Kdo řekl Šťastná to žena?

Kdo vypráví babičku

Myslivec vypráví Viktorčin životní příběh.

V jakém roce se odehrává Babička

v díle Boženy Němcové "Babička" vzpomíná Božena Němcová v idealizované podobě na své mládí. Děj se tedy odehrává v první polovině 19. století s tím, že některé vzpomínky babičky odkazují na konec 18. století (např.

Co měla Babička v truhle

"Až jednou mi připomeňte, pak vám to povím," odpověděla jí babička. Mimo tyto věci měla babička v přítruhlíčku dva růžence dotýkané, fábory k čepcům a mezi tím vždy nějaký pamlsek pro děti. Dole v truhle leželo babiččino prádlo a šatstvo.

Jak vypadala Babička

Charakteristika hlavních postav: Babička – zidealizovaná osoba – moudrá, zručná a milující, vždy ochotná každému pomoci a poradit, pracovitá, silně věřící, drží se zvyků Barunka – babiččina nejoblíbenější vnučka, nejstarší, poklidná, poslušná, vidí v babičce vzor. Jan a Vilém – divocí a zlobiví bratři Barunky.
Archiv

Kdo je Viktorka v babičce

Byla dcerou chalupníka a jmenovala se Židová. Pověst, že se zamilovala do vojáka, otěhotněla, zabila své dítě a zešílela, se zřejmě zakládá na pravdě. Svoje dítě neutopila v řece, jak napsala Barbora Němcová v Babičce, ale shodila do rokle.

Jak zemřela Viktorka

Jak je v knižní podobě chmurný osud Viktorky, tak neslavný je i konec této postavy. Němcová nechala Viktorku jako mladou dívku zemřít po úderu blesku. Skutečná Viktorie Židová ale spisovatelku přežila o 6 let. Sešlou žebračku a bezdomovkyni nalezli mrtvou v lesní jeskyňce u Červené Hory ve věku nedožitých 77 let.

Jak se jmenovala Babiččina vnoučata

Je nedílnou součástí a symbolem Babiččina údolí. Postavy na sousoší představují babičku (Magdalénu Novotnou) s vnoučaty Barunkou, Vilémem, Janem, Adélkou a psy Sultánem a Tyrlem.

Kdy zemřela Viktorka

Před 150 lety, 17. října 1868, zemřela Viktorka Židová, jejíž osud popsala v postavě Viktorky od splavu Božena Němcová v Babičce. Polomrtvou šestasedmdesátiletou choromyslnou žebračku Viktorku tehdy nalezl Josef Kaněra ze Zlíče na svém pozemku v malé jeskyňce v dubině pod Žernovem na Náchodsku.

Kdo hrál Viktorku v babičce

V roce 1971 dostala velkou nabídku z Barrandova. Režisér Antonín Moskalyk v novém zpracování Babičky od Boženy Němcové svěřil Libuši Geprtové roli bláznivé Viktorky.

Kdo je Viktorka v Babičce

Viktorie Terezie Židová (9. června 1792 Červená Hora – 17. října 1868 Červená Hora) byla podkrkonošská žebračka, která inspirovala spisovatelku Boženu Němcovou k napsání postavy Viktorky ve svém románu Babička.

Kdo hrál Viktorku v Babičce

V roce 1971 dostala velkou nabídku z Barrandova. Režisér Antonín Moskalyk v novém zpracování Babičky od Boženy Němcové svěřil Libuši Geprtové roli bláznivé Viktorky.

Která herečka hrála Viktorku

Libuše Geprtová
Významné role Viktorka v Babičce (1971) Polana v Hordubalovi (1979) Anežka ze Schauenburka v Královském gambitu (1974) Frosina v Lakomcovi (1978) Lída v seriálu Plechová kavalerie (1979) mamienka v Pasáčkovi z doliny (1983) vdova Morousová v Četnických humoreskách (díl Vdavky za všechny prachy, 1997)

Kdo hrál babičku ve filmu Babička

Obsazení filmu Babička

Jarmila Kurandová .. babička [81]
Květa Fialová .. paní kněžna [41]
Magda Vášáryová .. Hortensie [22]
Petr Čepek .. černý myslivec [30]
Jan Hrušínský .. Orlík [16]

Kdo hrál divou baru v babičce

Před studiem herectví na DAMU dala přednost praxi. V roce 1971 dostala velkou nabídku z Barrandova. Režisér Antonín Moskalyk v novém zpracování Babičky od Boženy Němcové svěřil Libuši Geprtové roli bláznivé Viktorky.

Jak končí Divá Bára

Její přestrojení však bylo odhaleno a Báře byl uložen krutý trest – musela přespat na hřbitově v kostnici. Ráno ke hřbitovu přišel myslivec a dozvěděl se, co se Báře stalo. Myslivec se Báře přiznal, že ji miluje, a požádal ji o ruku. Bára se tak ze hřbitova vrátila šťastná, se svým budoucím mužem.

Jak zemřela matka Dive bary

Když byla Bára ještě maličká (v kolébce), maminka Báry se něčeho velmi polekala a zůstala v mdlobách ležet na zemi. Pověrčiví sousedé prohlásili, že dům navštívila polednice. Od té doby maminka byla nemocná a po několika letech zemřela. Pastýř Báru vychovával sám.

Kdo byla panna Pepinka

“ — Také panna Pepinka, sestra pana faráře, byla hodná. Ona velkých řečí s Bárou nenadělala, ačkoli se sousedkami ráda mnoho mluvila, ale vždy jí dala veliký kus chleba s medem nebo buchtu k svačině, větší než Elšce.

Proč se Báře říkalo dívá

Divá se jí říkalo, protože měla neobyčejně velkou sílu, černé dlouhé vlasy, modré velké oči . Její kamarádkou byla Elška, která se musela ve dvanácti odstěhovat do Prahy, aby se naučila dobrému chování. Tři roky uplynuly a Bára čekala až se Elška vrátí.