Kdo je oprávněn zprostředkovávat spotřebitelský úvěr?

Kdo poskytuje spotřebitelské úvěry

Oprávnění k poskytování spotřebitelského úvěru mají banky a spořitelní úvěrová družstva (kampeličky), platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz a vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu.
Archiv

Jaké je oprávnění a omezení vázaného zástupce

Odpovědi (Jedná správná odpověď) Je oprávněn zprostředkovávat spotřebitelský úvěr na základě zápisu oprávnění do registru, zprostředkovává spotřebitelský úvěr pro více zastoupených na základě ústní nebo písemné smlouvy.

Co je to spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je půjčka poskytnutá spotřebiteli jako soukromé osobě. Úvěr může být neúčelový, ale může také sloužit k uhrazení závazků klienta nebo za účelem pořízení spotřebního zboží nebo služeb.

Co mi zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje

Co mi zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje předčasně splácet úvěry bez zbytečných sankcí. Tato úprava je důležitá nejen pro klasické spotřebitelské úvěry, ale také pro hypotéky. Od roku 2016 můžete splatit hypotéku i mimo období výročí smlouvy prakticky kdykoliv.

Kdo poskytuje úvěr

Poskytování úvěru patří mezi základní činnosti bank; je to hlavní položka jejich aktiv, která jim zajišťuje příjmy. Banky však nejsou jediné, kdo může úvěr poskytovat. Úvěry lze podmínit (tj. účelové úvěry), a to pořízením konkrétní věci, využitím určité služby atp.

Kdo muze poskytovat půjčky

Úvěr definuje zákon o spotřebitelském úvěru, zatímco půjčky řeší občanský zákoník. Proto také úvěry může poskytovat pouze subjekt s podnikatelským oprávněním, například banka. Půjčku může poskytnout v podstatě kdokoliv, protože se nemusí jednat pouze o půjčování peněz.

Které tvrzení o posouzení úvěruschopnosti spotřebitele není pravdivé

Povinnost posoudit úvěruschopnost spotřebitele se vztahuje pouze na poskytnutí nového úvěru, v případě navýšení celkové výše stávajícího spotřebitelského úvěru již takováto povinnost neexistuje.

Co je samostatný zprostředkovatel

Samostatným zprostředkovatelem se pro účely tohoto zákona rozumí ten, kdo je oprávněn zprostředkovávat pojištění nebo zajištění na základě oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele uděleného Českou národní bankou.

Co musíme dokládat při žádosti o úvěr

K žádosti o půjčku budete potřebovat dva doklady totožnosti a potvrzení o trvalém příjmu. Pokud již naším klientem jste a na běžný účet Vám chodí výplata, většinou nic dokládat nemusíte.

Jak rozlišujeme spotřebitelské úvěry

Spotřebitelské úvěry lze rozlišit na spotřebitelský úvěr na bydlení, spotřebitelský úvěr vázaný a jiný spotřebitelský úvěr. Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr předčasně splatit. Dále může spotřebitel odstoupit od smlouvy (pokud se nejedná o úvěr na bydlení) do 14 dnů bez udání důvodů od uzavření smlouvy.

Kdy může spotřebitel odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru jiném než na bydlení

Spotřebitel může od smlouvy o spotřebitelském úvěru jiném než na bydlení odstoupit bez uvedení důvodů ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření smlouvy. Samozřejmě, že v takovém případě musí pak vrátit i celou čerpanou částku.

Kdy se nemusí uvádět RPSN

Jsou však také výjimky: RPSN se nemusí uvádět, pokud je půjčka na nízkou částku do pěti tisíc korun nebo naopak nad osm set tisíc a nebo když se půjčuje na dobu kratší než tři měsíce. „Do solidní smlouvy se RPSN obvykle píše, i když to zákon nevyžaduje, protože je to něco jako cenovka půjčky.

Jaký je rozdíl mezi úvěrem a půjčkou

Čistě z právního hlediska je rozdíl především v tom, že předmětem úvěru jsou výhradně finanční prostředky, zatímco předmětem půjčky – přesněji zápůjčky – může být jakákoliv hmotná věc. Z hlediska klienta, který si jde do banky půjčit peníze, není mezi půjčkou a úvěrem de facto žádný rozdíl.

Kdo může žádat o úvěr

Žadatelem o hypoteční úvěr musí být obecně fyzická osoba starší 18- ti let a věk žadatele po celou dobu trvání úvěru nesmí překročit horní hranici 70 let (horní hranice se liší dle metodiky financující banky). Žádat o hypoteční úvěr může jak občan České republiky, občan členských států EU, tak i občané ostatních zemí.

Co musím splňovat abych dostal půjčku

Dobrý den, pro získání půjčky je třeba mít dostatečný příjem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznamy v registrech dlužníků.

Jaký je důsledek porušení povinností poskytovatele spotřebitelského úvěru posoudit úvěruschopnost spotřebitele

Podle § 87 odst. 1 zákona o spotřebitelského úvěru poskytne-li poskytovatel spotřebiteli spotřebitelský úvěr v rozporu s § 86 odst. 1 větou druhou, je smlouva neplatná. Spotřebitel může uplatnit námitku neplatnosti v tříleté promlčecí lhůtě běžící ode dne uzavření smlouvy.

Jaký je důsledek nesprávného posouzení úvěruschopnosti spotřebitele věřitelem

Nesprávné posouzení úvěruschopnosti – co se stane, když vás věřitel chybně posoudí Přímý důsledek nesprávného posouzení úvěruschopnosti spotřebitele věřitelem může být neplatnost úvěrové smlouvy. Podle zákona je totiž věřitel před poskytnutím úvěru povinen podrobně prověřit schopnost spotřebitele úvěr splácet.

Kdo má oprávnění zprostředkovávat pojištění nebo zajištění

ZoDPZ zavedl nové kategorie osob oprávněných zprostředkovávat pojištění, jsou jimi samostatný zprostředkovatel, vázaný zástupce, doplňkový zprostředkovatel a pojišťovací zprostředkovatel s domovským členským státem jiným, než je Česká republika (ZoDPZ již neupravuje činnost likvidátorů pojistných událostí).

Kdo je oprávněn zprostředkovávat pojištění nebo zajištění

Vázaný zástupce je oprávněn zprostředkovávat jak pojištění, tak zajištění. Vázaný zástupce se smí nechat zastoupit pouze pracovníkem. Do registru vedeného Českou národní bankou je zapisován na základě žádosti zastoupeného.

Co potrebuji při zadosti o hypotéku

Sežeňte si potřebné dokumentyDoklady totožnosti – Obvykle banky požadují dva doklady totožnosti. Ujistěte se, že jsou platné.Potvrzení o příjmu – Zaměstnanci budou potřebovat potvrzení o příjmu od svého zaměstnavatele.Nemovitost – Nutné je například ocenění nemovitosti, fotografie nemovitosti nebo výpis z katastru.

Jak dlouho trvá schválení úvěru

Banka na schválení kompletní žádosti o úvěr potřebuje zpravidla 3-5 dnů. O rychlosti rozhoduje i to, jestli žádost o úvěr schvaluje pobočka, nebo např. krajské hypoteční centrum, případně centrála. Rychlejší vyřízení přitom čekejte na pobočce.

Ve kterých případech se jedná o spotřebitelský úvěr na bydlení

Aby mohl úvěr dostat přívlastek „na bydlení“, musí splnit jednu ze zákonem vyjmenovaných podmínek. Prvně jím může být jakýkoliv spotřebitelský úvěr zajištěný zástavou nemovitosti nebo věcným právem k ní. Typicky se tedy jedná o klasickou hypotéku, kterou si pořizujeme při koupi domu nebo bytu.

Jaké lhůtě může spotřebitel odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Spotřebitel má právo od smlouvy o spotřebitelském úvěru odstoupit bez udání důvodu, a to ve lhůtě 14 dnů ode dne jejího uzavření. Pro odstoupení od smlouvy je zákonem stanovená písemná forma a stanovená lhůta má procesní povahu (tzn. odstoupení od smlouvy stačí odeslat v poslední den lhůty).

Kdy může spotřebitel odstoupit od smlouvy

Zákon dává spotřebiteli právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodu jen v případech uzavření smlouvy prostřednictvím prostředků komunikace na dálku (klasicky přes internet či po telefonu), v případech uzavření smlouvy mimo obvyklé obchodní prostory a v případě uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru.

Jaký je rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN

Zatímco úroková sazba ukazuje jen cenu vypůjčených peněz, RPSN kromě úroku zahrnuje i další položky, které mohou vaši půjčku ve výsledku výrazně prodražit.