léčivé účinky křenu:
Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.
Kdy na křen
Odpověď: Křen sklízejte pozdě na podzim, po odumření listů (v říjnu až listopadu). Křen opatrně vyryjte, z postranních kořenů si připravte řízky na další rok. Ve vlhkém písku v chladném sklepě vydrží několik měsíců.
Kde roste křen
Je přirozeně rozšířen v Evropě a Asii. Křen selský je pěstován jako pochutina a rozšířil se i do dalších netropických oblastí Eurasie, severní Afriky, Severní Ameriky i na odlehlý Nový Zéland. V České republice roste pouze jediný druh, křen selský.
Proč jíst křen
Léčivé vlastnosti:
Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.
Co se hodí ke křenu
Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu. V hrnci rozpustíme máslo, které zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a přidáme trochu mléka, osolíme, opepříme a za stálého míchání provaříme.
Jak zjemnit křen
Zjemnit ho můžete přidáním zakysané smetany nebo povařením v mléce. Pokud se vám nepodaří spotřebovat celý křen, nesmutněte. Můžete ho nastrouhat do hořčice, nebo zabalit do vlhkého plátýnka a umístit do spodní části lednice. Důležité je, aby nevyschnul.
Jak uchovat křen na zimu
Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.
Na co je zdravý křen
Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu. V malých dávkách navíc křen povzbuzuje chuť k jídlu a činnost trávicí soustavy, usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek.
Jak se dá využít křen
Křen se používá často jako příloha k ovaru, uzeninám a pečenému masu. Upravuje se různými způsoby. Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí.
Jak nejlépe uchovat křen
V chladu: Několik dnů ho můžeme uchovat v misce v chladnu, ale brzy začne vysychat. Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice.
Co s nastrouhaným křenem
Nastrouhaný křen, který jste si dali do uzavíratelné nádoby, může mít spoustu následujících využít. Buď ho můžete pojídat syrový, zavařit, nebo ho zamrazit, což je nejrychlejší způsob. Pro mražení stačí křen zakápnout citronovou šťávou či octem proti zčernání a dát do igelitového sáčku nebo dobře těsnící nádoby.
Na čem strouhat křen
Nejprve křen omyjte a okrájejte slupku. Poté vezměte struhadlo a nastrouhejte křen najemno. Využít můžete i robot, strouhání bude pro vás jednodušší. Po strouhání si, ale dávejte pozor, až budete robota otevírat, křen má totiž opravdu silné aroma.
Jak udržet křen
Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice. Takto křen vydrží velmi dlouho svěží.
Co léčí křen
Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Preventivně chrání před rakovinou trávicího ústrojí.