Kdo může pracovat na dohodu o provedení práce?

Co je potřeba k dohodě o provedení práce

Náležitosti dohody o provedení práce (DPP)informace o zaměstnavateli (název společnosti, fakturační údaje)informace o zaměstnanci (jméno, datum narození, bydliště)termín, doba, na kterou se smlouva sjednává (konkrétní termín, příp.zadaný pracovní úkol (popis činnosti, kterou bude zaměstnanec vykonávat)

Jak pracovat na DPP

Dohoda o provedení (někdy taky méně přesně o vykonání) práce je určena pro příležitostný přivýdělek do 300 hodin ročně a musí být uzavřena písemně. Jestliže máte u stejného zaměstnavatele podepsaných DPP víc, tento rozsah se nijak nerozšiřuje. Omezení však neplatí v případě dohody o práci u různých zaměstnavatelů.
Archiv

Kdo platí zdravotní pojištění při dohodě o provedení práce

Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.

Co je lepší DPČ nebo DPP

DPČ už však nemá žádnou výhodu spočívající v promíjení odvodů za zdravotní a sociální pojištění, proto zaměstnavatelé často přistupují nejprve k uzavření DPP, která je pro obě strany, pokud zaměstnanec nedosahuje výdělku přes 10.000 Kč výhodnější, a v momentě, kdy se její limit 300 hodin vyčerpá, uzavírají se …

Co odvadi zaměstnavatel za DPP

DPP – dohoda o provedení práce

U DPP není smluvně stanovený týdenní rozsah práce. Sociální i zdravotní pojištění zaměstnavatel odvádí od příjmu nad 10 000 Kč/měs. Pokud jste podepsali DPP, nemáte nárok na příplatky za přesčas, práci v noci, práci ve svátcích, pokud takové příplatek máte, je to benefit zaměstnavatele.

Jak účtovat dohody o provedení práce

Dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ) se účtují stejně jako mzdy zaměstnanců v hlavním pracovním poměru, rozdíl je ve výpočtu daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění (viz daňové aspekty). Na začátku účetního období při otevření účetních knih nemají výsledkové účty (tj.

Kdo může podepsat DPP

Právo podepsat tento tiskopis mají všichni. Prohlášení poplatníka lze podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele! Pokud má zaměstnanec více zaměstnavatelů, může prohlášení podepsat pouze u jednoho z nich. U druhého prohlášení nepodepíše, druhý zaměstnavatel mu bude srážet ze mzdy srážkovou daň bez jakéhokoli zvýhodnění.

Co když překročím 300 hodin na DPP

Povinností zaměstnavatele je pečlivě si hlídat, aby k překročení 300 hodin nedošlo. Dohoda o provedení práce, dle které rozsah odvedené práce překračuje 300 hodin, je neplatná. Mimopracovní poměr zanikl.

Kam se hlásí dohoda o provedení práce

Dohoda nově vyžaduje přihlášení na sociálko

Zaměstnavatel v takovém případě přihlásí pracovníka do registru zaměstnavatelů do 8 kalendářních dnů po kalendářním měsíci, v němž tomuto zaměstnanci pojištění vzniklo.

V jakém případě je vhodné uzavřít tyto dohody namísto pracovní smlouvy

Uzavření dohody o pracovní činnosti namísto pracovní smlouvy je výhodné zejména v případech, kdy rozsah pracovní činnosti nebo možnosti zaměstnance nedovolují zaměstnání na plný pracovní úvazek, či pracovní zájem zaměstnavatele na splnění pracovních úkolů je nižší, než by mu přinášel výkon práce v pracovním poměru.

Kde se hlásí dohoda o provedení práce

Dohoda nově vyžaduje přihlášení na sociálko

Zaměstnavatel v takovém případě přihlásí pracovníka do registru zaměstnavatelů do 8 kalendářních dnů po kalendářním měsíci, v němž tomuto zaměstnanci pojištění vzniklo.

Kam se hlásí dohoda o provedení práce 2023

2023. Zaměstnavatel je rovněž povinen hlásit všechny změny již nahlášených údajů ve lhůtě 8 kalendářních dnů. Stanovenou lhůtu 8 kalendářních dnů je možné dohodnout s OSSZ jinak. Dohoda o změně lhůty může být písemně vypovězena jak ze strany OSSZ, tak ze strany zaměstnavatele.

Jaký je rozdíl mezi pracovní smlouvou a dohodou o pracovní činnosti

Od pracovní smlouvy se liší zejména omezenou ochranou zaměstnance. Nebudete mít tedy například nárok na dovolenou, cestovní náhrady, příplatky nebo odstupné. DPP lze uzavřít u jednoho zaměstnavatele až na 300 hodin za rok. Předmětem dohody je splnění jednotlivého pracovního úkolu.

Na jakou dobu se uzavírá DPP

Dohodu o provedení práce je povinen zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemně a musí být sjednána doba, na kterou se uzavírá. Může jít jak o dobu určitou, tak o dobu neurčitou.

Kdy použít DPP a kdy DPČ

OD DPP se liší rozsahem, na který je možné ji uzavřít. Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru.

DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE - VŠE CO POTŘEBUJETE ZNÁT, ODVODY, UKONČENÍ, ÚŘAD PRÁCE