Kdo zakládal vesnice ve středověku
Osady nemívaly více jak 10 domů a 20 až 50 obyvatel. Obývali je příslušníci jednoho rodu – velkorodiny (rodové občiny), kteří dědili půdu a obydlí z generace na generaci. Podle těchto svobodných sedláků–dědiců vzniklo i obecné označení vesnic jako dědin. Obdělávání půdy bylo nejdříve společné.
Archiv
Jak žili lidé ve středověku
Lidé tak pracovali čtyři až pět dnů v týdnu. V noci se pracovat nesmělo, jednak protože byla tma, ale také protože by se mohlo jednat o nekalou řemeslnou konkurenci. Bohatší měšťané a obchodníci zase pracovali pouze dopoledne, jen pár hodin. Práce byla stejně důležitá jako společenský život či čas strávený s rodinou.
Jak vypadala vesnice ve středověku
Prvními formami osídlení byly zřejmě rozptýlené rodové dvorce, z nichž se poté tvořily rodové vsi, které vypadaly jako shluky stavení obklopující centrální prostor, společně ohrazené a uzavřené branou. V tomto období na našem území žilo asi 350 tisíc obyvatel a hustota osídlení byla tedy asi 4 obyvatele na 1 km2.
Archiv
Kdy skončil středověk
Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453, případně objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492, či zveřejněním 95 tezí Martinem Lutherem roku 1517. Pojem tedy pokrývá zhruba deset století lidské, zejména ovšem evropské historie.
Jaká byla městská privilegia
Panovníci městům udělovali privilegia (výsady), jež zahrnovala např. právo pořádat trhy (trhové), vařit pivo (várečné), právo mílové (v okruhu jedné míle od města se nesměl usídlit cizí řemeslník), právo hrdelní, právo obehnat město hradbami (hradební).
Jak vzniká město
Častěji byla města zakládána na místech bývalých řemeslnických nebo obchodních osad ležících u významných míst – brody, podhradí, klášter, křižovatky cest). Poslední variantou bylo založení města „na zeleném drnu“, tedy dosud neosídleném místě.
Co nám prinesl středověk
Snad nejznámějším a nejtypičtějším příkladem může být příběh Tristana a Isoldy: láska zakázaná, společensky nepřípustná, stavící se proti manželskému svazku a odehrávající se mimo něj, láska tragická končící smrtí a spojením milenců až mimo tento svět.
Kdo žil ve 14 století
století žily osobnosti jako benátský cestovatel Marco Polo (1254–1324), italský básník Dante Alighieri (1265–1321), český mučedník Jan Nepomucký (1340–1393), italský básník Francesco Petrarca (1304–1374), italský básník Giovanni Boccaccio (1313–1375), stavitel Petr Parléř (1332–1399) a anglický filozof Jan Viklef (1320 …
Co je po středověku
století) Pozdní středověk a přechod k novověku (15. – 16. století)
Kde žili Židé ve středověku
v Babylonii, Egyptě a postupně se začínají vytvářet i židovské komunity v západní Evropě a v severní Africe. V 10. století žilo nejvíce Židů ve té době muslimském Španělsku, kde požívali mnoho výsad a podíleli se na kulturním i vědeckém rozvoji tehdejší společnosti.
Čím začal novověk
Novověk je označením dějinné epochy v evropských i mimoevropských oblastech. Za symbolický počátek novověku se nejčastěji považuje rok 1492, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku.
Kdo žil ve mestech
Společnost středověkých měst se skládala z občanů plnoprávných, kteří vlastnili ve městě dům, střední vrstvy – řemeslníci a obchodníci, a chudiny – dělníci, žebráci. V oddělených částech města, ghettech, žili Židi. Různorodost obyvatel středověkých měst a jejich odlišné postavení byly zdrojem společenského napětí.
Kdo byli Kramáři
Kramáři – prodávali zboží přímo spotřebitelům. Střední vrstva byla zaměstnána u kupců, řemeslníků (tovaryši, učni), nebo jako služebnictvo, čeledínové a nádeníci vykonávající příležitostnou a často těžkou práci za nejnižší mzdy. Měli jen omezená práva.
Co musí mít městys
Nové znění § 3 zákona č.
Obec, která má alespoň 3000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Kdo žil ve městech
Společnost středověkých měst se skládala z občanů plnoprávných, kteří vlastnili ve městě dům, střední vrstvy – řemeslníci a obchodníci, a chudiny – dělníci, žebráci. V oddělených částech města, ghettech, žili Židi. Různorodost obyvatel středověkých měst a jejich odlišné postavení byly zdrojem společenského napětí.
Kdy byl rány Stredovek
Jako raný středověk označují historici období evropských dějin od 5. do 11. století, někdy bývá rozlišováno ještě přechodné období od antického starověku ke středověku (4.
Jak se říká středověké společnosti
Podle latinského výrazu pro léno – feudum se celý systém i středověká společnost označují jako feudální.
Co se stalo v roce 1347
Když byl 4. září roku 1347 korunován jedenatřicetiletý Karel IV. českým králem a jeho manželka Blanka z Valois se stala českou královnou, věděla o tom celá Praha. Poddaní nového českého krále přihlíželi slavnostním průvodům a jejich pozornosti neušla ani přítomnost všech tehdejších důležitých šlechticů nebo biskupů.
Jak Delime dějiny
Historie lidstva se obvykle dělí na pět období: pravěk, starověk, středověk, novověk a období dějin nejnovějších, tzv. soudobých, sahajících až do současnosti.
Kde bydleli Židé
Populace
země | židovská populace | celková populace |
---|---|---|
Spojené státy americké | 5 300 000 | 301 469 000 |
Izrael | 5 393 400 | 7 116 700 |
Evropa | 2 000 000 | 710 000 000 |
Francie | 494 000 | 64 102 140 |
Jak vznikl antisemitismus
Moderní evropský antisemitismus má původ v pseudovědeckých teoriích 19. století, které označovaly židy za semitskou podskupinu. Semité se podle myšlení mnoha tehdejších evropanů zcela lišili od Árijců nebo Indoevropanů a nikdy se s nimi nesmísili.
Co se stalo v novověku
Novověk je možné rozdělit na dvě etapy – raný a vrcholný. Počátky novověku bývají spojovány s objevením Ameriky (1492) a počátkem reformace církve (1517). Důležitým mezníkem ve vývoji lidstva je však také vynález knihtisku (kolem r. 1450), někteří badatelé vidí počátek nového věku právě v této události.
Kdy je konec novověku
století či na začátek 20. století (konec první světové války roku 1918). V širším pojetí se však lze setkat i s vymezením 1492 až současnost, považujícím moderní dějiny za součást novověku.
Co to je Rychtář
Rychtář neboli šulc, fojt nebo šoltys (v listinách i richter nebo iudex) byl v období středověku představeným městské či vesnické obce (obdoba dnešního starosty). Během 15. a 16. století se obsah funkce změnil, od roku 1547 v městě dosazený královský rychtář reprezentoval jen zájmy panovníka.
Kdo žil na zámku
V každém středověkém hradu žil jeho pán a majitel. Mohl to být buď král, nebo královna se svou rodinou, či nějaký jiný šlechtic, kterému s péčí o království pomáhali úředníci a jeho moudří rádci. O urozené obyvatele hradu se staralo služebnictvo a hlavní správce hradu – purkrabí.