Na co se rozpadla Osmanská říše
Osmanská říše byl stát existující v letech 1299 až 1922. Po celou dobu jeho trvání zde vládla dynastie Osmanů, která původně v Anatolii vybudovala rozsáhlý státní útvar s absolutistickou formou vlády a sunnitskou formou islámu jakožto státním náboženstvím.
Kdo jsou Osmani
Osmanští Turci, jejichž vládnoucí sultáni odvozovali svůj původ od zakladatele dynastie Osmana, zahájili svůj vpád do Evropy v roce 1354 dobytím přístavní byzantské pevnosti Gallipoli u průlivu Dardanely. Tím získali základnu a jakýsi odrazový můstek pro své další výpady na evropské území.
Kdy se rozpadla Osmanská říše
Zrušení Osmanské říše a sultanátu prosadil v tureckém parlamentu 1. listopadu 1922 Mustafa Kemal Paša, který je známější pod čestnou přezdívkou Atatürk (Otec Turků). Turecký nájezdník byl ve své době postrachem a pro naše předky i symbolem krutosti.
Archiv
Kde je Osmanska říše
V době smrti Selima I. tedy osmanská říše ovládala téměř celou jihovýchodní Evropu, Malou Asii, Levantu, pobřeží Černého moře, Egypt, část Arábie a Alžír, čímž se stala přední evropskou velmocí, která dále po několik století ovlivňovala i politický vývoj Evropy.
Jak se jmenuje hlavní město Turecka
AnkaraTurecko / Hlavní městoAnkara je od roku 1923 hlavní město Turecka. Nachází se zhruba uprostřed země v kopcovité krajině severozápádní části Anatolské plošiny. Žije zde přibližně 5,50 milionu obyvatel. Wikipedie
Kdo stál v čele Osmanské říše
Ovládnuta byla i Makedonie, Bulharsko bylo podmaněno v roce 1393. Turci pořádali nájezdy a přepady, obyvatelé museli platit dávky a někteří se dostali do otroctví. V čele Osmanské říše stál sultán, jenž byl hlavou světské i církevní moci. Základem říše byl islám.
Kdo to byl janičáři
janičárský, z tureckého يڭيچرى, yeni çeri janyčari – nové vojsko) byli příslušníci elitní pěchotní jednotky osmanské armády, tzv. janičárů (existující mezi lety 1330–1826), rekrutovaných z nemuslimského (křesťanského) obyvatelstva Osmanské říše, především z řad Slovanů na Balkáně.
Kdo bojoval v bitvě u Moháče
Bitva u Moháče bylo rozsáhlé vojenské střetnutí mezi vojsky uherského a českého krále Ludvíka Jagellonského s osmanskou armádou vedenou sultánem Süleymanem I., později zvaným Nádherný, jež se odehrálo 29. srpna 1526.
Co se v Turecku nesmí dělat
Co se nesmí v Turecku
Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.
Jak se Turci chovají k ženám
Mladým ženám není doporučeno, aby se ve večerních hodinách pohybovaly bez doprovodu. Ženy by se také neměly mimo turistická letoviska oblékat nevhodně, příliš vyzývavé oblečení by mohlo u místních obyvatel vyvolat nežádoucí reakci. Na veřejnosti by měly mít ženy alespoň zahalená ramena a muži dlouhé kalhoty.
Kdo to byli Turci
Turci (turecky Türk, pl. Türkler) jsou turkická etnická skupina, která žije převážně v Turecku a bývalých územích Osmanské říše jako např. na Balkánském poloostrově (více než 1 milion), na Kypru, v Gruzii, Řecku, Iráku a Sýrii.
Kde zemřel Ludvík Jagellonsky
29. srpna 1526, Moháč, MaďarskoLudvík Jagellonský / Úmrtí
Proč došlo k bitvě u Moháče a jak dopadla
Dne 29. srpna 1526 se odehrála bitva u Moháče, v níž muslimská invazní armáda vedená osmanským sultánem Sulejmánem I., zvaným Nádherný, porazila koalici křesťanských vojsk a začala poté dobývat území uherského království. Při útěku z bitvy zahynul také český, uherský a chorvatský král Ludvík Jagellonský.
Jaké plavky do Turecka
Pokud jedete do Turecka na letní dovolenou, tak rozhodně si nezapomeňte přibalit plavky. Když si vezmete dvoje plavky, nic tím nezkazíte. Jedny se Vám mohou sušit, mezitím co druhé budete mít na sobě a budete se v nich moci opalovat.
Co je zakázané v Turecku
Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.
Na co si dát pozor při cestě do Turecka
Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.
Kdo se utopil v bahně
Dne 29. srpna 1526 bylo uherské vojsko rozdrceno v bitvě u Moháče. Ludvík se po prohrané bitvě na útěku utopil v bažinách kolem Moháče. Jeho tělo bylo pohřbeno ve Stoličném Bělehradě do královské hrobky, vedle svých rodičů.
Kdo je král dítě
Ludvíka Jagellonského nechal otec korunovat uherským králem už v jeho dvou letech. O rok později mu nasadil na hlavu korunu českou. Ludvíkovi bylo devět a půl roku, když otec zemřel a on se měl ujmout vlády. Říkalo se mu Král Dítě.
Kdo zemřel u Mohace
Král Ludvík při útěku utonul v bažinách, Pál Tomori a Jiří Zápolský padli také. Celé střetnutí trvalo sotva tři hodiny a skončilo jasným vítězstvím Turků, přestože ztráty byly na obou stranách skoro stejné, okolo 16 000 mužů.
Kdo bojoval v bitvě na Bílé hoře
Ovlivnila Evropu na stovky let. Před čtyřmi sty lety, 8. listopadu 1620, se na Bílé hoře poblíž Prahy střetlo vojsko českých stavů se spojenými armádami Katolické ligy a císaře Ferdinanda II. Půldruhé hodiny trvající bitva zpečetila osud protihabsburského povstání a ukončila první fázi třicetileté války.
Co se nesmí vozit do Turecka
Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.
Jak zemrel Ludvík Jagellonsky
Dne 29. srpna 1526 bylo uherské vojsko rozdrceno v bitvě u Moháče. Ludvík se po prohrané bitvě na útěku utopil v bažinách kolem Moháče. Jeho tělo bylo pohřbeno ve Stoličném Bělehradě do královské hrobky, vedle svých rodičů.
Kdo zemřel v bitvě u Moháče
Křesťanské vojsko bylo přemoženo, rozehnáno, zoufale a marně bojovaly už jen jeho zbytky. Král Ludvík při útěku utonul v bažinách, Pál Tomori a Jiří Zápolský padli také. Celé střetnutí trvalo sotva tři hodiny a skončilo jasným vítězstvím Turků, přestože ztráty byly na obou stranách skoro stejné, okolo 16 000 mužů.
Co se stalo 8 listopadu 620
Bitva na Bílé hoře (německy Schlacht am Weißen Berg), svedená v neděli 8. listopadu 1620 v blízkosti Prahy, byla bitva třicetileté války. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy.
Kdo vyhrál 30 letou válku
Válka skončila uzavřením vestfálského míru v roce 1648; z tohoto míru nejvíce získaly protestantské státy a Francie.