Kdy je OSVČ považována za vedlejší činnost
OSVČ může být považována za OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž aspoň po část měsíce byla vykonávána samostatná výdělečná činnost, a aspoň po část této doby výkonu činnosti trval i důvod pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti.
Archiv
Co je vedlejší činnost OSVČ
V případě, že máte svého zaměstnavatele a jako přivýdělek podnikáte, s největší pravděpodobností své podnikání vedete jako vedlejší činnost. Ale pozor, takto můžete své podnikání vést, jen pokud pobíráte od zaměstnavatele alespoň minimální mzdu (v roce 2023 činí 17 300 Kč).
Archiv
Jak nahlásit OSVČ jako vedlejší činnost
V případě, že se rozhodnete pro vedlejší činnost, musíte stejně jako v případě hlavní činnosti vyplnit a odevzdat daňové přiznání na finančním úřadě a také odevzdat přehled o příjmech a výdajích na ČSSZ a u své zdravotní pojišťovny. Termíny jsou stejné jako u podnikatelů, kteří vykonávají hlavní výdělečnou činnost.
Kdo může být OSVČ
Za OSVČ je považován ten: kdo vykonává samostatnou výdělečnou činnost na základě oprávnění k výkonu takové činnosti, které plyne z českých právních předpisů, nebo spolupracuje při výkonu takové samostatné činnosti. Do této kategorie patří také členové rodiny, kteří se zúčastňují na provozu rodinného závodu.
Kdy se jedná o vedlejší činnost
Jedná se o nejmenší možnou částku, kterou odvádí každý živnostník podnikající na hlavní činnost, a pro rok 2022 jde o 2841 Kč (sociální pojištění) a 2627 Kč (zdravotní). Oproti tomu vedlejší činnost můžete vykonávat tehdy, když zdravotní a sociální pojištění platíte z jiné výdělečné činnosti.
Jak funguje vedlejší činnost
Při vedlejší činnosti nemusíte platit v prvním roce platit žádné zálohy na sociální pojištění. V dalších letech potom budete platit zálohy vypočtené podle skutečného zisku minulého roku. Při nízkém zisku (hranice pro rok 2023 je 96.777 Kč) nemusíte sociální pojištění z podnikání platit vůbec, pokud jej platit nechcete.
Co musím platit jako OSVČ
Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu. Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč). Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).
Jak prejit z OSVČ na HPP
Pokud se OSVČ stane zaměstnavatelem, musí se registrovat na finančním úřadě, a to nejpozději do 8 dnů, kdy podnikateli vznikla k registraci povinnost. Nejpozději do 8 dnů od data nástupu zaměstnance musí také OSVČ nahlásit nástup zaměstnance do zaměstnání OSSZ prostřednictvím oznámení o nástupu do zaměstnání.
Co musím dělat jako OSVČ
Kromě daňového přiznání podávají OSVČ také přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Vždy do měsíce ode dne, kdy mělo být podáno přiznání. TIP: Pokud nestíháte podat daňové přiznání, platí tzv. liberační lhůta.
Co to je OSVČ
Osoba samostatně výdělečně činná (označuje se zkratkou OSVČ) je osoba, která ukončila povinnou školní docházku a vykonává samostatně výdělečnou činnost nebo při samostatné výdělečné činnosti spolupracuje. Samostatnou výdělečnou činností je např. provozování živnosti, podnikání v zemědělství, umělecká činnost aj.
Co všechno musí platit OSVČ
Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu. Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč). Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).
Co se platí při vedlejší činnosti
Při vedlejší činnosti nemusíte platit v prvním roce platit žádné zálohy na sociální pojištění. V dalších letech potom budete platit zálohy vypočtené podle skutečného zisku minulého roku. Při nízkém zisku (hranice pro rok 2023 je 96.777 Kč) nemusíte sociální pojištění z podnikání platit vůbec, pokud jej platit nechcete.
Jak oznámit vedlejší činnost
Důvod pro to, aby Vaše podnikání bylo považováno za vedlejší činnost, musíte sdělit okresní správě sociálního zabezpečení. Přehled povinně i nepovinně dokládaných důvodů pro výkon vedlejší činnosti najdete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Kdy se platí daň z příjmů OSVČ
V tomto případě odvádějí dvě zálohy ročně, každou ve výši 40 procent z poslední zaplacené (roční) daně. Ve většině případů je zdaňovacím obdobím kalendářní rok, zálohy jsou tedy splatné 15. června a 15. prosince (respektive k prvnímu pracovnímu dni po tomto datu).
Kde se musím nahlasit jako OSVČ
V současné době poplatník při získání živnostenského oprávnění provede – a to přímo na živnostenském úřadě – také svoji registraci jako osoby samostatně výdělečně činné (dále také „OSVČ“) u tří dalších institucí: finančního úřadu, zdravotní pojišťovny a příslušné správy sociálního zabezpečení.
Co je lepší S.r.o nebo OSVČ
Výhodou podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným je bezesporu možnost lepší daňové optimalizace. Živnostníci ovšem zase mohou těžit z využívání daňových paušálů a nemají ani zákonnou povinnost vedení podvojného účetnictví, na rozdíl od právnických osob.
Kdo plati daně OSVČ
Povinnost podat daňové přiznání se týká všech OSVČ, které v roce 2022 vykonávaly samostatně výdělečnou činnost, a to i pokud jste podnikali pouze část roku. Ani nulová daň či daňová ztráta vás od povinnosti podat daňové přiznání neosvobozuje.
Jak začít podnikat vedlejší činnost
Vaše první kroky musí směřovat na živnostenský úřad, kde si požádáte o živnostenské oprávnění. Připravte si doklad totožnosti a 1 000 Kč. Protože budete podnikat při zaměstnání, vaše živnost bude vedlejším zdrojem příjmů. Z toho plynou výhody jako například nižší odvody na důchodové a zdravotní pojištění.
Jaký je rozdíl mezi živnostníkem a OSVČ
OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná je fyzická osoba, kterou se podnikatel stává založením živnosti. Živnostník podniká samostatně, vlastním jménem a na vlastní zodpovědnost. Živnosti se dělí podle živnostenského zákona na ohlašovací a koncesované.
Jaký je rozdíl mezi podnikáním a živnosti
455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Rozdíl mezi podnikáním obecně a živnostenským podnikáním je v tom, že živnostenské podnikání spadá pod Živnostenský zákon. Zákon se vztahuje na osoby fyzické i právnické. Živnosti nejsou jen provozování "drobného podnikání" fyzickou osobou.
Kdy OSVČ neplatí daň z příjmů
Většina plátců se živnostenským listem zálohy na daně z příjmů v průběhu roku neplatí. Tato povinnost se týká pouze jednotek procent OSVČ s vysokými příjmy. Žádné odvody během letoška neplatí ti, kteří loni odvedli státu na dani z příjmů méně než 30 tisíc korun ani ti, kteří podnikají prvním rokem.
Co je příjem pro OSVČ
Do Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ se zahrnují: veškeré příjmy ze samostatné výdělečné činnosti daného roku uvedené v § 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů veškeré výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu za daný rok.
Na co si dát pozor při podnikání
4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikáníCash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.Nesolventnost obchodních partnerůPotřeba vlastní provozovny.Množství administrativy.
Co nepatří mezi živnosti
Živnostenské podnikání, zkráceně živnost je soustavná podnikatelská činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Živnost nezahrnuje všechny výdělečné činnosti; živností není např. činnost lékařů, advokátů, zemědělců, bank, pojišťoven, výrobců elektřiny aj.
Kdy danit vedlejší příjem
Při překročení limitu 30 tisíc korun je nutné zdanit celý příležitostný příjem (nikoli jen částku nad limit). Pokud neodevzdáte daňové přiznání nebo nezaplatíte včas daň, hrozí vám standardní postih jako každému jinému, kdo platí daň z příjmu.