Kdo kontroluje lékaře
Kontrola disciplinárních orgánů ČLK
Dohled nad činností disciplinárních orgánů OS ČLK provádí centrální disciplinární orgány. Nad činností revizních komisí OS ČLK dohlíží revizní komise ČLK, případně čestná rada ČLK.
Archiv
Jak podat stížnost na nemocnici
Komu mám stížnost poslat (1) Stížnost podejte nejprve poskytovateli zdravotních služeb, tedy řediteli nemocnice nebo přímo lékaři (pokud jde např. o praktického lékaře, zubaře nebo jiného odborníka). Poskytovatel stížnost musí vyřídit do 30 dnů, v odůvodněných případech do 60 dnů.
Archiv
Co se stane kdyz nemám praktickeho lekare
Zákon mluví jasně: mít praktického lékaře není vaše povinnost ale právo. Pokud se u žádného lékaře nezaregistrujete, nikdo vám vaše rozhodnutí nemůže vymluvit.
Jak podat žalobu na lékaře
Napište dopis lékaři, v něm popište, co způsobil, přiložte sepsaný dokument, vyzvěte ho k zaplacení nákladů na léčení, případně nákladů na soudního znalce, ušlé mzdy – prostě požádejte o mimosoudní vyrovnání. Do dopisu dejte termín, do kdy počkáte na odpověď. Většinou to bývá tak měsíc. Pak podejte žalobu.
Kam podat stížnost na lékaře
Na postup lékaře v nemocnici lze podat stížnost řediteli zařízení. Pokud si chce pacient stěžovat nejen na jednotlivce, ale na postup celé nemocnice, může se obrátit na zřizovatele daného zařízení. U velkých fakultních nemocnic je to stát, tedy ministerstvo zdravotnictví.
Jak často může zaměstnanec chodit k lékaři
Ani právní předpisy nikde nestanoví počet návštěv u lékaře, pokud jde zaměstnanec k lékaři sám se sebou nebo s jiným rodinným příslušníkem. Pokud budete mít návštěvu potvrzenu od lékaře, musí Vás zaměstnavatel omluvit. Požadovat napracování zameškané doby není možné.
Jak napsat stížnost na doktora
Co uvést do stížnosti na lékařejméno, příjmení a kontakt na sebe,označení zdravotního zařízení a jméno a příjmení lékaře, na kterého si stěžujete,včetně jeho adresy,proč nesouhlasíte s postupem či chováním lékaře,popis události (anamnéza, postup, srovnání zdravotního stavu před a po události, chování lékaře…),
Kdy jít k praktickému lékaři
Pro přechod k praktickému lékaři pro dospělé není striktně stanovena jedna věková hranice, běžně k přeregistraci dochází ve věku kolem 18 let. Platí ale pravidlo, že praktický lékař pro dospělé může mít zaregistrované pacienty od 14 let; praktický lékař pro děti a dorost maximálně do 19 let.
Kde si vyžádat zdravotní dokumentaci
žádejte ústně přímo na oddělení ošetřujícího lékaře nebo primáře. – Nahlížení do zdravotnické dokumentace a kopie většího rozsahu žádejte písemně ředitele nemocnice nebo prostřednictvím oddělení zdravotních pojišťoven nemocnice.
Kde mohu podat stížnost na lékaře
Se stížnostmi týkajícími se fungování a provozu ordinace vašeho lékaře se můžete obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která je současně smluvní pojišťovnou vašeho lékaře. V případě, kdy vám lékař naúčtoval něco, na co neměl nárok, nebo si vyúčtoval výkon, který ani neprovedl, měla by o tom zdravotní pojišťovna vědět.
Jak může zdravotník poškodit pacienta
Př. Zdravotník může jednotlivce poškodit na základě poskytnutí sporné informace, která prohlubuje pacientovu nejistotu a úzkost, demonstrováním pacienta medikům bez jeho souhlasu, absencí ohledu na stud nemocného atd.
Jak nahlásit doktora
Budete-li přesvědčeni o oprávněnosti svého rozhořčení i druhý den, obraťte se stížností nejprve na nadřízeného daného lékaře. Tím může být primář či primářka oddělení či ředitel daného zdravotnického zařízení. Stížnost můžete podat ústně či telefonicky, ale vždy má větší váhu podání písemné.
Jak se píše stížnost
Pokud chcete napsat dopis se stížností, je důležité, aby byl stručný a jasný. Začněte tím, že vysvětlíte, co se stalo, včetně toho, kdy, kde a jak se to stalo. Poté popište, jak problém ovlivnil vás nebo vaši firmu, a vysvětlete, jak byste chtěli problém vyřešit. Stížnostní dopisy lze zasílat e-mailem nebo poštou.
Jak dlouho můžu být u lékaře
Na lékaře má zaměstnanec právo, a proto není omezená doba, kterou může čerpat. Pozor: Bez ohledu na výše uvedené však platí, že pokud budete v pracovní době lékaře navštěvovat častěji, u zaměstnavatele to s největší pravděpodobností vzbudí nevoli.
Kdy mám nárok na lékaře
Obecně platí, že zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Přesná doba nezbytně nutná není zákonem stanovena, ale závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a také na čase cesty tam a zpět do zaměstnání.
Jak má vypadat stížnost
Stížnost má často podobu úředního dopisu, v němž pisatel vyjadřuje svou nespokojenost, výhrady, nesouhlas. Obsah stížnosti musí být věcný, jasný a přehledný. Na podporu svého rozhodnutí stěžovat si uvádí pisatel věcné argumenty (důvody). Jejich řazení může být přehledně uspořádáno například číslováním.
Kde si stezovat
Jak si stěžovat Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali.
Co může předepsat praktický lékař
Na západě mohou praktičtí lékaři předepisovat jakékoliv léky s výjimkou hyperdrahých léků, jako je například biologická léčba, které by měly zůstat v rukou specialistů,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Jak často chodit k obvodnímu lékaři
V 18 letech, resp. nejpozději při dovršení 19 let se musí každý zaregistrovat u praktického lékaře pro dospělé. VZP plně hradí preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za 2 roky (po uplynutí 23 měsíců). Měl by ji absolvovat každý člověk, i když nemá vůbec žádné zdravotní problémy.
Kdo má přístup ke zdravotnické dokumentaci
Kdo má právo na nahlížení do zdravotnické dokumentace Podle tohoto ustanovení má nárok na nahlížení do zdravotnické dokumentace pacienta pochopitelně sám pacient, dále jeho zákonný zástupce a také jeho opatrovník.
Kdo platí výpis ze zdravotní dokumentace
Tuto prohlídku a sní spojené další náklady (poplatek za výpis ze ZD, odborná vyšetření) hradí uchazeč o zaměstnání. Jakmile je uzavřen pracovní poměr, uhradí tyto náklady zaměstnavatel.
Co to je iatrogenní
Iatrogenní znamená způsobený lékařem (v širším slova smyslu i jiným zdravotníkem), jeho zásahem či jeho intervencí.
Co je to Iatrogenie
Iatrogenie znamená „lékařem způsobený“ (řecky iatros = lékař; genesis = vznik, gennan = tvořit). Tvar slova je převzat z řečtiny a jedná se o slovo složené. Základ tohoto termínu není opět řecký, ale latinský. Jedná se o výraz pro nemocného, churavého člověka – aegrotus.
Jak často lze měnit lékaře
Váš lékař by měl mít uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u níž jste pojištěn. Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce. Samotná změna lékaře není složitá. Navštívíte nového vámi vybraného lékaře a zeptáte se na možnou registraci.
Kdo podává stížnost
O stížnosti pro porušení zákona rozhoduje Nejvyšší soud České republiky. Stížnost pro porušení zákona je oprávněn podat pouze ministr spravedlnosti. Obviněný či poškozený sám ji tedy nemůže podat. Kterákoli fyzická či právnická osoba je však oprávněna iniciovat podnět k podání stížnosti pro porušení zákona.