Kdo má svátek Lucie?

Kdy má svátek Lucie 2023

Dnes má svátek – Lucie – 13.12.2023 | Svátky Centrum.cz.

Jaký je význam jména Lucie

Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově "lux" s významem "světlo". Jméno Lucie se tak překládá jako "světlá" nebo "zářící". Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky.

Jak se říká Lucie

Domáckými podobami jména jsou Lucka, Lúca, Luci, Lusy, Lucina, Lucinka aj. Slovenština jméno zná jako Lucia a Luciána, angličtina, italština nebo latina ho užívá také jako Lucia. Němčina vedle verze Lucia užívá i mutaci Luzie nebo Lucie.

Z jaké země pochází jméno Lucie

Ženské jméno Lucie (nebo též Lucia) pochází z latinského slova lux – světlo a význam jména je „světlá“, „zářící“. Mužskou podobou jména je Lucian a Lucius. Ve Švédsku se svátku svaté Lucie říká Svátek světel, písemně byl doložen již roku 1780.

Kdy má narozeniny Lucie

Lucie je ženské křestní jméno, které má svátek (jmeniny) 13. prosince. Lucie patří k nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově „lux“ s významem „světlo“.

Kdy slaví Lucie

V úterý 13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek.

Jak vypadaly Lucie

Lucie chodily po domácnostech do bílých šatů oblečené postavy, kterým se říkalo Lucky nebo Lůcy. V každém kraji vypadaly Lucky trochu jinak. Někde byly zahalené do bílých šatů se škraboškou a klapajícím zobákem, jinde měly pomoučený obličej nebo byly oblečené v černém. Vždy však mlčely a vše předváděly pantomimou.

Jak vzniklo jméno Lucie

Ženské křestní jméno Lucie patří k těm nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově „lux“ s významem „světlo“. Jméno Lucie se tak překládá jako „světlá“ nebo „zářící“.

Kdo to byla svatá Lucie

Lucie (13. prosince), která je patronkou švadlen, kočích, sklenářů a brusičů. Svátek sv. Lucie patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den příst.

Proč chodí Lucie

Lucie (asi 283 – asi 304) je opředen mnoha legendami, z nichž žádná není potvrzená. Jedna z legend říká, že se Lucie modlila ke sv. Agátě, aby vyléčila její na smrt nemocnou matku. Když se tak stalo, věnovala Lucie všechen svůj majetek chudým a vyprávěla svůj příběh všem, kdo chtěli naslouchat.

Co se dělá na Lucii

Svátek sv. Lucie patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den příst ani drát peří. Na Šumavě vynášely přadleny toho dne dokonce kolovraty ze světnice na půdu. Nejrůznější zvyky, obchůzky masek, rozmanité proslovy i kontrola tradičních zákazů byly záležitostí dívek a žen.

Kdy chodí Lucie

Lucky jsou maskované ženské postavy, které v české a slovanské lidové kultuře vykonávají v předvečer 13. prosince – svátku svaté Lucie rituální obchůzku.

Jak zemřela sv Lucie

Stejně tak neúspěšný byl i pár volů. Zlomit její vůli nedokázala ani žhavá pryskyřice, kterou jí lili na kůži. Než jí nakonec prokláli krk mečem, předpověděla pád císaře Diokleciána a povolení křesťanské víry.

Kdy se slaví Lucie

V úterý 13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek.

Co se dělá na svatou Lucii

V předvečer svátku svaté Lucie chodívaly „Lucky“ kolem stavení. Postavou velká, bíle oděná „Lucka“ chodila s nožem a dětem, které se o adventu nepostily, prý chtěla rozpárat břicha. Někde chodilo po staveních Lucek více a děti, které se uměly hezky pomodlit obdarovávaly, ostatním hrozily metlou.