Kdo svolává valnou hromadu
Valná hromada je tvořená společníky a rozhoduje o důležitých věcech ve firmě. Povinností jednatele společnosti je svolat valnou hromadu minimálně jednou do roka, a to nejpozději do šesti měsíců od posledního dne předešlého účetního období, a také vždy při závažných důvodech.
Archiv
Kdo se může účastnit valné hromady
Valná hromada je nejdůležitější a největší orgán společnosti. Zpravidla se jí účastní všichni společníci, případně akcionáři. Na valné hromadě společně rozhodují o nejdůležitějších záležitostech firmy, jako je změna společenské smlouvy, schválení účetní uzávěrky nebo rozdělení zisku.
Archiv
Kdo může svolání valné hromady akciové společnosti
Za svolání valné hromady odpovídá představenstvo nebo správní rada společnosti, která má rovněž povinnost svolat valnou hromadu alespoň jednou ročně. Pozvánky na valnou hromadu je nutné rozeslat akcionářům nejméně 30 dnů před jejím konáním.
Archiv
Co schvaluje valná hromada
Na valné hromadě se rozhoduje o nejpodstatnějších záležitostech společnosti (o schválení účetní závěrky, o volbě a odvolání členů orgánů společnosti, o změnách společenské smlouvy či stanov, o změnách výše základního kapitálu, o zrušení společnosti apod.)
Kdo je ve valné hromadě
Valná hromada je nejvyšším orgánem společnosti s ručením omezeným. Tvoří ji všichni společníci. Účastí na valné hromadě vykonávají své právo podílet se na řízení společnosti. Toto právo nelze společníkům odebrat.
Co patří do působnosti valné hromady
Valná hromada společnosti s ručením omezeným je jejím nejvyšším orgánem, do jehož působnosti spadají nejpodstatnější otázky týkající se společnosti. Pouze příkladem lze uvést rozhodování o jmenování či odvolání jednatelů, rozhodnutí o změně společenské smlouvy, rozhodnutí o dispozici s podnikem společnosti a podobně.
Jak na valnou hromadu
Pozvánka na valnou hromadu musí být společníkům doručena alespoň 15 dní předem spolu s návrhem usnesení valné hromady. Přidat do agendy jednání valné hromady i jiné záležitosti, než které byly napsány v pozvánce, je možné jen tehdy, když jsou na valné hromadě přítomni všichni společníci a s takovým postupem souhlasí.
Co dělá valná hromada
Jelikož je nejvyšším orgánem, může rozhodovat o všech záležitostech společnosti, například o obsahu a změně stanov společnosti, schválení účetní závěrky, rozdělení zisku, zrušení společnosti nebo její vnitřní organizaci.
Jak casto se schazi valná hromada
Valná hromada je nejvyšším orgánem v kapitálových obchodních společnostech (a.s., s.r.o.). Rozhoduje o nejdůležitějších záležitostech ve firmě a schází se obvykle alespoň jednou ročně.
Co dělá dozorčí rada
Dozorčí rada dohlíží na výkon působnosti představenstva a činnost společnosti. Její členové jsou oprávněni nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti společnosti, kontrolují řádné vedení účetních zápisů a zda je uskutečňovaná podnikatelská či jiná činnost v souladu s právními předpisy a stanovami.
Kdo voli správní radu
Valná hromada volí a odvolává členy správní rady.
Kdo voli předsedu představenstva
Představenstvo zajišťuje řádné vedení účetnictví, předkládá valné hromadě ke schválení účetní uzávěrky a v souladu se stanovami také návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty. Členy představenstva volí a odvolává valná hromada, ledaže stanovy určí, že tato působnost náleží dozorčí radě.
Kdo řídí Aš
Řídícím orgánem je představenstvo, které je statutárním orgánem a které volí valná hromada ze svých členů na dobu určenou ve stanovách, jež nesmí přesáhnout 5 let. Jednat jménem společnosti je oprávněn každý člen představenstva. Tito členové se zapisují do obchodního rejstříku. Členem může být jen fyzická osoba.
Kdo je oprávněn jednat za akciovou společnost
Statutárním orgánem v akciové společnosti s monistickou strukturou vnitřního uspořádání je nově správní rada. Správní radě je svěřeno nejen obchodní vedení, ale i dohled nad činností společnosti.
Co znamená zkratka PLC
5.3 Programovatelné logické automaty
Mnohem více se uplatňují univerzální logické řídicí systémy, jejichž funkce je možné programovat podle potřeby. Jsou to tzv. programovatelné logické automaty, zkratkou PLC (Programmable Logic Controler).
Jak ručí akcionáři
Je to společnost, jejíž základní jmění je rozvrženo na určitý počet akcií o určité jmenovité (nominální) hodnotě. Společnost ručí za své závazky celým svým majetkem. Akcionář neručí za závazky společnosti. Jediné, co akcionář riskuje svým vstupem do a. s. je ztráta hodnoty akcií.
Kdy je založení aš účinné
Základní kapitál se skládá na zvláštní účet do banky. Založení a.s. je účinné, je-li každým zakladatelem splaceno v souhrnu alespoň 30% jmenovité hodnoty upsaných akcií na účet v bance, a to v době určené stanovami (nejpozději do okamžiku podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku).
Co je to Ltd
Ltd [ˌeltiːˈdiː]
omezený: společnost s ručením omezeným limited (liability) company, zkr.
Co je Limited Company
jde o soukromou společnost, která neumožňuje veřejnosti vstoupit do společnosti. Mezi společnosti s ručením omezeným patří totiž také public limited companies (Plc), tedy veřejné společnosti s ručením omezeným – v podstatě české akciovky.
Kdo je hlavní akcionář
Akcionář společnosti, jež vlastní ve společnosti účastnické společnosti cenné papíry, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota činí alespoň 90% základního kapitálu společnosti, s nímž jsou spojena hlasovací práva, a s nimiž je spojen alespoň 90% podíl na hlasovacích právech ve společnosti.
Kdo je majitel akciové společnosti
Akcionář (angl. shareholder) je podílník akciové společnosti, který koupil jeden nebo více podílů a získal tak odpovídající počet akcií. Akcionář tak vlastní ideální část společnosti, má právo na podíl ze zisku (dividendy) a tolik hlasů na valné hromadě společnosti, kolik akcií drží.
Kdo zakládá Aš
Zakladatelé, zakládající dokumenty. Akciovou společnost může založit i jediný zakladatel, může to být i stát. V případě jediného zakladatele se sepisuje zakladatelská listina ve formě notářského zápisu. V případě více zakladatelů se podepisuje zakladatelská smlouva ve formě notářského zápisu.
Co to je MDF
Z anglického Medium Density Fibreboard. Tedy středně hustá dřevovláknitá deska. Na rozdíl od dřevotřísky se používá dřevo rozemleté na kaši a následně lisované při vysokém tlaku do desek. Povrch je potom pokrytý nejčastěji PVC fólií.
Co je to DTD
DTD – Pod tou zkratkou se skrývají dřevotřískové desky. Dřevotříska se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu. Využívá se jako nosný materiál pro laminované desky, dýhování a lamináty. DTD desky se používají při výrobě nábytku, dveřních desek a pracovních desek v kuchyni.
Co je Public Company
A public company is a company whose ownership is organized via shares of stock which are intended to be freely traded on a stock exchange or in over-the-counter markets.