Kdo rozhoduje o pracovním úrazu
O pracovním úrazu, stejně jako o rozsahu případného odškodnění, rozhoduje výhradně zaměstnavatel, nikoliv tedy například lékař. Pokud se závěry zaměstnavatele nesouhlasíte, je zapotřebí se svých nároků domáhat.
Kdo vyhotovuje záznam o úrazu
Záznam o úrazu vyhotovuje zaměstnavatel úrazem postiženého zaměstnance neprodleně, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl.
Co delat v pripade pracovního úrazu
Stane-li se vám, jako zaměstnanci, pracovní úraz, a jste-li toho schopni, musíte to ihned a bezodkladně nahlásit svému nadřízenému. To platí i při sebemenším zranění, které nemusíte považovat za důležité. Zaměstnavatel má právo vás nechat okamžitě podrobit testu na alkohol a drogy.
Archiv
Jak se postup při pracovním úrazu
Zaměstnanec je povinen svůj pracovní úraz bezodkladně oznámit svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci, pokud mu to zdravotní stav dovolí. Pokud je zaměstnanec svědkem pracovního úrazu jiného zaměstnance či úrazu jiné fyzické osoby, má povinnost tuto skutečnost také oznámit a spolupracovat při objasňování příčin úrazu.
Archiv
Kdy sepsat záznam o úrazu
Záznam o úrazu zaměstnavatel sepisuje bezprostředně po úraze, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl. Shrnují se v něm výsledky šetření každého úrazu, které musí být zahájeno hned po úrazu, jakmile se zaměstnavatel o něm dozví.
Jak dlouho se vyplácí bolestné
Náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost by Vám měl zaměstnavatel proplatit nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na náhradu mzdy. Bolestné by Vám mělo být vyplaceno po ukončení léčby a uplatnění u zaměstnavatele.
Kdy musí být sepsán záznam o úrazu
Zápis provádí nejblíže nadřízený pracovník zraněného. o pracovních úrazech, u nichž nastala pracovní neschopnost delší než 3 kalendářní dny, musí být sepsán ZÁZNAM O ÚRAZU, a to nejpozději do 5-ti pracovních dnů po oznámení pracovního úrazu. záznam o úrazu je sepsán vždy v jednom originále a minimálně 4.
Jaká práva má zaměstnanec při pracovním úrazu
Podle zákoníku práce je pracovním úrazem každý úraz, ke kterému dojde při plnění pracovních úkolů nebo s nimi přímo souvisí. V tomto případě má zaměstnanec nároky na náhradu škody, bolestné a náhradu škody za ztížení společenského uplatnění.
Kdo je povinen sepsat záznam o pracovním úrazu
Záznam o pracovním úrazu je dokument, který má zaměstnavatel povinnost vypracovat v případě, že na pracovišti dojde k úrazu, jehož následkem je pracovní neschopnost delší jak tři kalendářní dny nebo smrt zaměstnance.
Kdy vzniká nárok na bolestné
Když utrpíte pracovní úraz se zraněním, pak vzniká obvykle právo na odškodnění bolestného. Čím závažnější zranění zaměstnanec utrpí pracovním úrazem, tím vyšší je zpravidla odškodnění bolestného.
Jak se vyplácí mzda při pracovním úrazu
Při pracovním úrazu má poškozený zaměstnanec nárok na náhradu ztráty na výdělku neboli náhradu ušlé mzdy, a to ve výši rozdílu mezi mzdou, kterou dosahoval před úrazem, a nemocenskou. Nárok zaměstnance vzniká každý měsíc a zaměstnavatel je povinen mu doplácet mzdu tak, aby to na svém rozpočtu vůbec nepoznal.
Kdy se sepisuje záznam o úrazu
Záznam o úrazu zaměstnavatel sepisuje bezprostředně po úraze, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl. Shrnují se v něm výsledky šetření každého úrazu, které musí být zahájeno hned po úrazu, jakmile se zaměstnavatel o něm dozví.
Kdo určuje výši bolestného
276/2015 Sb. Hodnota jednoho bodu je 250,- Kč. Odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění se stanoví tak, že ošetřující lékař určí bodové ohodnocení zranění nebo trvalého následku a určený počet bodů se vynásobí hodnotou jednoho bodu.