Kdo má nárok na cestovné?

Kdy mám nárok na cestovní náhrady

Náhrada jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny (§ 161) přísluší zaměstnanci jen v případě, že cesta trvá déle než 7 kalendářních dnů. Tato náhrada přísluší k návštěvě člena rodiny do jeho bydliště nebo do jiného předem dohodnutého místa pobytu člena rodiny a zpět.
Archiv

Na co mám nárok při pracovní cestě

Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v nepodnikatelské sféře stravné ve výši: 129 až 153 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. 196 až 236 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. 307 až 367 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Archiv

Jak si nechat proplatit cestu

Tiskopis je možné získat na webových stránkách www.vzp.cz/tiskopisy. Řádným vyplněním a potvrzením tiskopisu lékař indikuje tento druh dopravy. Na tiskopisu vždy musí být vyplněna kolonka „Důvod k transportu“. Zde je nutné uvést zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy (vyjádření typu „vyšetření“ apod.
Archiv

Kdy vzniká nárok na diety

Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).

Co patří do cestovních náhrad

V takovém případě máte nárok na cestovní náhrady. Mezi tyto náhrady patří například náhrada jízdních výdajů, stravného, výdajů za ubytování a nutných vedlejších výdajů. Všechny tyto náklady jste povinni zaměstnavateli doložit, a ten je následně proplatí.

Co se považuje za pracovní cestu

2.1 Vyslání na pracovní cestu (§ 42) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.

Co patří do cestovného

Cestovní náhrady (hovorově cesťáky) zahrnují:stravné,výdaje na použití vlastního vozidla zaměstnance,nákup pohonných hmot,kapesné (nepovinné),další nutné výdaje doložené dokladem o zaplacení (např. ubytování, doprava hromadnými prostředky).

Kdy se plati Cestak

Lhůta pro vyúčtování zálohy

Pokud se zaměstnanec nedohodne se zaměstnavatelem jinak, je povinen do 10 dnů po ukončení pracovní cesty předložit doklady potřebné k vyúčtování cestovních náhrad. Ani po tomto termínu ale zaměstnanec neztrácí nárok na vyplacení cestovní náhrady.

Jak prokázat služební cestu

Pracovní cestu lze ale prokázat i z jiných okolností – například u zaměstnance, který byl vyslán zaměstnavatelem na konferenci do zahraničí, může jako důkaz sloužit potvrzení o uhrazení konferenčního poplatku, letenky zakoupené zaměstnavatelem na jméno zaměstnance, fakturou z hotelu za poskytnuté ubytování apod.

Kdy končí sluzebni cesta

Jede-li ale zaměstnanec nejdříve vykonat práci do jiného místa, než je pravidelné pracoviště, pak jde o pracovní cestu, která začíná zpravidla v bydlišti zaměstnance a končí po ukončení výkonu práce příchodem na pravidelné pracoviště nebo zpět do bydliště.

Jak vypočítat cestovní náhrady 2023

Výpočet cestovních náhrad 2023základní náhrada = 100 (km) * 5,2 (sazba základní náhrady pro osobní vozidla) = 520 Kčnáhrada za pohonné hmoty = 5 (spotřeba auta v litrech na 100 km) * 44,10 (cena nafty) = 220,5 Kčcelková cestovní náhrada = 520 + 220,5 = 740,5 Kč

Kdy mohu odmítnout služební cestu

Ačkoliv tak zákoník práce výslovně nestanoví ve vztahu k pracovním cestám, pracovní cestu mohou odmítnout zaměstnanci, pokud by pracovní výjezd ohrožoval jejich život a zdraví.

Kdo vysílá zaměstnance na pracovní cestu

K vyslání na pracovní cestu potřebuje zaměstnavatel váš souhlas, podle dikce zákona (§ 42 odst. 1 věty první ZP) vás zaměstnavatel může vyslat na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s vámi. Obvykle vám proto dá podepsat souhlas s vysíláním na pracovní cesty již v pracovní smlouvě.

Jak se počítá cestovné

základní náhrada = 100 (km) * 5,2 (sazba základní náhrady pro osobní vozidla) = 520 Kč náhrada za pohonné hmoty = 5 (spotřeba auta v litrech na 100 km) * 44,10 (cena nafty) = 220,5 Kč celková cestovní náhrada = 520 + 220,5 = 740,5 Kč

Co se započítává do pracovní cesty

Na pracovní cestě je:

vše, co zasahuje do pracovní doby, výkonem práce nebo překážkou na straně zaměstnavatele (mzda se nekrátí), doba nad stanovenou pracovní dobu, pokud jde o výkon práce, přesčasem, doba nad stanovenou pracovní dobu, pokud nejde o výkon práce, volným časem zaměstnance (není přesčasem).

Jak se platí služební cesta

Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnancům ve státní a příspěvkové sféře stravné ve výši: 120 Kč až 142 Kč při pracovní cestě, která trvá 5 až 12 hodin, 181 Kč až 219 Kč při pracovní cestě, která trvá 12 až 18 hodin, 284 Kč až 340 Kč při pracovní cestě, která trvá déle než 18 hodin.

Co jsou nutné vedlejší výdaje při pracovní cestě

Nutné vedlejší výdaje

Zaměstnanci přísluší náhrada nutných vedlejších výdajů, které mu vzniknou v přímé souvislosti s pracovní cestou (například letištní poplatky, poplatky za použití dálnic, poplatky za úschovu věcí apod.), a to ve výši, kterou zaměstnavateli prokáže.

Jak se účtuje cestovné

O záloze na cestovní náhrady a jejím vyúčtování se účtuje jako o pohledávce nebo závazku vůči zaměstnanci na účtech 333-Ostatní dluhy vůči zaměstnancům a 335-Pohledávky za zaměstnanci.

Jak dlouho může trvat služební cesta

Důležitou roli tak i v tomto případě má před pracovní cestou zaměstnavatelem konkrétně určené místo nástupu a místo ukončení pracovní cesty. Při stanovení doby trvání pracovní cesty není zaměstnavatel ničím omezen. Pracovní cesta může trvat méně než 1 hodinu i několik měsíců.

Kdy končí pracovní cesta

Jede-li ale zaměstnanec nejdříve vykonat práci do jiného místa, než je pravidelné pracoviště, pak jde o pracovní cestu, která začíná zpravidla v bydlišti zaměstnance a končí po ukončení výkonu práce příchodem na pravidelné pracoviště nebo zpět do bydliště.

Jak spočítat cestovní náhrady 2023

Výpočet cestovních náhrad 2023základní náhrada = 100 (km) * 5,2 (sazba základní náhrady pro osobní vozidla) = 520 Kčnáhrada za pohonné hmoty = 5 (spotřeba auta v litrech na 100 km) * 44,10 (cena nafty) = 220,5 Kčcelková cestovní náhrada = 520 + 220,5 = 740,5 Kč

Jak se počítají cestovní náhrady

Vyúčtování služební cesty

Náhrada se uplatní za spotřebované pohonné hmoty a opotřebení vozidla. Spotřeba vozu se vypočte jako aritmetický průměr z údajů uvedených v technickém průkazu vozidla. Náhrada za opotřebení vozidla je stanovena vyhláškou. Pro rok 2022 je to 4,70 Kč za 1 kilometr.